Premier Mateusz Morawiecki poinformował o szczegółach kolejnego etapu znoszenia ograniczeń wynikających z epidemii COVID-19. Przewiduje on między innymi zniesienie obowiązku noszenia maseczek w przestrzeniach ogólnodostępnych oraz zniesienie limitu osób w sklepach i punktach gastronomicznych.
Na środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przedstawił terminarz kolejnego etapu znoszenia ograniczeń wynikających z epidemii COVID-19.
1. Od 30 maja w przestrzeni otwartej obowiązkowe będzie zachowanie dwumetrowego dystansu, ale nie będzie obowiązku zakrywania ust i nosa.
- Z obowiązku utrzymania dwumetrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne, osoby, które zasłaniają usta i nos.
- jeśli nie jesteśmy w stanie na świeżym powietrzu utrzymać dwumetrowego dystansu od innych - na przykład na zatłoczonym chodniku - wówczas musisz zasłonić usta i nos.
- wyjątki, gdzie nie musimy zakrywać ust i nosa: w pracy - jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne - oraz w restauracji lub barze - gdy zajmie się miejsce przy stole.
2. Od 30 maja w sklepach, w urzędach, w punktach gastronomicznych nie będą obowiązywały limity osób w zależności od powierzchni lokalu, ale trzeba będzie zakrywać usta i nos.
- w punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. A klienci, zanim usiądą do stolika, muszą mieć zakryte usta i nos. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne - m.in. dezynfekcja rąk i stolików.
3. Od 31 maja w kościołach nie będą obowiązywały limity wiernych, ale dalej będzie trzeba zakrywać nos i usta.
4. Od 31 maja będą dozwolone zgromadzenia na powietrzu do 150 osób, ale obowiązkowe wówczas będzie zasłanianie nosa i ust lub utrzymanie dwumetrowego dystansu między sobą.
5. Od 6 czerwca otwarte będą kina, teatry, salony masażu, solaria, siłownie i kluby fitness, ale w tych miejscach będzie obowiązek zakrywania nosa i ust.
- wyjątek będą stanowiły dyskoteki i kluby - one nadal pozostaną zamknięte.
6. Od 6 czerwca w weselach będzie mogło brać udział 150 gości. Nie będą oni musieli zakrywać nosa i ust.
Morawiecki: zapanowaliśmy nad pandemią koronawirusa
Szef rządu mówił podczas konferencji, że od czasu wykrycia w Polsce pierwszego przypadku koronawirusa minęły niemal trzy miesiące. Jak ocenił, "to nie były łatwe dni", gdyż mamy ponad 20 tysięcy zachorowań i ponad tysiąc ofiar śmiertelnych.
Mówił jednocześnie, że rząd trzy miesiące temu postawił sobie "jasne cele".
- Bardzo proste do przedstawienia, bardzo trudne do zrealizowania. Ten cel polegał na tym, żeby w taki sposób przesunąć falę zachorowań, aby nigdy nie zabrakło łóżek, respiratorów i środków medycznych do leczenia naszych chorych. Ten cel udało się zrealizować. My nie musieliśmy nigdy dokonywać takich dramatycznych wyborów jak Hiszpanie, Francuzi, Szwedzi, Belgowie czy nawet Niemcy i Włosi. Wyborów, które oznaczały, że jedni ludzie mogli przeżyć, mieli szansę na przeżycie, a inni takiej szansy nie mieli - podkreślił Morawiecki.
- Dzisiaj z całą mocą trzeba podkreślić - te dane, które w najbardziej wyrazisty sposób świadczą o tym, że zapanowaliśmy nad chorobą, pandemią koronawirusa dużo bardziej sprawnie niż najbardziej bogate kraje, najbogatsze kraje świata, kraje Europy Zachodniej - dodał premier.
- Powoli odzyskujemy pole, stajemy na coraz bardziej twardym gruncie, jeżeli chodzi o koronawirusa - dodał.
Premier: chcemy dopuścić możliwość zgromadzeń do 150 osób
Morawiecki precyzował również informacje dotyczące możliwości organizowania od 30 maja zgromadzenia na powietrzu do 150 osób. Jak mówił, ta liczba jest "wydyskutowana, wypracowana z wieloma ekspertami, epidemiologami".
- Bardzo proszę organizować te zgromadzenia z zachowaniem dystansu, aby ograniczyć ryzyko transmisji koronawirusa - podkreślił Morawiecki. Zastrzegł, że dla zachowania absolutnego bezpieczeństwa, decyzję i zalecenia dotyczące organizacji takich wydarzeń podejmować będzie Główny Inspektor Sanitarny, Wojewódzki Inspektor Sanitarny we współpracy z wojewodą.
- Może się tak zdarzyć, że będą ogniska koronawirusa i akurat w tym miejscu ktoś zapragnie zrobić zgromadzenie. Należy tu zachować zdrowy rozsądek, pewne kwestie bezpieczeństwa będą tu zastosowane - zaznaczył szef rządu.
Szumowski: jak najszybciej będziemy też przywracali normalne funkcje szpitalom
Minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił na konferencji o sytuacji w szpitalach. Zwrócił uwagę, że obecnie ponad 80 procent łóżek w tych placówkach i ponad 90 procent respiratorów jest wolnych i czeka na pacjentów z COVID-19.
- To oznacza, że możemy po części poluzować w dosyć istotny sposób te ograniczenia, a po drugie, będziemy jak najszybciej przywracali normalną funkcję tym szpitalom, które do tej pory były bardzo mocno nakierowane i w gotowości do przyjęcia pacjentów chorych na koronawirusa - powiedział Szumowski.
Minister wyraził jednocześnie przekonanie, że najdalej za kilka dni "koniec tego tygodnia, początek przyszłego" będziemy mogli powiedzieć, że "liczby chorych ze Śląska również spadają". "Z Wielkopolski, z Łodzi i już wszystkie województwa i cała Polska będzie miała ewidentnie tą tendencję spadkową" - powiedział szef MZ.
Jak jednak podkreślił, to nie oznacza końca epidemii. - To nie oznacza, że epidemia zniknęła, że gdzieś się ukryła. Ona jest, na pewno mogą się pojawiać ogniska, dlatego ten dystans społeczny. A jeżeli nie możemy zachowywać dystansu, to maseczka - dodał Szumowski.
Etapy łagodzenia restrykcji
Pierwszy etap znoszenia obostrzeń obowiązuje od 20 kwietnia, drugi - od 4 maja, trzeci natomiast od 18 maja.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Adam Guz/KPRM