TVN24 Biznes | Z kraju

"Odmrażanie" wesel i uroczystości rodzinnych. Jest limit osób

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Morawiecki: wesela możliwe od 6 czerwca
Morawiecki: wesela możliwe od 6 czerwca
wideo 2/6
Morawiecki: wesela możliwe od 6 czerwca

Od 6 czerwca możliwa będzie organizacja wesel i uroczystości rodzinnych - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki. Goście nie będą musieli nosić maseczek. Obowiązuje jednak limit osób.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Mateusz Morawiecki powiedział, że wprowadzona zostanie możliwość zgromadzeń do 150 osób.

- Chcemy dopuścić możliwość zgromadzeń do 150 osób - oświadczył szef rządu na środowej konferencji prasowej. - Ta liczba jest wydyskutowana, wypracowana z wieloma ekspertami, epidemiologami - zaznaczył.

- Te zgromadzenia, bardzo proszę organizować z zachowaniem dystansu, aby ograniczyć ryzyko transmisji koronawirusa - podkreślił Morawiecki.

Zastrzegł, że dla zachowania absolutnego bezpieczeństwa, decyzję i zalecenia dotyczące organizacji takich wydarzeń podejmować będzie Główny Inspektor Sanitarny, Wojewódzki Inspektor Sanitarny we współpracy z wojewodą.

- Może się tak zdarzyć, że będą ogniska koronawirusa i akurat w tym miejscu ktoś zapragnie zrobić zgromadzenie. Należy tu zachować zdrowy rozsądek, pewne kwestie bezpieczeństwa będą tu zastosowane - zaznaczył szef rządu.

- Chcę też wszystkim, którzy przygotowują się do wesel, powiedzieć, że to najważniejsze wydarzenie w życiu będzie mogło odbywać się od 6 czerwca z udziałem 150 osób - powiedział premier.

Rekomendacje Ministerstwa Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia w ramach kolejnego etapu odmrażania gospodarki zarekomendowało w piątek zgodę na organizację wesel do 50 uczestników. Limit ten nie dotyczył osób z obsługi.

Wiceszef MZ Janusz Cieszyński mówił, że "przynajmniej na początku wesela będą się różniły od tego, co znaliśmy do tej pory". - Nad dokładnymi wytycznymi pracuje Główny Inspektorat Sanitarny. Ministerstwo Rozwoju odbyło też szereg spotkań z branżą weselną, aby osiągnąć porozumienie - powiedział Cieszyński.

Odmrażanie gospodarki

Pierwszy etap "odmrażania" gospodarki, który zaczął obowiązywać od 20 kwietnia, dotyczył otwarcia lasów i parków. Prawo do samodzielnego wyjścia z domu otrzymały również dzieci od 13. roku życia. Ponadto zmieniły się limity osób w sklepach, które zostały uzależnione od powierzchni placówek.

Drugi etap "odmrażania" wszedł w życie 4 maja i dotyczył między innymi otwarcia hoteli oraz sklepów w galeriach handlowych.

Trzeci etap "odmrażania" gospodarki obowiązuje od 18 maja i dotyczy między innymi otwarcia salonów fryzjerskich i kosmetycznych oraz restauracji.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości