TVN24 | Polska

Otworzą się kina i teatry, wrócą koncerty plenerowe. Minister podał daty i warunki

TVN24 | Polska

Autor:
akr
Źródło:
TVN24
Gliński: od 6 czerwca wprowadzamy odmrożenie funkcjonowania kin, teatrów, filharmonii
Gliński: od 6 czerwca wprowadzamy odmrożenie funkcjonowania kin, teatrów, filharmoniiTVN24
wideo 2/22
TVN24Gliński: od 6 czerwca wprowadzamy odmrożenie funkcjonowania kin, teatrów, filharmonii

Od 6 czerwca wprowadzamy odmrożenie funkcjonowania kin, teatrów, filharmonii, audytoriów w domach kultury czy cyrków - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Dodał, że ma się to odbywać pod dwoma warunkami: zapełnienia pojemności widowni maksymalnie do 50 procent i noszenia maseczek.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w środę na konferencji o szczegółach kolejnego etapu znoszenia ograniczeń wynikających z epidemii COVID-19. Przewiduje on między innymi zniesienie obowiązku noszenia maseczek w przestrzeniach ogólnodostępnych, ale także odmrożenia funkcjonowania instytucji kultury.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Kina i teatry otwarte od 6 czerwca

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński uściślił podczas konferencji, że "od 6 czerwca wprowadzamy odmrożenie funkcjonowania kin, teatrów, filharmonii, audytoriów w domach kultury czy cyrków".

- To nie jest obowiązek. To jest możliwość dla właścicieli, dla organizatorów tych jednostek. Oni mogą podejmować decyzje o tym, żeby te kina czy teatry ruszyły - wyjaśniał Gliński.

Wymienił także warunki funkcjonowania tego typu placówek: - Wypełniamy pojemność widowni do 50 procent - tak, żeby jednak ten kontakt był rozluźniony, żeby zachować wymogi sanitarne - oraz nosimy maseczki - powiedział.

Jak mówił Gliński, ponieważ od 31 maja będą dozwolone zgromadzenia na powietrzu do 150 osób, "koncerty plenerowe do 150 uczestników mogą także od tego momentu być organizowane".

Minister kultury dodał, że "niestety nie możemy w tej chwili określić daty (…) pełnego odmrożenia". - Bardzo wiele osób żąda od nas, żebyśmy podali sztywne daty odmrożenia całego kraju, całej gospodarki czy całej kultury. W tej chwili możemy zrobić to, co jest decyzją odpowiedzialną, przedyskutowaną z ekspertami - przekonywał.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE. RAPORT TVN24.PL >>>

Gliński: koncerty plenerowe do 150 osób od 31 maja
Gliński: koncerty plenerowe do 150 osób od 31 maja TVN24

Premier: wyjątek będą stanowiły dyskoteki i kluby

Przemawiający wcześniej szef rządu mówił, że instytucje kultury, takie jak kina, teatry, filharmonie i inne, "będą mogły być otwarte przy zachowaniu tych zasad epidemicznych, sanitarnych". - Wyjątek będą stanowiły dyskoteki i kluby, bo wiemy z doświadczeń z innych krajów, cały czas mamy tę wymianę doświadczeń, że to są bardzo często ogniska nowych zakażeń - dodał Morawiecki.

Twitter/@PremierRP

Autor:akr

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości