Od poniedziałku Ostachowicz zarabia 15 razy więcej niż u premiera. Z pisania książek raczej by się nie utrzymał

Od poniedziałku Ostachowicz zarabia 15 razy więcej niż u premiera. Z pisania książek raczej by się nie utrzymał
Od poniedziałku Ostachowicz zarabia 15 razy więcej niż u premiera. Z pisania książek raczej by się nie utrzymał
Fakty po południu
Igor Ostachowicz ponownie przesiada się z polityki do biznesuFakty po południu

Od poniedziałku, kiedy minister skarbu podpisał wniosek o powołanie Igora Ostachowicza na członka zarządu PKN Orlen, były już minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów jest jednym z najlepiej opłacanych menedżerów w Polsce. Miesięcznie zarobi teraz więcej niż przez cały rok w KPRM.

Kariery zawodowej Igora Ostachowicza, absolwenta stosunków międzynarodowych UW, koledzy ze studiów nie musieli mu zazdrościć tylko na samym początku. Niewiele wiadomo na temat tego, co robił przed trzydziestką. Z tego okresu znany jest właściwie tylko epizod Ostachowicza w CBOS, gdzie pracował jako ankieter. Ale w 1998 r. jego kariera przyspieszyła.

Od kosmetyków do zegarków

Znalazł wtedy zatrudnienie na kierowniczym stanowisku w spółce POL-NIL, która działa między innymi na rynku farmaceutycznym. Był tam specem od marketingu. Pracodawców zmieniał często, ale jego kompetencje w kolejnych spółkach, do których trafiał (branża nie miała większego znaczenia - od sektora medycznego, po sprzedaż zegarków), ciągle, rosły.

W 2004 roku Ostachowicz nawiązał pierwsze kontakty polityczne. Początkowo bliżej mu było do PO (pomagał w kampanii wyborczej Janowi Rokicie), ale po wyborach zmienił nieco front i został doradcą w gabinecie politycznym Grażyny Gęsickiej, ówczesnej PiS-owskiej minister rozwoju regionalnego.

W resorcie nie poznano się na jego zdolnościach kreowania wizerunku. Według jednej z teorii, sfrustrowany Ostachowicz sam postanowił wrócić w pewnym momencie do biznesu. Według innej, został do tego zmuszony po tym jak minister Gęsickiej nie spodobała się sesja zdjęciowa w jednym z magazynów, na którą namówił ją jej doradca.

Ale po odejściu w 2006 roku z polityki - jak się okazało chwilowym - Igor Ostachowicz potrafił znaleźć sobie dobre miejsce na przeczekanie. Do lata 2007 roku zarządzał Departamentem Marketingu w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych (które później zmieniły nazwę na PGE Polska Grupa Energetyczna).

Kieszeń Ostachowicza, czyli gorący temat

W tym samym roku, tuż przed przyspieszonymi wyborami parlamentarnymi po rozpadzie koalicji PiS- LPR-Samoobrona, założył firmę Tour de PR, której został wiceprezesem. Nie wiadomo, kim byli jej inni udziałowcy, bo spółka nie rozpoczęła działalności. Ale to wtedy Ostachowicz zbliżył się do Donalda Tuska, który po wygranych wyborach ściągnął go do kancelarii premiera.

Niedługo potem temat zarobków Ostachowicza po raz pierwszy pojawił się w mediach. Jako dyrektor w PSE zarabiał kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie i wydawałoby się, że ta kwota niespecjalnie powinna kogoś zainteresować. Ale w oświadczeniu majątkowym za 2008 rok, które składał już jako podsekretarz stanu w kancelarii i jeden z najbliższych współpracowników premiera, ujawnił, że w ramach "odszkodowania z tytułu powstrzymania się od prowadzenia działalności konkurencyjnej", otrzymał od poprzedniego pracodawcy 279 tys. złotych brutto.

Przewyższało to roczną rządową pensję Igora Ostachowicza ponad dwukrotnie.

Z kolejnych oświadczeń majątkowych podsekretarza stanu w KPRM nie wynikało, aby był on człowiekiem szczególnie majętnym. Mieszkanie o powierzchni 48 m kw., brak samochodu, oszczędności na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Do tego zaciągnięty niewielki kredyt konsumpcyjny i raczej symboliczne wpływy za napisaną pod pseudonimem Julian Rebes książkę pt. "Potwór i Panna" (w 2008 r. niewiele ponad 1000 zł).

Skromny majątek zamożnego człowieka

Paradoksalnie, gdy Ostachowicz razem z awansem w 2010 r. na sekretarza stanu otrzymał podwyżkę (z pensją na poziomie 13 tys. zł brutto), jego oszczędności nagle stopniały. Z ponad 70 tys. zł w 2009 r. 12 miesięcy później zrobiło się 8784 zł (a w kolejnym tylko 3 tys. zł). Minister nie kupił w tym czasie luksusowego domu, samochodu ani działki.

Od tego czasu w jego finansach - przynajmniej według składanych oświadczeń majątkowych - niewiele się już działo. No może poza większymi wpływami za kolejną książkę, którą wydał w 2012 r. (15 600 zł). Po publikacji "Nocy żywych Żydów" - ze względu na temat powieści - Ostachowiczowi wróżono nawet kłopoty. Ale ostatecznie obronił go sukces, bo książka znalazła się w finale Nike - najważniejszej literackiej nagrody w Polsce.

31 grudnia 2013 r. Igor Ostachowicz nadal pozostawał właścicielem tego samego 48-metrowego mieszkania w Warszawie, nadal nie miał samochodu i nadal posiadał niewielkie oszczędności (12 508 zł). Teraz jednak jego sytuacja materialna zmieni się radykalnie.

Igor Ostachowicz w zarządzie PKN Orlen
Igor Ostachowicz w zarządzie PKN Orlen TVN24 BiS

Książka tyle nie da

Od poniedziałku, kiedy minister skarbu Włodzimierz Karpiński podpisał wniosek o jego powołania na członka zarządu PKN Orlen, zarobki byłego już ministra w KPRM wzrosną 15-krotnie.

W ubiegłym roku zarząd Orlenu otrzymał wynagrodzenie w kwocie 12 mln zł. Jak szacują media, razem z przysługującymi mu premiami, Ostachowicz może teraz liczyć na ok. 2-2,5 mln zł rocznie.

Władze spółki nie odpowiedziały do tej pory na nasze pytania dotyczące tego, ile dokładnie będzie wynosić podstawowa pensja byłego PR-owca Donalda Tuska i od czego będą zależały ewentualne premie. Wiadomo tylko, że na nowym stanowisku Igor Ostachowicz - nazywany swojego czasu przez jego dalsze otoczenie "wicepremierem" - będzie odpowiedzialny za sprawy korporacyjne i komunikację zewnętrzną.

Autor: Łukasz Orłowski//plw / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

- Strona niemiecka przeprosiła za działanie niezgodne z procedurami. Ważny gest, ale powiedziałem kanclerzowi Scholzowi, że dla mnie o wiele ważniejsze od gestów jest to, żeby tego typu sytuacje nie miały miejsca i jestem przekonany, że strona niemiecka przyjęła to bardzo serio do wiadomości - powiedział we wtorek premier Donald Tusk.

Donald Tusk po rozmowie z Olafem Scholzem. "Strona niemiecka przyjęła to bardzo serio do wiadomości"

Donald Tusk po rozmowie z Olafem Scholzem. "Strona niemiecka przyjęła to bardzo serio do wiadomości"

Źródło:
TVN24

Po policyjnej interwencji obezwładniony już mężczyzna trafił do szpitala. Tam po podaniu leków, mimo reanimacji, zmarł. O zdarzeniu poinformowano prokuraturę, Biuro Spraw Wewnętrznych Policji oraz wydziały kontroli komendy głównej i komendy stołecznej. Została zlecona sekcja zwłok.

Mężczyzna zatrzymany przez policjantów zmarł w szpitalu

Mężczyzna zatrzymany przez policjantów zmarł w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Gdzie jest burza? We wtorek 18.06 nad Polską pojawiają się frontowe wyładowania atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Nieopodal Warszawy, ale Donald Tusk "rozwiewa chmury"

Gdzie jest burza? Nieopodal Warszawy, ale Donald Tusk "rozwiewa chmury"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzech 17-latków usłyszało zarzut pobicia ze skutkiem śmiertelnym 25-letniego strażaka. Do pobicia doszło pod dyskoteką we Wtórku (Wielkopolskie). Podejrzani trzy najbliższe miesiące spędzą w areszcie. Grozi im do 15 lat więzienia.

Pobili strażaka na śmierć. Trzech 17-latków z zarzutami

Pobili strażaka na śmierć. Trzech 17-latków z zarzutami

Źródło:
PAP

Otrzymaliśmy informacje, że rosyjscy dowódcy wydali rozkazy, aby nie brać ukraińskich żołnierzy do niewoli, lecz zamiast tego zabijać ich z nieludzkim okrucieństwem, poprzez ścięcie głowy - napisał prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin. Do ścięcia głowy ukraińskiemu wojskowemu miało dojść w obwodzie donieckim.

Ukraińcy piszą o rosyjskim rozkazie. "Zabijać poprzez ścięcie głowy"

Ukraińcy piszą o rosyjskim rozkazie. "Zabijać poprzez ścięcie głowy"

Źródło:
PAP

Skłaniam się do tego, żeby raczej powiedzieć ministrowi Radosławowi Sikorskiemu: zostań, dalej pomagasz. Tu, na miejscu - przyznał Donald Tusk, pytany, czy szef MSZ zostanie unijnym komisarzem do spraw obronności lub obejmie inne wysokie zagraniczne stanowisko. Premier ocenił, że "dzisiaj polski minister spraw zagranicznych to jest naprawdę ważna polityczna figura w układzie europejskim".

Będzie komisarzem do spraw obronności? Tusk o "najbardziej prawdopodobnym scenariuszu" dla Sikorskiego

Będzie komisarzem do spraw obronności? Tusk o "najbardziej prawdopodobnym scenariuszu" dla Sikorskiego

Źródło:
TVN24

Byłego komendanta głównego policji wprowadził do rady nadzorczej Piasta Gliwice mniejszościowy udziałowiec, bo Jarosław Szymczyk mieszkał blisko i dbał o bezpieczeństwo w klubie. Większościowy udziałowiec, czyli miasto, poprosiło o zmianę tej decyzji. We wtorek ogłoszono, że generała w klubie sportowym nie będzie.

Jarosław Szymczyk nie będzie już pracować w klubie sportowym

Jarosław Szymczyk nie będzie już pracować w klubie sportowym

Źródło:
tvn24.pl
NIK zbada policyjne lotnictwo

NIK zbada policyjne lotnictwo

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W poniedziałek na Teneryfie zaginął 19-letni Brytyjczyk Jay Slater - piszą brytyjskie media. Jego ostatnią znaną lokalizacją był górzysty park krajobrazowy. Jak przekazała dziewczyna, która przyjechała z nim na wyspę, zadzwonił do niej o poranku, informując, że się zgubił, potrzebuje wody i pada mu bateria w telefonie. Później kontakt się urwał.

Dzwonił, że się zgubił i pada mu bateria. Zaginął na Teneryfie

Dzwonił, że się zgubił i pada mu bateria. Zaginął na Teneryfie

Źródło:
BBC, Lancashire Post

Strażacy pod Konstancinem-Jeziorną walczą z pożarem dachu domu w zabudowie bliźniaczej. W akcji udział bierze 10 zastępów straży pożarnej.

Pali się dach bliźniaka, 10 zastępów straży w akcji

Pali się dach bliźniaka, 10 zastępów straży w akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ostatnimi laty w dyskusjach o turystyce dominuje jedna kwestia - nadmiar przyjezdnych. Kolejne miasta i podróżnicze regiony prześcigają się w pomysłach na ograniczenie fali turystów. W niedawnym badaniu sprawdzono, które europejskie atrakcje są najbardziej zatłoczone. Okazało się, że najwięcej turystów oblega Wersal.

Tłok, gwar, kolejki i przepychanki. To najbardziej zatłoczona atrakcja Europy

Tłok, gwar, kolejki i przepychanki. To najbardziej zatłoczona atrakcja Europy

Źródło:
PAP

Anouk Aimée, francuska aktorka, gwiazda "Słodkiego życia" Federica Felliniego oraz "Kobiety i mężczyzny" Claude'a Leloucha, zmarła w wieku 92 lat. "Pożegnaliśmy światowej sławy ikonę" - napisała na X francuska minister kultury Rachida Dati.

Anouk Aimée nie żyje. "Pożegnaliśmy ikonę"

Anouk Aimée nie żyje. "Pożegnaliśmy ikonę"

Źródło:
Reuters, BBC

Justin Timberlake został zatrzymany w poniedziałek - poinformowała stacja ABC News, powołując się na funkcjonariuszy policji. Po spędzeniu nocy w areszcie we wtorek stanął przed sądem, gdzie postawiono mu zarzut prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości - informuje CNN.

Media: Justin Timberlake opuścił policyjny areszt. Postawiono mu jeden zarzut

Media: Justin Timberlake opuścił policyjny areszt. Postawiono mu jeden zarzut

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, ABC News

Rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata oraz zadośćuczynienie w kwocie 28 tysięcy złotych - to wyrok dla kierowcy, który śmiertelnie potrącił na przejściu dla pieszych sześcioletnią dziewczynkę. W wypadku poszkodowane zostały również ciotka i młodsza siostra dziewczynki. Wymiar kary został uzgodniony z pełnomocnikiem pokrzywdzonych.

Sześciolatka zginęła pod kołami autobusu. Kierowca skazany bez procesu

Sześciolatka zginęła pod kołami autobusu. Kierowca skazany bez procesu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed zapowiadanymi na wtorkowy wieczór i najbliższą noc gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Alert został wysłany do osób przebywających na terenie sześciu województw.

Alert RCB dla sześciu województw. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Alert RCB dla sześciu województw. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Zmarł Łukasz Lipiński, zastępca redaktora naczelnego tygodnika "Polityka" i szef serwisu internetowego pisma. O jego śmierci poinformowała redakcja. Miał 51 lat.

Nie żyje Łukasz Lipiński, zastępca redaktora naczelnego "Polityki"

Nie żyje Łukasz Lipiński, zastępca redaktora naczelnego "Polityki"

Źródło:
tvn24.pl, "Polityka"

We wtorek 32-letnia Marlena Engelborn, będąca potomkinią Fredricha Engelborna, założyciela przedsiębiorstwa chemiczno-farmaceutycznego BASF, rozdała majątek odziedziczony po swojej babci. Spadek w wysokości prawie 25 milionów euro został podzielony pomiędzy kilkadziesiąt organizacji pozarządowych. 

Młoda dziedziczka fortuny rozdała prawie 25 milionów euro

Młoda dziedziczka fortuny rozdała prawie 25 milionów euro

Źródło:
PAP

Robert Morris, pastor i były doradca ds. religijnych Donalda Trumpa, przyznał się do "niewłaściwego zachowania seksualnego". Zrobił to po tym, jak dorosła kobieta opowiedziała o tym, jak w latach 80. była przez niego wykorzystywana. Pierwszy raz, gdy miała 12 lat.

Pastor i były doradca religijny Trumpa przyznał się do "niewłaściwego zachowania seksualnego" w stosunku do 12-latki

Pastor i były doradca religijny Trumpa przyznał się do "niewłaściwego zachowania seksualnego" w stosunku do 12-latki

Źródło:
CNN, The Wartbug Watch, The Christian Post

Były dotacje, jest wezwanie do zwrotu pieniędzy. Ponad dwa miliony złotych muszą oddać niektóre organizacje, którym środki przyznał Narodowy Instytut Wolności. Nadzorował go ówczesny minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Audyt wykazał wiele nieprawidłowości. Dotacje często trafiały do organizacji powiązanych z politykami PiS-u. Zwolnionych zostało 700 ekspertów Instytutu, nominowanych przez Piotra Glińskiego.

Dotacje z Narodowego Instytutu Wolności pod lupą. Część beneficjentów musi oddać pieniądze

Dotacje z Narodowego Instytutu Wolności pod lupą. Część beneficjentów musi oddać pieniądze

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Był w toalecie, gdy autobus z jego kolegami odjechał. Chłopiec został sam w Miejscu Obsługi Pasażerów przy S7. Poprosił o pomoc przypadkową osobę. Przyjechali policjanci, wrócił też wycieczkowy autobus.

Odjechali bez jednego uczestnika szkolnej wycieczki

Odjechali bez jednego uczestnika szkolnej wycieczki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zdecydował o wszczęciu postępowania wyjaśniającego w sprawie akcji protestacyjnej sieci Euronet - przekazał Urząd. Dodał, nie przesądza to, czy doszło do naruszeń, a UOKiK zbada sytuację przede wszystkim pod kątem przepisów ochrony konkurencji.

Protest Euronetu. Jest decyzja w sprawie postępowania wyjaśniającego

Protest Euronetu. Jest decyzja w sprawie postępowania wyjaśniającego

Źródło:
PAP

Przechodził spokojnie przez ulicę, nagle podszedł do samochodu i potężnie uderzył z główki w przednią szybę. Po czym, równie spokojnie, poszedł dalej.

Nietypowe zachowanie pieszego. Głową uszkodził szybę w aucie

Nietypowe zachowanie pieszego. Głową uszkodził szybę w aucie

Źródło:
tvn24.pl

Dwie interwencje strażników granicznych w samolotach na Lotnisku Chopina. W pierwszym przypadku pasażer musiał opuścić pokład w asyście jeszcze przed wylotem do Madrytu. W drugim inny pasażer został wyprowadzony z samolotu, który przyleciał ze Stambułu.

Jednego wyprowadzili z samolotu przed odlotem, drugiego po przylocie

Jednego wyprowadzili z samolotu przed odlotem, drugiego po przylocie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Majorki protestują przeciwko ogromnemu napływowi turystów na wyspę. - Blokowali turystom dostępu do plaży i wznosili wrogie okrzyki wobec lokalnych władz - przekazała policja w Palma de Mallorca. W 2023 r. zamieszkana przez 900 tys. osób Majorka była jednym z głównych kierunków wybieranych przez turystów udających się do Hiszpanii.

Blokują dostęp do plaży, wznoszą wrogie okrzyki. Mieszkańcy mają dość turystów

Blokują dostęp do plaży, wznoszą wrogie okrzyki. Mieszkańcy mają dość turystów

Źródło:
PAP

Rosyjscy śledczy aresztowali i postawili zarzuty trzem osobom po tym, jak ponad 120 osób w Moskwie i dziesiątki w innych miastach zgłosiło się do lekarzy z powodu podejrzenia zatrucia pokarmowego.

Seria rzadkich zatruć w Moskwie i innych rosyjskich miastach

Seria rzadkich zatruć w Moskwie i innych rosyjskich miastach

Źródło:
Reuters

IMGW wydał kolejne ostrzeżenia meteorologiczne. Na południu i wschodzie kraju we znaki da się nam męczące gorąco - termometry mogą pokazać wartości sięgające 32 stopni Celsjusza. W północnej i zachodniej Polsce niebezpieczeństwo stanowić mają burze.

IMGW ostrzega prawie cały kraj. Miejscami aż drugi stopień alarmów przed burzami i gorącem

IMGW ostrzega prawie cały kraj. Miejscami aż drugi stopień alarmów przed burzami i gorącem

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Skierowaliśmy do Adama Bodnara zawiadomienie w sprawie podkomisji smoleńskiej - poinformował wiceminister obrony Cezary Tomczyk. - Rozpoczęły się dwa śledztwa, sprawa jest w prokuraturze - dodał.

Jest zawiadomienie w sprawie podkomisji smoleńskiej. "Trafiliśmy na bardzo ciekawy materiał dowodowy"

Jest zawiadomienie w sprawie podkomisji smoleńskiej. "Trafiliśmy na bardzo ciekawy materiał dowodowy"

Źródło:
PAP

Zaginęła 39-letnia Natalia Panocha-Raczkiewicz z podpoznańskiego Gortatowa. O nagłym zniknięciu kobiety rodzina zaalarmowała policję, która opublikowała komunikat na swojej stronie. Funkcjonariusze proszą o kontakt wszystkie osoby posiadające wiedzę o tym, gdzie przebywa zaginiona. Jest wniosek do prokuratury o wszczęcie śledztwa.

Kontakt nagle się urwał. Poszukiwania 39-letniej Natalii spod Poznania. Będzie śledztwo

Kontakt nagle się urwał. Poszukiwania 39-letniej Natalii spod Poznania. Będzie śledztwo

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Posłanka Lewicy Wanda Nowicka zapytana, czy w ochronę naszej wschodniej granicy powinien się włączyć Frontex, stwierdziła, że ta unijna agencja zaangażuje się tylko wtedy, "gdybyśmy sobie rzeczywiście nie radzili z tymi problemami". Tak jednak nie jest. Frontex regularnie współpracuje z Polską - również w tym roku.

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Źródło:
Konkret24

"Ród smoka" powrócił. Wyczekiwany przez fanów pierwszy odcinek drugiego sezonu hitowego serialu ukazał się w HBO i na platformie Max w poniedziałek o trzeciej nad ranem. Są już pierwsze recenzje. Jak "Syna za syna" oceniają krytycy i dziennikarze?  

"Uczta dla oka i ucha". Pierwsze recenzje premierowego odcinka "Rodu smoka"

"Uczta dla oka i ucha". Pierwsze recenzje premierowego odcinka "Rodu smoka"

Źródło:
tvn24.pl