Polska

Jak oceniamy wizytę Trumpa w Polsce? Sondaż

Polska

Donald Trump odwiedził Polskę w zeszłym tygodniu (materiał "Faktów" TVN)
Donald Trump odwiedził Polskę w zeszłym tygodniu (materiał "Faktów" TVN) Fakty TVN
wideo 2/26

44 procent ankietowanych uważa, że zeszłotygodniowa wizyta Donalda Trumpa nie będzie miała wpływu na sytuację polityczną w Polsce - wynika z sondażu Kantar Millward Brown na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24. 48 procent badanych oceniło jednak, że przyjazd amerykańskiego prezydenta pozytywnie wpłynie na pozycję naszego kraju w Europie.

W zeszłym tygodniu Polskę odwiedził Donald Trump. Prezydent Stanów Zjednoczonych spotkał się z Andrzejem Dudą, wziął udział w inauguracji Szczytu Inicjatywy Trójmorza, a na zakończenie swojej krótkiej wizyty w Warszawie wygłosił długo oczekiwane przemówienie na placu Krasińskich.

W sondażu przeprowadzonym na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 przez Kantar Millward Brown 37 procent ankietowanych oceniło, że wizyta amerykańskiego prezydenta pozytywnie wpłynie na sytuację polityczną w Polsce. 7 procent badanych stwierdziło natomiast, że negatywnie.

Według 44 procent osób biorących udział w sondażu wizyta nie będzie miała wpływu na sytuację w Polsce. 12 procent wybrało odpowiedź: nie wiem/trudno powiedzieć.

W jaki sposób wizyta Donalda Trumpa wpłynie na sytuację polityczną w Polsce? | tvn24.pl

Pozycja Polski w Europie

Ankietowani zostali również zapytani o to, jak wizyta prezydenta USA wpłynie na pozycję Polski w Europie. Zdaniem 48 procent będzie miała pozytywny wpływ, 8 procent było przeciwnego zdania. 33 procent badanych oceniło, że odwiedziny Trumpa w Polsce nic nie zmienią w tej kwestii. 11 procent wybrało odpowiedź: nie wiem/trudno powiedzieć.

Jaki wpływ będzie miała wizyta prezydenta Trumpa na pozycję Polski w Europie? | tvn24.pl

Notowania PiS

35 procent ankietowanych oceniło, że wizyta amerykańskiego przywódcy pozytywnie wpłynie na notowania Prawa i Sprawiedliwości. Przeciwnego zdania było 11 procent. Według 38 procent nie będzie miała żadnego wpływu, a 16 procent zdecydowało się na odpowiedź: nie wiem/trudno powiedzieć.

Jaki wpływ będzie miała wizyta prezydenta Trumpa na notowania Prawa i Sprawiedliwości? | tvn24.pl

Notowania prezydenta

W badaniu zapytano również o to, czy przyjazd Trumpa do Polski wpłynie na notowania prezydenta Andrzeja Dudy. 46 procent stwierdziło, że pozytywnie, a przeciwnego zdania było 8 procent. Zdaniem 34 procent ankietowanych wizyta nie będzie miała żadnego wpływu. 12 procent wybrało odpowiedź: nie wiem/trudno powiedzieć.

Jaki wpływ będzie miała wizyta prezydenta Trumpa na notowania prezydenta Andrzeja Dudy? | tvn24.pl

Sondaż został przeprowadzony telefonicznie w dniach 11-12 lipca 2017 roku na reprezentatywnej grupie 1008 osób.

Autor: kg/sk / Źródło: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości