Słynny dokument o pojednaniu narodów Polski i Rosji, podpisany niedawno przez abp Michalika i patriarchę Cyryla, trafił na ambony polskich kościołów. Można go usłyszeć dziś podczas mszy. Opinie wiernych są skrajne: od narzekań na dłużyznę i określeń, że to "niezbyt ciekawe" po pełne zrozumienia i aprobaty wypowiedzi, iż "to dobrze, że doszło do pojednania chrześcijan". - Byle do tego nie mieszać za dużo polityki - stwierdziła uczestniczka jednej z mszy.
Decyzję o odczytaniu dokumentu podjęli biskupi diecezjalni zgromadzeni 25 sierpnia na Jasnej Górze, uzasadniając ją tym, że jest on "głęboko religijny i teologiczny".
W podpisanym 17 sierpnia przesłaniu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik i patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl I apelują o wysiłki w rozwijaniu dialogu, wzajemnego zaufania i zbliżenia Polaków i Rosjan. Proszą też o budowanie "wolnej od przemocy i wojen pokojowej przyszłości naszych krajów i narodów".
Hierarchowie wymienili listy
Jak poinformował rzecznik Episkopatu Polski, ks. Józef Kloch, przed odczytaniem wspólnego dokumentu we wszystkich kościołach w Polsce doszło do wymiany listów między patriarchą Cyrylem I oraz arcybiskupem Józefem Michalikiem. Patriarcha napisał do abp. Michalika, że ma nadzieję, iż jego wizyta w Polsce przyczyni się "do rozwinięcia współpracy pomiędzy Patriarchatem Moskiewskim i Kościołem katolickim w Polsce i będzie wspólnym świadectwem dawanym przez obydwa Kościoły w obronie tradycyjnych wartości w Europie". Podkreślił w nim też, że "wspólne wysiłki oczyszczą pamięć historyczną i przyczynią się do budowania relacji między dwoma sąsiednimi narodami, a podstawą do tego jest miłość chrześcijańska i wzajemne przebaczenie". Odpisując na list abp Michalik podkreślił, że "szczególnym znakiem i potrzebnym dziełem jest zjednoczenie naszych Kościołów i wspólny głos w obronie wartości ewangelicznych i prawa naturalnego w Europie i w świecie". "Podpisanie wspólnego dokumentu odbiło się dobrym echem w Kościele katolickim i w Polsce" - dodał.
Pochwała od papieża, gratulacje od europejskich biskupów
O wspólnym przesłaniu Kościoła katolickiego w Polsce i prawosławnego w Rosji mówił zaraz po jego podpisaniu Benedykt XVI. "Jest to ważne wydarzenie, które budzi nadzieję na przyszłość" - powiedział papież, oceniając wspólną deklarację jako wolę budowania braterskiej jedności. Do przewodniczącego Episkopatu Polski listy gratulacyjne skierowali m.in. przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) kard. Peter Erd” oraz abp Robert Zollitsch. Przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich widzi w przesłaniu "ważny impuls do pojednania obydwu narodów" i nową drogę spotkania narodów polskiego i rosyjskiego.
- Cieszy uznanie wyrażone z tak wielu stron po podpisaniu wspólnego dokumentu o pojednaniu narodów Polski i Rosji - skomentował rzecznik Episkopatu Polski. Dodał, że wspólny dokument "jest przesłaniem duszpasterskim i nie ma nic wspólnego z polityką.
"Jako i my odpuszczamy naszym winowajcom" Odnosząc się do podpisanego wspólnego dokumentu o pojednaniu narodów Polski i Rosji, arcybiskup Michalik i patriarcha Cyryl I przyznają, że w okresie wielowiekowego sąsiedztwa Polski i Rosji dochodziło raz po raz do "obcości, jawnej wrogości, a nawet do walki między narodami". Podkreślają jednocześnie, że nowe wysiłki - zgodnie z podpisanym dokumentem - "mają zbliżyć oba Kościoły i narody przez dialog, lepsze poznanie się i odbudowę zaufania oraz doprowadzić do pojednania". "Pojednanie - jak podkreślają hierarchowie obu Kościołów - zakłada gotowość przebaczenia sobie nawzajem przez Polaków i Rosjan krzywd i niesprawiedliwości". "Przebaczenie jest pierwszym krokiem do zaufania i wzajemnego pojednania. Zobowiązuje nas do tego - mówi dokument - modlitwa: +Ojcze nasz i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom+". W dokumencie tym podkreśla się, że obydwa narody stanęły wobec nowych wyzwań. Patriarcha Cyryl I i abp Michalik wyliczają wśród nich "odrzucanie podstawowych zasad moralnych opartych na Dekalogu, promowanie aborcji, eutanazji i związków homoseksualnych, a współczesny świat propaguje konsumpcjonistyczny styl życia, usuwa tradycyjne wartości i symbole religijne z przestrzeni publicznej". "Obydwa Kościoły mogą i chcą współpracować w przeciwdziałaniu tym zjawiskom. Szczególną nadzieję upatrują tu w młodzieży" - podkreśla się w dokumencie. Hierarchowie obu Kościołów rozwiązanie trudnych problemów historycznych powierzają historykom i specjalistom oraz z uznaniem przyjmują działalność kompetentnych komisji i zespołów, zarówno w Polsce, jak i w Rosji.
Autor: MON / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24