Pożegnaliśmy stary i przywitaliśmy nowy - 2025 rok. Dla wielu to czas nowych postanowień lub zmian. Niektóre z nich są już pewne, jak na przykład pojawienie się na mapie kraju nowych miast.
Po odliczeniu ostatnich sekund do północy, Polacy pożegnali 2024 rok i weszli w 2025. Pierwszy dzień roku kalendarzowego jest w Polsce wolny od pracy.
W Warszawie na placu Zamkowym był reporter Paweł Łukasik, który rozmawiał ze świętującymi. Pozdrawiali oni swoich bliskich i mówili, czego życzyliby sobie na kolejny rok. Składali także życzenia innym.
Na Sylwestrze miejskim w Poznaniu również pojawiło się wiele osób. Impreza ta wróciła po czterech latach przerwy, spowodowanej najpierw pandemią, a później trudną sytuacją finansową samorządu.
Atmosfera była koncertowa, a zgromadzeni mogli wysłuchać wielu muzycznych gwiazd i zobaczyć pokaz iluminacji. Miasto zrezygnowało bowiem z fajerwerków.
Wiele innych miast postawiło na obchody bez huku i zorganizowało iluminacje lub konfetti. Kołobrzeg urządził miejską zabawę po raz drugi od czasu przerwy spowodowanej pandemią. Bawili się na niej nie tylko mieszkańcy miasta, ale także turyści.
Prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska mówiła, że zabawa zaczęła się kilka godzin przed północą. - Są mieszkańcy, ale też turyści, których przyjechało do nas na Sylwestra naprawdę wielu. Ruch jest porównywalny do ruchu latem, kiedy Kołobrzeg tętni życiem - powiedziała. Dodała, że jest bardzo szczęśliwa z takiego zainteresowania.
W Szczyrku wielu osobom ta noc upłynęła na sportowo. Ludzie spędzali czas na stoku. - Zawsze chcieliśmy jeździć na nartach, bardzo nam się to podoba, jest to nasza najlepsza forma rozrywki, dlatego wybraliśmy ten sport - mówił jeden z narciarzy w rozmowie z TVN24.
- Myślę, że to będzie najfajniej spędzony Sylwester, jaki mogliśmy sobie wymyślić - dodał.
Prezydent Andrzej Duda wygłosił noworoczne orędzie, w którym podkreślał, że "przed Polską wciąż jest wiele wyzwań". To, jak na nie odpowiemy, zdecyduje o tym, czy ten dobry czas dla Polski będzie kontynuowany - powiedział.
Nawiązując do przyszłorocznych wyborów prezydenckich, podkreślił, że "bezpieczeństwo naszej ojczyzny musi być najważniejszą sprawą dla przyszłego prezydenta". - Niezależnie od tego, komu powierzymy ten urząd - dodał.
Jakie zmiany nas czekają?
Wraz ze zmianą daty czeka nas szereg innych nowości. Na mapie Polski pojawiają się nowe miasta: Końskowola, Kurów i Wąwolnica w powiecie puławskim w woj. lubelskim; Kazanów w powiecie zwoleńskim w woj. mazowieckim; Kobylnica w powiecie słupskim na Pomorzu; Sobków w powiecie jędrzejowskim w woj. świętokrzyskim; Zaniemyśl w powiecie średzkim w Wielkopolsce.
Wzrasta praca minimalna do 4666 zł brutto. Stawka godzinowa nie może wynieść mniej niż 30,50 zł brutto.
Autostrada A1 ponownie będzie płatna. Kierowcy samochodów osobowych i motocykli będą musieli ponownie płacić za korzystanie z niej.
Od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 r. Polska będzie sprawowała prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Przedstawiciele państwa sprawującego prezydencję, zarówno na szczeblu ministerialnym jak i eksperckim, są odpowiedzialni za ustalanie porządku obrad posiedzeń poszczególnych gremiów Rady UE oraz prowadzenie negocjacji w gronie państw członkowskich.
Nie każdy świętuje o tej samej porze
Najwcześniej, o godzinie 11 polskiego czasu we wtorek, północ wybiła na wyspie Kiritimati, która należy do składającego się z 33 wysp państwa Kiribati na Oceanie Spokojnym. Leży prawie na samym równiku, a tuż obok niej przebiega linia zmiany daty. Na Kiritimati jedną z trzech zamieszkałych osad jest Poland.
Jako jedni z pierwszych na powitanie Nowego Roku odpalili fajerwerki Australijczycy. Jednym z największych wydarzeń sylwestra w Sydney jest zawsze pokaz pirotechniki przed symbolami turystycznej stolicy Australii - operą, czy mostem nad zatoką Port Jackson.
Ostatni w świętowaniu będą Amerykanie, u których stanie się to dopiero w środę rano czasu polskiego.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Leszek Szymański/PAP