Polscy urzędnicy ustalili, że na mapie nie ma miejsca na taką miejscowość jak Nowy Jork, więc od stycznia przestanie on istnieć. Bez obaw - chodzi o Nowy Jork z okolic Włocławka.
Rodzimy Nowy Jork podzieli tym samym los 364 innych miejscowości w Polsce, które od 1 stycznia zmienią nazwę. Jak wymienia "Rzeczpospolita", zmiany dotkną również np. Czarcią Górę z gminy Kruklanki w pow. giżyckim, która zmieni się na Diablą Górę.
Zmiany będą miały raczej lokalne znaczenie, tym bardziej że duża ich część to likwidacja nazw praktycznie nieużywanych.
Miast będzie więcej
Duże i pozytywne emocje budzi co roku przyznanie praw miejskich. W tym roku status ten uzyskują: Łaszczów na Zamojszczyźnie, Radłów w Małopolsce, Szepietowo na pograniczu Mazowsza i Podlasia, Kołaczyce i Przecław na Podkarpaciu oraz Tychowo w Zachodniopomorskiem.
W ten sposób 1 stycznia liczba miast wzrośnie do 903.
Rzeszów się powiększy
Rząd powołał też jedną nową gminę - Jaśliska w powiecie krośnieńskim, wykrojoną z gminy Dukla, a w ostatni wtorek rząd wydał dodatkowe rozporządzenie, że do czasu wyboru jej nowych organów zastąpią je organy gminy Dukla.
Oprócz tego będą powiększone m.in.: Rzeszów - o ok. 30 km kw., Reda - o 5 km kw. (z gminy Puck), i Przemyśl - o wieś Kruhel Wielki.
Źródło: PAP, Rzeczpospolita
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu