Dziewczyny, pandemia pandemią, ale inne choroby nie zaniknęły, rak również, badajcie się - zaapelowała Małgorzata Lakowska, współautorka kampanii "PomacajSię". Na antenie TVN24 wraz ze współpracowniczkami opowiedziała o działaniach wspierających profilaktykę nowotworów piersi.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia najczęściej spotykaną na świecie odmianą nowotworu stał się rak piersi. Niepokojące zmiany w piersiach można wykryć we wczesnej fazie. Wystarczy regularne, comiesięczne samobadanie. Zwykle zajmuje ono kilka minut, może być wykonywane w domu.
Gośćmi niedzielnego porannego pasma w TVN24 były współautorki kampanii społecznej "PomacajSię", która przypomina o dużym znaczeniu samobadania piesi.
Pacjentka onkologiczna Agnieszka Ford przekonywała, że "należy się badać, bo im wcześniej wykryta choroba, tym większe są szanse na całkowite wyleczenie". - To oczywiście zależy od mnóstwa parametrów, natomiast przez leczenie onkologiczne można przejść, może przejść przez to cała rodzina - powiedziała. - Utrata piersi czy włosów nie pozbawia nas kobiecości - zaznaczyła.
"Blizna nie może zabrać kobiecości"
Fotograf Anna Szolucha zwróciła uwagę, że na nowotwory piersi choruje coraz więcej młodych kobiet. - Nadal mało się mówi o tym, że proste samobadanie piersi, regularne, comiesięczne, może w jakimś stopniu uratować życie i wykryć raka na samym początku. To daje szansę na szybsze wyleczenie, na mniej uciążliwą chorobę i leczenie - argumentowała.
Szolucha powiedziała, że sama przez internet zachęca codziennie do badania piersi. - Jak się sto razy coś powtórzy, to może za tym setnym razem to zadziała. W komentarzach widzimy: "tak, zapisałam się", "tak, ja idę za tydzień" - opisała. - Widzimy sens tego, co robimy - przyznała. - Badajmy się, dbajmy o siebie - zachęciła.
Fotograf Małgorzata Lakowska mówiła, że wykonane podczas kampanii "PomacajSię" zdjęcia są swego rodzaju "fototerapią". - One pokazują ciało, które dużo przeszło i ma bliznę. A w naszych czasach, kreowanych przez Photoshopa, idealne i piękne kobiety bez grama tłuszczu i zmarszczki teraz stanowią kanon piękna. My staramy się pokazać, że piękno może być różnie definiowane - powiedziała.
- Blizna nie może zabrać kobiecości. Jest ona kolejnym znakiem, co wydarzyło się na naszej drodze - dodała.
Lakowska mówiła także o kampanii leczenia i profilaktyki nowotworów w cieniu epidemii COVID-19. - Starałyśmy się mówić: dziewczyny, pandemia pandemią, covid covidem, ale inne choroby nie zaniknęły, rak również, badajcie się - wspomniała.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Rui Vieira/PA Wire/PAP/EPA