Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, najczęściej spotykaną na świecie odmianą nowotworu stał się rak piersi. Na drugim miejscu uplasowały się nowotwory płuc i jelita grubego. Eksperci szacują, że do 2040 roku na nowotwory cierpieć będzie ponad dwa razy więcej osób niż obecnie.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że rak piersi stał się najczęściej spotykaną postacią choroby na świecie.
- To pierwszy raz, kiedy rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem na świecie - powiedział we wtorek Andre Ilbawi, specjalista onkologiczny w WHO, podczas briefingu ONZ przed Światowym Dniem Walki z Rakiem, który tradycyjnie przypada na 4 lutego.
Przez ostatnie dwie dekady pierwsze miejsce w tym niechlubnym rankingu zajmował rak płuc. Jak wskazał Ilbawi, ten obecnie spadł na drugie miejsce. Na trzecim wciąż utrzymuje się nowotwór jelita grubego.
Otyłość zwiększa ryzyko
Ekspert WHO zauważył, że częstym czynnikiem ryzyka raka piersi jest otyłość.
Oczekuje się, że wraz ze wzrostem światowej populacji i wydłużeniem się średniej długości życia rak stanie się coraz bardziej powszechny. W 2020 schorzenie dotyczyło około 19,3 miliona osób, zaś według analiz w 2040 roku cierpieć na nie będzie około 30 milionów chorych.
Leczenie podczas pandemii
Ilbawi stwierdził, że pandemia COVID-19 znacznie wpłynęła na profilaktykę i leczenie nowotworów.
- Badania WHO wykazały, że w 50 procentach krajów leczenie nowotworów zostało częściowo lub całkowicie przerwane z powodu pandemii - przekazał.
Podstawowymi problemami są opóźnienia w diagnozowaniu, stres pracowników służby zdrowia i wpływ na badania.
Autor: kw/dd / Źródło: Reuters