Szturm Polaków na wystawy. Tłumy podczas Nocy Muzeów

Źródło:
PAP
Kolejki do placówek podczas Nocy Muzeów
Kolejki do placówek podczas Nocy MuzeówTVN24
wideo 2/2
Kolejki do placówek podczas Nocy MuzeówTVN24

Kilkusetmetrowe kolejki, setki wydarzeń w całym kraju i tłumy na wystawach - taka była tegoroczna Noc Muzeów w wielu polskich miastach. Do akcji włączyły się też miejsca na co dzień zamknięte dla zwiedzających. W Warszawie można było na przykład zwiedzić Sejm i gabinet prezydenta miasta, a ulicami stolicy przejechała parada zabytkowych pojazdów. Na wydarzenie czekają wciąż mieszkańcy Wrocławia i Poznania, gdzie Noc Muzeów odbędzie się 20 maja, a także Krakowa, w którym wydarzenie zaplanowano na 19 maja.

Muzea, galerie, teatry, instytucje publiczne, centra nauki, a także miejsca na co dzień niedostępne otworzyły się dla zwiedzających w tegoroczną Noc Muzeów, która w większości miast odbyła się w nocy z 13 na 14 maja. W wielu miejscach trzeba było odstać "swoje" w kolejce. Gdzieniegdzie ich długość sięgała kilkuset metrów. Władze niektórych instytucji, świadome dużego zainteresowania zwiedzających, wprowadziły wcześniej rezerwacje na wystawy.

Noc Muzeów w Warszawie

W stolicy Noc Muzeów została zorganizowana po raz 19. Swoje drzwi do późnych godzin nocnych otworzyło dla zwiedzających 270 warszawskich instytucji. Zwiedzający mieli do wyboru między innymi zabytki archeologiczne, dzieła sztuki, ale także klasyki motoryzacji. Ulicami miasta przejechał korowód zabytkowych pojazdów, wśród których znaleźć można było zarówno polonezy, trabanty czy "garbusy", jak i stare autobusy.

Sporą popularnością, szczególnie wśród turystów, cieszyły się Zamek Królewski, pałac w Wilanowie czy Muzeum Narodowe. Uczestnicy Nocy Muzeów chętnie odwiedzali także miejsca, które z reguły nie są otwarte dla zwiedzających. Można było zobaczyć Sejm i Senat, podziemia Urzędu Wojewódzkiego i gabinet prezydenta miasta.

Zwiedzający mogli też - po raz ostatni przed otwarciem nowej siedziby jesienią tego roku - zobaczyć plac budowy warszawskiego Muzeum Historii Polski. Uczestnicy spaceru musieli włożyć kaski i kamizelki, co - jak twierdzili - było dla nich dodatkową atrakcją.

Tłumy zwiedzających w Gdańsku, Rzeszowie i Lublinie

Na Pomorzu zwiedzający mogli wybierać spośród oferty 60 instytucji w ośmiu miejscowościach Kilkusetmetrowe kolejki ustawiły się przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Chętni oczekujący na wejście ustawiali się przed Domem Uphagena i Piwnicą Romańską na placu Dominikańskim.

Zastępca dyrektora muzeum Marek Szymaniak jeszcze w trakcie wydarzenia szacował, że w tym roku do muzeum i na Półwysep Westerplatte, gdzie odbywały się gry terenowe, przybędzie ponad 4 tysiące uczestników. - Dzisiaj gościmy przekrój wszystkich pokoleń: są dzieci, ich rodzice, dziadkowie. To pokazuje jak ważną rzeczą jest dla szerokiego grona społeczeństwa udział w kulturze - ocenił Szymaniak.

W Gdyni popularnością cieszył się m.in. Dar Pomorza na pokładzie którego prezentowana była wystawa "40 lat minęło. Od statku szkolnego do statku muzeum", a także schron przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej w Gdyni-Leszczynkach.

W Rzeszowie ofertę na Noc Muzeów przygotowało 17 instytucji. Tłumy chętnych odwiedziły Rzeszowskie Piwnice - jedne z najdłuższych w Europie, bo o długości 396 metrów.

Jednym z największych wydarzeń Nocy Muzeów w stolicy Podkarpacia okazał się wernisaż wystawy "Dokumentalni. Fotografowie Rzeszowszczyzny". Zaprezentowano ponad 400 zdjęć autorstwa 60 fotografek i fotografów, począwszy od drugiej połowy lat 60. XX wieku aż do współczesności. - To jest wyjątkowa wystawa. Mamy tutaj sporą reprezentację autorów, którzy są pierwowzorem, fundamentem rzeszowskiej fotografii - powiedział dyrektor galerii Piotr Piech.

W Lublinie dużą popularnością wśród uczestników Nocy Muzeów cieszyła się Kaplica Trójcy Świętej przy zamku lubelskim - jeden z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce i Europie - oraz Wieża Trynitarska, z której można podziwiać panoramę miasta.

Wyjątkowa Noc Muzeów w Katowicach

Spacer po wybranych obiektach kopalni Wujek z uczestnikami pamiętnych wydarzeń w grudniu 1981 roku to wyjątkowa propozycja, którą na Noc Muzeów przygotowało Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. Pierwsi zwiedzający oczekiwali na wejście od godziny 15.

Po wybranych pomieszczeniach zwiedzających oprowadzali świadkowie historii - uczestnicy pamiętnego strajku w pierwszych dniach stanu wojennego, zakończonego krwawą pacyfikacją.

Noc Muzeów w Poznaniu, Krakowie i we Wrocławiu. Kiedy?

W Poznaniu i Wrocławiu tegoroczną edycję Nocy Muzeów zaplanowano na 20 maja (sobota) - tydzień później niż w większości innych miast. Dzień wcześniej, 19 maja (piątek), w Nocy Muzeów wezmą udział mieszkańcy Krakowa.

W stolicy Wielkopolski w akcji udział weźmie ponad 70 muzeów, galerii i innych placówek - najwięcej w dotychczasowej historii poznańskiej edycji akcji. Chętni będą mogli m.in. zrobić sobie selfie z autoportretami Jacka Malczewskiego w Muzeum Narodowym. W Centrum Kultury Zamek do północy będzie można odwiedzić poświęconą kosmosowi wystawę "Nie to niebo", a w Sali Wielkiej zwiedzający natrafią na autonomiczne pojazdy oraz sterowane zdalnie roboty. Naukowcy i studenci z Politechniki przygotowali serię wydarzeń związanych z eksploracją kosmosu.

W stolicy Dolnego Śląska w Nocy Muzeów weźmie udział 101 instytucji, między innymi Pałac Królewski, Muzeum Narodowe, Muzeum Pana Tadeusza. Już wiadomo, że we Wrocławiu hitem tegorocznej Nocy Muzeów okaże się Muzeum Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego, które po raz pierwszy zostanie udostępnione zwiedzającym w ramach tej imprezy. Limit 40 osób, które mogły zarejestrować się na zwiedzanie, został wyczerpany w minutę. Kolekcja muzeum obejmuje m.in. dużą ilość przedmiotów związanych z działalnością przestępczą i medyczną, takich jak np. narzędzia użyte do popełnienia przestępstw.

19 maja, podczas Nocy Muzeów w Krakowie, swoje podwoje otworzy dla zwiedzających 60 instytucji, w tym Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Krakowa czy Żydowskie Muzeum Galicja. Będzie można też odwiedzić Komendę Wojewódzką Policji. Z kolei przed gmachem Muzeum Narodowego odbędzie się akcja "zaDRUKuj ciucha! - upcykling ubrań", nawiązująca nazwą do hasła krakowskiej edycji - "Rytmy czcionki". Hasło ma związek z 550. rocznicą pierwszego druku na ziemiach polskich.

Autorka/Autor:bp//rzw

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Zniesienie "prawa ziemi", deportacja nielegalnych migrantów i porozumienie w sprawie "marzycieli" - takie kroki w zakresie polityki migracyjnej zapowiedział w wywiadzie dla NBC News prezydent elekt Donald Trump. Jak stwierdził, "będzie działać szybko". Republikanin powiedział również, że "pierwszego dnia sprawowania urzędu podejmie działania, aby ułaskawić uczestników zamieszek biorących udział w ataku na Kapitol z 6 stycznia 2021 roku".

"Będę działać bardzo szybko". Takie pierwsze decyzje zapowiada Trump

"Będę działać bardzo szybko". Takie pierwsze decyzje zapowiada Trump

Źródło:
Reuters

Poseł PiS Marcin Romanowski nie pojawił się na posiedzeniu sądu, który miał rozpatrzyć wniosek o jego areszt. Obrońca polityka mecenas Bartosz Lewandowski poinformował, że Romanowski przeszedł bardzo poważną operację.

Romanowski nie stawił się w sądzie. Obrońca: przeszedł bardzo poważną operację

Romanowski nie stawił się w sądzie. Obrońca: przeszedł bardzo poważną operację

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24
Szczątki nie wróciły do grobu. Odnaleźliśmy je

Szczątki nie wróciły do grobu. Odnaleźliśmy je

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W centrum Warszawy ratownicy medyczni zostali zaatakowani podczas udzielania pomocy rannemu mężczyźnie. Jak podało warszawskie pogotowie ratunkowe, agresorem okazał się funkcjonariusz Służby Ochrony Państwa. 48-latek usłyszał już zarzuty.

Pijany pułkownik Służby Ochrony Państwa zaatakował ratowników w karetce

Pijany pułkownik Służby Ochrony Państwa zaatakował ratowników w karetce

Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvn24.pl

Rosyjskie dowództwo podjęło decyzję o wywiezieniu sprzętu z bazy lotniczej Humajmim w Syrii - podały propagandowe kanały na Telegramie. Wcześniej liderzy syryjskiej opozycji zapewnili władze na Kremlu, że rosyjskie bazy wojskowe w ich kraju "są bezpieczne". Bazę w Tartus opuszczają z kolei rosyjskie okręty.

"Do bazy przybyły trzy samoloty". Rosjanie się ewakuują

"Do bazy przybyły trzy samoloty". Rosjanie się ewakuują

Źródło:
The Moscow Times, Ważnyje Istorii, Reuters, PAP, tvn24.pl

Wynagrodzenia specjalistów do spraw rekrutacji i szkoleń wzrosły w bieżącym roku o 10,5 procent - wynika z najnowszego raportu Grafton Recruitment.

Pensje sięgają nawet 40 tysięcy złotych

Pensje sięgają nawet 40 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

Choć gwiazdkowe budżety 2024 wzrosną, to święta będą często skromniejsze niż przed rokiem – pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Najbardziej atrakcyjny benefit. Mniej pracowników się załapie

Najbardziej atrakcyjny benefit. Mniej pracowników się załapie

Źródło:
PAP

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 zatrzęsło trzema krajami Ameryki Środkowej w nocy z niedzieli na poniedziałek. W Salwadorze na ulice wyszli inspektorzy obrony cywilnej, którzy oceniali uszkodzenia budynków. W regionie doszło także do wstrząsów wtórnych.

Ziemia zatrzęsła się w trzech krajach. Służby wyszły na ulice

Ziemia zatrzęsła się w trzech krajach. Służby wyszły na ulice

Źródło:
Reuters, Protección Civil de El Salvador,

Goście "Faktów po Faktach" generał Bogusław Pacek i Jerzy Marek Nowakowski rozmawiali na temat Rosji i stojących przed nią wyzwań po upadku reżimu Baszara al-Asada. W opinii generała Packa wycofanie się Rosjan z Syrii "będzie jedną z największych porażek Putina". - Rosja dostaje mocnej zadyszki, nawet na Ukrainie - stwierdził Nowakowski.

"To będzie jedna z największych porażek Putina"

"To będzie jedna z największych porażek Putina"

Źródło:
TVN24

Australia zawarła w poniedziałek umowę gospodarczą i dotyczącą bezpieczeństwa z wyspiarskim krajem Nauru na Pacyfiku. Przyjęcie porozumienia służy powstrzymywaniu rosnących wpływów Chin w tym regionie. W zamian Nauru dostanie łącznie blisko 90 miliardów dolarów - podała agencja Reutera.

Australia zapłaciła miliardy za prawo weta. Chce powstrzymać wpływ Chin na wyspie

Australia zapłaciła miliardy za prawo weta. Chce powstrzymać wpływ Chin na wyspie

Źródło:
PAP

Meksykańska Gwardia Narodowa zatrzymała mężczyznę, który zaatakował stewardesę, by dostać się do kabiny pilotów i przekierować lot krajowy do sąsiednich Stanów Zjednoczonych. Do incydentu doszło w niedzielę. 31-latek został obezwładniony przez członków załogi. Meksykanin mówił o porwaniu krewnego i groźbach śmierci, jakie miał otrzymywać.

Zaatakował stewardesę, by przekierować lot

Zaatakował stewardesę, by przekierować lot

Źródło:
NBC News, ABC News

Dla zabezpieczenia dostaw LPG zimą najistotniejsze będzie optymalne wykorzystanie kolei - uważa dyrektor Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Dodał, że mimo embarga na LPG z Rosji, które wejdzie w życie 20 grudnia, tego paliwa w Polsce nie powinno zabraknąć, a firmy intensywnie przygotowują się do nowych regulacji.

Rewolucja na rynku paliw. Intensywne przygotowania

Rewolucja na rynku paliw. Intensywne przygotowania

Źródło:
PAP

Przyszłoroczni maturzyści podeszli w poniedziałek do próbnego egzaminu dojrzałości z języka polskiego. Egzamin zorganizowała Centralna Komisja Egzaminacyjna. Rozpoczął się on o godz. 9. Na stronie CKE pojawiły się już oficjalne arkusze.  

Matura próbna z języka polskiego. Mamy arkusze CKE  

Matura próbna z języka polskiego. Mamy arkusze CKE  

Źródło:
tvn24.pl

Jeżeli kandydatką Lewicy w wyborach prezydenckich będzie Magdalena Biejat, to będzie to naprawdę świetny wybór - powiedziała w "Rozmowie Piaseckiego" europosłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus. - My, kobiety patrzymy na politykę trochę inaczej. Mam dosyć walenia się łopatkami przez facetów w polityce - dodała.

Kogo wystawi Lewica? Scheuring-Wielgus o "naprawdę świetnym wyborze"

Kogo wystawi Lewica? Scheuring-Wielgus o "naprawdę świetnym wyborze"

Źródło:
TVN24

Kierowca śmieciarki zjechał z drogi i wjechał w ścianę kościoła. Do zdarzenia doszło w poniedziałek rano w Poznaniu. Mężczyzna wymagał pilnej pomocy medycznej. Został przewieziony do szpitala.

Śmieciarka wjechała w ścianę kościoła. Kierowca trafił do szpitala

Śmieciarka wjechała w ścianę kościoła. Kierowca trafił do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Tragiczny wypadek na ulicy Wrocławskiej w Wieruszowie (woj. łódzkie). Kierująca samochodem osobowym 44-latka, potrąciła przechodzącą po przejściu dla pieszych 67-latkę. Poszkodowana w stanie ciężkim trafiła do szpitala, ale jak przekazuje policja jej życia nie udało się uratować.

Potrącenie na przejściu dla pieszych. Nie żyje 67-latka

Potrącenie na przejściu dla pieszych. Nie żyje 67-latka

Źródło:
tvn24.pl

Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych zbierze się w poniedziałek w trybie pilnym, by omówić kwestię Syrii - poinformowały agencje AFP i dpa, powołując się na źródła w dyplomacji. O zwołanie posiedzenia zawnioskowała w niedzielę Rosja.

Pilne zebranie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Na wniosek Rosji

Pilne zebranie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Na wniosek Rosji

Źródło:
PAP

Nowojorska policja udostępniła dwa nowe zdjęcia mężczyzny, który jest podejrzany o morderstwo szefa giganta ubezpieczeniowego Briana Thompsona. FBI oferuje nagrodę w wysokości do 50 tysięcy dolarów za informacje związane z zabójstwem.

Trwa obława po morderstwie w Nowym Jorku. Nowe zdjęcia poszukiwanego

Trwa obława po morderstwie w Nowym Jorku. Nowe zdjęcia poszukiwanego

Źródło:
PAP

Obalony syryjski dyktator Baszar al-Asad uciekł z kraju i - jak podają rosyjskie agencje - przybył do Moskwy, gdzie dostał azyl. Amerykanie przeprowadzili naloty na cele tak zwanego Państwa Islamskiego w Syrii. Policja odnalazła ciało zaginionego przed kilkoma dniami wykładowcy. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 9 grudnia.

Asad uciekł z kraju, Amerykanie zbombardowali 75 celów, policja odnalazła ciało wykładowcy

Asad uciekł z kraju, Amerykanie zbombardowali 75 celów, policja odnalazła ciało wykładowcy

Źródło:
TVN24, tvn24.pl, PAP

Resort obrony Tajwanu poinformował w poniedziałek, że w Cieśninie Tajwańskiej manewruje 14 chińskich okrętów wojennych, podczas gdy dzień wcześniej było ich osiem. Tajwańskie siły zbrojne zostały postawione w stan wysokiej gotowości w związku z ogłoszeniem przez Chiny rozległych ograniczeń w przestrzeni powietrznej w pobliżu wschodniego wybrzeża wyspy.

Kilkanaście chińskich okrętów w cieśninie. Siły zbrojne w stanie wysokiej gotowości

Kilkanaście chińskich okrętów w cieśninie. Siły zbrojne w stanie wysokiej gotowości

Źródło:
PAP, Reuters

Prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol został objęty zakazem opuszczania kraju. Ma to związek z ogłoszeniem przez niego w ubiegłym tygodniu stanu wojennego, który zniósł po kilku godzinach.

Prezydent z zakazem opuszczania kraju

Prezydent z zakazem opuszczania kraju

Źródło:
Reuters, PAP

W Etiopii doszło do erupcji wulkanu Erta Ale. Ten stożek położony jest w jednym z najmniej przyjaznych miejsc na Ziemi, a na jego szczycie znajduje się niezwykle rzadkie jezioro. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Erupcja w "bramie do piekieł"

Erupcja w "bramie do piekieł"

Źródło:
Kontakt24, Smithsonian Institute

W programie "W kuluarach" dziennikarze TVN24 i "Faktów" TVN dyskutowali o pomysłach kandydatów na prezydenta na wygraną w wyborach. Na czym zależy sztabowi kandydata PiS Karola Nawrockiego? - Zależy im na rozpoznawalności. Lodówka na plecach, bieganie, boks to jest to, co daje mu rozpoznawalność i oni ją na tym budują - wskazywała Arleta Zalewska. Agata Adamek przekazała, że jednym z planów sztabowców kandydata KO Rafała Trzaskowskiego jest objazd po Polsce śladem "odwróconej litery L".

"Mieli przygotowanych kilka spotów, już ich nie będą emitować"

"Mieli przygotowanych kilka spotów, już ich nie będą emitować"

Źródło:
TVN24

Ściśle chroniony gatunek czarnej pszczoły zaobserwowano na kampusie Uniwersytetu Wrocławskiego. Zadrzechnia czarnoroga jest owadem ciepłolubnym, a w Polsce należy do rzadkości.

Czarne pszczoły pojawiły się we Wrocławiu

Czarne pszczoły pojawiły się we Wrocławiu

Źródło:
PAP, uwr.edu.pl

Liczne nagrania przedstawiają sceny z wnętrz dwóch pałaców obalonego prezydenta Baszara Al-Asada. Widać na nich, że do środka weszli zarówno rebelianci, jak i cywile. Bojownicy oddają strzały na znak zwycięstwa, a cywile plądrują wnętrza.

Rebelianci i cywile weszli do pałaców Asada. Nagrania

Rebelianci i cywile weszli do pałaców Asada. Nagrania

Źródło:
PAP, Reuters

Syria przez ponad pół wieku znajdowała się pod rządami Asadów. W 1970 roku w wyniku puczu wojskowego do władzy doszedł Hafiz al-Asad, a po jego śmierci w 2000 roku rządy objął jego syn Baszar. 8 grudnia uciekł z kraju, gdy do stolicy weszły zbrojne oddziały jego przeciwników.

Ojciec i syn rządzili Syrią przez ponad pół wieku. Skończyły się czasy Asadów

Ojciec i syn rządzili Syrią przez ponad pół wieku. Skończyły się czasy Asadów

Źródło:
PAP

Coraz częściej lekki mróz ma panować nie tylko nocami. Jakiej aury możemy się spodziewać przed świętami Bożego Narodzenia? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: do świąt na granicy jesieni z zimą

Pogoda na 16 dni: do świąt na granicy jesieni z zimą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Znamy już nominacje we wszystkich kategoriach konkursu Grand Press. Wyróżnionych zostało aż szesnaście materiałów autorstwa dziennikarzy TVN, TVN24 i tvn24.pl. Robert Zieliński z portalu tvn24.pl otrzymał trzy nominacje w dwóch kategoriach.

Nasi dziennikarze z nominacjami do Grand Press 2024

Nasi dziennikarze z nominacjami do Grand Press 2024

Aktualizacja:
Źródło:
Grand Press