TVN24 | Polska

Kim jest Olaf Scholz, kandydat socjaldemokratów na kanclerza

TVN24 | Polska

Autor:
akw//now
Źródło:
tvn24.pl, Spiegel, BBC
PAP/EPA/CLEMENS BILANOlaf Scholz

Niemiecki prawnik i polityk od czasów nastoletnich. Socjaldemokrata, poseł do hamburskiego parlamentu i burmistrz tego miasta, obecny minister finansów Olaf Scholz. Przedstawiamy sylwetkę kandydata SPD na kanclerza Niemiec.

Pełne sondażowe wyniki exit poll ogłoszone o godzinie 18 dają SPD i CDU/CSU po około 25 procent głosów.

Niemcy w niedzielnych wyborach do Bundestagu oddawali głosy w około 60 tysiącach lokali wyborczych. Wybory trwały od godziny 8 do 18. Kandydatem socjaldemokratów na kanclerza jest Olaf Scholz. Kanclerz nie jest w Niemczech wybierany bezpośrednio. W wyborach do Bundestagu obywatele głosują na posłów, którzy z kolei w Bundestagu wybierają kanclerza federalnego.

Jeśli Bundestag poprze jego kandydaturę, to Scholz zastąpi Angelę Merkel na stanowisku kanclerza naszego zachodniego sąsiada.

Co obiecywał?

Po ogłoszeniu jego nominacji na kandydata na kancelarza Niemiec, Scholz zapowiadał między innymi podwyższenie płacy minimalnej do 12 euro za godzinę w pierwszym roku swoich rządów. Wziął również pod uwagę wyzwania związane ze zmianami klimatu - już wcześniej deklarował osiągnięcie przez swój kraj neutralności klimatycznej do 2045 roku, zapowiedział także, że SPD będzie dążyła do tego, aby od 2040 roku energia elektryczna była wytwarzana tylko z odnawialnych źródeł.

>> Kandydat SPD na kanclerza Niemiec wzywa aktywistów klimatycznych do zakończenia strajku głodowego

63-letni Scholz opowiada się również za ograniczeniem prędkości na autostradach do 130 km/h i zwiększenia do 2030 roku liczby pojazdów elektrycznych do 30 milionów.

- Wierzę, że po tych wszystkich latach większość wyborców chce, żeby CDU/CSU przeszło do opozycji - mówił podczas ostatniej debaty z innymi kandydatami na kanclerza.

Sekretarz generalny, szef klubu, minister

Olaf Scholz urodził się 14 czerwca 1958 roku w Osnabruck, w Dolnej Saksonii w północno-zachodniej części kraju, w kilkudziesięciokilometrowym sąsiedztwie Munster i Dortmundu. Od dzieciństwa związany był z Hamburgiem, gdzie studiował prawo, po którym spełniał się jako adwokat specjalizujący się w prawie pracy.

Do polityki wkroczył jeszcze jako nastolatek. W wieku 17 lat zapisał się do SPD, gdzie działał w młodzieżówce partii, Jusos, jako wiceprzewodniczący. W późniejszych latach był także wiceprezesem Międzynarodowej Unii Młodych Socjalistów (IUSY).

Na początku trzeciego tysiąclecia wybrano go do zarządu federalnego SPD, w latach 2002 do 2004 pełnił funkcję sekretarza generalnego partii. W Bundestagu zasiadał w latach 1998-2001 oraz 2002-2011. Mandat uzyskał w okręgu jednomandatowym Hamburg-Altona.

Po wyborach parlamentarnych w 2005 roku został szefem klubu parlamentarnego SPD. Funkcję sprawował do listopada 2007 roku, kiedy uzyskał nominację na ministra pracy i spraw społecznych w rządzie Angeli Merkel. Po porażce wyborczej po wyborach parlamentarnych w 2009 roku (SPD uzyskała nieco ponad 23 procent) Scholz przejął obowiązki szefa SPD w Hamburgu, niedługo potem przestał być ministrem.

W 2011 roku został wybrany na burmistrza Hamburga, stanowisko utrzymał po wyborach regionalnych w 2015 roku.

W 2018 roku został wicekanclerzem oraz ministrem finansów w czwartym rządzie Merkel. Rok później ubiegał się o funkcję szefa SPD, przegrał jednak w drugiej turze partyjnych wyborów.

Jego nominację na kandydata na niemieckiego kanclerza ogłoszono w sierpniu 2020 roku.

Epidemia. Kiedy Scholz wyciągnął "bazookę"

W 2020 roku rząd Niemiec, aby walczyć ze skutkami epidemii COVID-19, wyciągnął na stół 550 miliardów euro. To wszystko na pomoc gospodarce. W obliczu kryzysu rząd chciał pomóc małym przedsiębiorstwom udzielając im kredytów na "nieograniczoną skalę". Scholz zapewniał wtedy, że nie będzie żadnych granic jeśli chodzi o sumę kredytów udzielanych przez państwowy bank KfW.

- To jest bazooka, z którą zrobimy to, co jest teraz konieczne. Kładziemy całą naszą broń na stół i pokazujemy, że jesteśmy silniejsi niż problem, z którym się zmagamy pod względem ekonomicznym - mówił w marcu 2020 roku.

"Urzędy przychodzą i odchodzą, miłość pozostaje"

Olaf Scholz w 1998 roku wziął ślub z Brittą Ernst, również polityk SPD z Hamburga i minister edukacji Brandenburgii. Od 2018 roku małżeństwo mieszka w Poczdamie we wschodnich Niemczech.

Polityk nie jest znany z sentymentów, jednak w tym roku, rozmawiając z tygodnikiem "BUNTE", odsłonił swoją "ludzką" stronę. Mówił między innymi o zamiłowaniu do pływania, biegania (bez muzyki i bez aplikacji do pomiarów) i klopsów po królewiecku.

O swojej żonie mówił natomiast: "Britta to miłość mojego życia, niezmienna od dawna. Urzędy przychodzą i odchodzą, miłość pozostaje". W rozmowie z magazynem dla kobiet "Brigitte" akcentował, że to właśnie Britta Ernst ukształtowała go w największym stopniu. - Myślę, że byłbym zupełnie inną osobą, gdybym nie był z nią żonaty - przyznał.

Autor:akw//now

Źródło: tvn24.pl, Spiegel, BBC

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości