Kopia dokumentacji powstałej po oględzinach w Moskwie przez biegłych "czarnych skrzynek" Tu-154M trafiła już do krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych (IES) - poinformowała prokuratura wojskowa. Instytut ma wydać końcową opinię fonoskopijną.
Polscy biegli z dziedziny fonoskopii przebywali w Moskwie od końca maja do połowy czerwca. W stolicy Rosji był wtedy jeden z prokuratorów Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie prowadzącej śledztwo w sprawie katastrofy oraz pięciu biegłych, którzy dokonywali badań oryginalnych taśm z rejestratorów tupolewa. Dokonano wówczas oględzin rejestratora, na którym zapisane są dźwięki z kokpitu oraz dwóch rejestratorów tzw. parametrycznych, utrwalających parametry lotu. Jeden z nich jest produkcji rosyjskiej, zaś drugi, tzw. szybkiego dostępu, wyprodukowany był w Polsce.
Kolejne tomy akt z Rosji
W drugiej połowie września polska prokuratura wojskowa otrzymała z Rosji cztery tomy akt śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej. Prokuratura poinformowała, że wśród tych materiałów znalazły się m.in. protokoły oględzin rejestratora głosowego CVR, jakie wykonali polscy biegli w czerwcu bieżącego roku. Przekazane do Polski materiały trafiły do tłumaczenia.
- Cześć przetłumaczonych materiałów wpłynęła do Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie 13 października, obecnie trwa ich analiza - powiedział w poniedziałek rzecznik prasowy Naczelnej Prokuratury Wojskowej płk Zbigniew Rzepa.
Płk Rzepa dodał, że "kopię oryginalnej dokumentacji wytworzonej w trakcie prac biegłych fonoskopów w Moskwie oraz cyfrowe nośniki danych przekazano w dniu 4 października do IES, który opracowuje opinię fonoskopijną dla prokuratury".
Nie wszystkie wnioski zrealizowano
Oględziny oryginalnych taśm dokonane w Moskwie - jak już wcześniej wyjaśniano - umożliwią zakończenie prac prowadzonych na potrzeby polskiego śledztwa w krakowskim Instytucie Ekspertyz Sądowych i wydanie końcowej opinii fonoskopijnej na temat nagrań ze skrzynek Tu-154M.
W otrzymanych we wrześniu przez prokuraturę wojskową materiałach były także wykonane przez specjalistów rosyjskich ekspertyzy dotyczące badania broni i amunicji należącej do funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, którzy lecieli do Smoleńska.
Akta, które do WPO wpłynęły we wrześniu, zostały przesłane z Rosji w ramach realizacji jednego z polskich wniosków o pomoc prawną. Prokuratura wojskowa w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej przekazała dotąd 13 wniosków o pomoc prawną: osiem do Rosji, trzy do Białorusi, jeden do USA i jeden do Danii. Część wniosków została zrealizowana, niektóre są w trakcie realizacji.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24