"Nie zgadzam się, by iść pod rękę z prawicą w sprawie chamstwa"

"Nie będę potępiał tych ludzi"
"Nie będę potępiał tych ludzi"
tvn24
Goście "Ławy polityków" komentowali obchody 71. rocznicy Powstania Warszawskiego tvn24

- Nie będę potępiał tych ludzi - powiedział w "Ławie polityków" Jacek Sasin (PiS), komentując zachowanie tych, którzy w 71. rocznicę Powstania Warszawskiego gwizdami i buczeniem przywitali Ewę Kopacz na Powązkach Wojskowych. Pozostali goście programu podkreślali stanowczo, że obchody rocznicy powstania nie są odpowiednim momentem na manifestowanie poglądów politycznych.

W sobotę odbyły się obchody 71. rocznicy Powstania Warszawskiego. Przedstawiciele władz upamiętnili Godzinę "W" na Powązkach Wojskowych i złożyli wieńce pod pomnikiem Gloria Victis. Mimo apeli o godne uczczenie pamięci bohaterów powstania, niewielka grupka obecnych na cmentarzu osób na widok Ewy Kopacz zareagowała gwizdami i buczeniem. Gdy wieniec składał Andrzej Duda, na cmentarzu słychać było natomiast oklaski.

Gwizdy dla Kopacz, oklaski dla Dudy
Gwizdy dla Kopacz, oklaski dla Dudy tvn24

Sasin: nie będę potępiać tych ludzi

- Nie mam zamiaru oceniać tych, którzy tam przyszli i w sposób autentyczny reagują - skomentował tę sytuację w "Ławie polityków" w TVN24 Jacek Sasin (PiS). Choć zastrzegł, że "to nie jest dobre miejsce ani czas, by wyrażać w ten sposób swoje poglądy", podkreślił, iż na Powązki przychodzą "autentyczni ludzie".

- Nikt tych ludzi nie zwołuje, przychodzą tam z potrzeby serca od wielu lat - zapewnił. - Nie będę potępiał tych ludzi, którzy spontanicznie w taki sposób reagują. Rozumiem, że to są emocje - dodał. Jak wyjaśnił, emocje te związane są zarówno z przeżywaniem obchodów rocznicy, jak i "pewnymi zachowaniami polityków, które nie są dobre".

Mucha: jedni oddają hołd, inni przychodzą na manifestację

Joanna Mucha (PO) oceniła, że ludzie, którzy przychodzą w Godzinę "W" na Powązki Wojskowe "dzielą się na tych, którzy chcą oddać cześć poległym oraz na tych, którzy przychodzą na manifestację polityczną".

- Ten podział jest bardzo wyraźny i niezwykle widoczny w zachowaniach. To jest grupa, która być może nie jest zorganizowana i w żaden sposób motywowana, ale która zachowuje się w bardzo podobny sposób na właściwie wszystkich uroczystościach państwowych. I to jest złe - stwierdziła.

Mucha zaapelowała, by "nie przykładać takiej miary, że to jest normalne i zrozumiałe". - Zamienianie każdego kolejnego święta w manifestację polityczną to jest odbieranie czci tym osobom. Ludzie, którzy instrumentalnie traktują te dni, odbierają to, co jest należne powstańcom - zaznaczyła.

Mucha: jedni oddają hołd, inni przychodzą na manifestację
Mucha: jedni oddają hołd, inni przychodzą na manifestacjętvn24

Rozenek: to wydarzenie wszystkich Polaków

Andrzej Rozenek (Biało-Czerwoni) podkreślił, że Powstanie Warszawskie jest "wydarzeniem, które należy do wszystkich Polaków". - Z dużą przykrością patrzę na to, że próbuje się je upolityczniać, z różnych stron (...) Wydaje mi się, że może politycy powinni się o krok cofnąć. Mniej brać udziału w tych wielkich fetach, a bardziej robić to skromnie, po swojemu - powiedział.

Jak jednak dodał, problem jest znacznie poważniejszy i nie dotyczy jedynie obchodów ważnych dla Polski rocznic. - Nie ma szacunku dla państwa wśród sporej rzeszy Polaków. Wynika to z tego, że państwo nie traktuje poważnie obywateli, a przekaz, który dociera do młodych ludzi na lekcjach historii nie jest taki, jaki powinien być. Być może za dużo jest w szkole religii, a za mało historii - ocenił.

Rozenek: to wydarzenie wszystkich Polaków
Rozenek: to wydarzenie wszystkich Polaków tvn24

Czarzasty: nazywać rzeczy po imieniu

Włodzimierz Czarzasty (SLD) zaznaczył, że "cmentarz nie jest miejscem do gwizdania i buczenia" i nie należy uciekać od jednoznacznej oceny tego typu zachowań. - Dopóki klasa polityczna w takich sprawach nie stanie w jednym szeregu lub będzie milczeć w tej sprawie, to będą gwizdy i będzie buczenie - stwierdził.

- Namawiałbym do tego, aby rzeczy nazywać po imieniu. To naprawdę jest mało ważne, czy pani premier Kopacz się komuś podoba czy nie. Cmentarz jest cmentarzem - podkreślił.

Czarzasty: nazywać rzeczy po imieniu
Czarzasty: nazywać rzeczy po imieniutvn24

Kowal: nie młócić słomy

- Ja mam wrażenie, że jeśli chodzi o tę dyskusję, to kardynał Wyszyński miał takie powiedzenie, żeby nie młócić słomy. Myślę, że w tej sprawie już trochę młócimy słomę - ocenił Paweł Kowal (Polska Razem).

W jego opinii, tegorocznych obchodów, mimo drobnych incydentów, nie należy oceniać negatywnie. Zwrócił uwagę m.in. na to, jak wielu warszawiaków zatrzymało się, by uczcić Godzinę "W" oraz na wspólną obecność polityków różnych opcji na piątkowej mszy w intencji poległych.

Kowal: nie młócić słomy
Kowal: nie młócić słomy tvn24

Antoniszyn-Klik: dyskusje nie na miejscu

Ilona Antoniszyn-Klik (PSL) podkreśliła, że Powstanie Warszawskie jest niezwykle ważne w historii jej rodziny. Jak powiedziała, w powstaniu brał udział jej dziadek i zginęła ciotka.

- Te dyskusje są nie na miejscu. Nikt z mojej rodziny nie chciałby tego słyszeć, nie interesuje ich opinia tych ludzi, którzy stoją i buczą, bo jest to zupełnie nie na temat. A podskórne przyznawanie im racji też jest nie na miejscu. Tu powinna być bardzo jasna linia wszystkich polityków - zaznaczyła.

- Doprowadzimy do tego, że znajdzie się ktoś z tej drugiej strony, kto za rok przywiezie w autobusach ludzi, którzy będą buczeli na Dudę. A tego byśmy nie chcieli - stwierdziła.

Antoniszyn-Klik: dyskusje nie na miejscu
Antoniszyn-Klik: dyskusje nie na miejscu tvn24

"Dudzie odmówiono prawa do przemowy podczas obchodów"

Na te słowa ostro zareagował Jacek Sasin, który zaapelował, by nie "formułować sugestii, że ktoś tych ludzi przywoził autobusami".

Jak stwierdził, podobne zachowania są charakterystyczne dla demokracji. - Jest tak, że czasami ktoś wyraża swoją opinię, która nam się nie podoba w miejscu, które nam się nie podoba. I nikt nikomu nie knebluje ust - tłumaczył.

- Nie zgadzam się na to, żeby iść pod rękę z prawicą w jednej sprawie, w sprawie chamstwa - odpowiedział na to Włodzimierz Czarzasty.

- Państwo trzeba szanować, niezależnie od tego, kto rządzi. Szacunek należy się urzędowi prezydenta i premiera. A wy tego nie rozumiecie i poniesiecie konsekwencję takiego działania - zwrócił się do Sasina Andrzej Rozenek.

- Ma pan rację - przyznał Sasin. - Dlatego tak bardzo bolało nas to, co robiła PO w stosunku do Lecha Kaczyńskiego. Bardzo niedobrze się również stało, że przy okazji tej rocznicy doszło do takiej sytuacji, że PO, bo mówię tu o wiceprzewodniczącej partii i prezydent Warszawy, nie była w stanie wznieść się ponad podziały i pozwolić, żeby prezydent Duda przemówił na uroczystościach. Odmówiono mu tego prawa - zarzucił.

Sasin: Dudzie odmówiono prawa do przemowy podczas rocznicy powstania
Sasin: Dudzie odmówiono prawa do przemowy podczas rocznicy powstania tvn24

Autor: kg/tr / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Pamiętajmy dziś o tych, którzy odważnie i z wyobraźnią zaczęli naszą drogę do Unii. Tych, którzy psuli i psują, a dzisiaj przed kamerami stroją dumne miny, nie będę wspominał. Szkoda święta - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Premier: Tych, którzy psuli i psują, nie będę wspominał. Szkoda święta

Premier: Tych, którzy psuli i psują, nie będę wspominał. Szkoda święta

Źródło:
tvn24.pl

Zaprosiłem pana premiera, niestety szef rządu nie skorzystał z mojego zaproszenia, ale wierzę w to, że naszą politykę dalszego uczestnictwa w Unii Europejskiej będziemy z powodzeniem rozwijali razem - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas przemówienia z okazji 20. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Okolicznościowe przemówienie i pretensje z pałacu. "Niestety pan premier nie skorzystał z mojego zaproszenia"

Okolicznościowe przemówienie i pretensje z pałacu. "Niestety pan premier nie skorzystał z mojego zaproszenia"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przed 1,5 miesiąca obowiązania przepisów tymczasowo zajęto 934 pojazdy mechaniczne - przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl Komenda Główna Policji. Chodzi o konfiskatę aut pijanych kierowców. Jednocześnie w rządzie trwają prace nad złagodzeniem regulacji obowiązujących od 14 marca.

Nowy bat na kierowców. Oto efekt

Nowy bat na kierowców. Oto efekt

Źródło:
tvn24.pl

Wypadek z udziałem dwóch samochodów na autostradzie A4 pod Wrocławiem. Ranne zostały trzy osoby. Na miejscu lądował śmigłowiec LPR. Droga w kierunku Legnicy jest zablokowana.

Wypadek na autostradzie pod Wrocławiem. Trzy osoby ranne

Wypadek na autostradzie pod Wrocławiem. Trzy osoby ranne

Źródło:
tvn24.pl

Gdańscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy weszli do banku z pistoletem na wodę i żartowali, że dokonują napadu. Pracownikom nie było do śmiechu, uruchomili procedurę napadową. Na miejsce przyjechała policja.

Weszli do banku z pistoletem na wodę, żartowali, że to napad

Weszli do banku z pistoletem na wodę, żartowali, że to napad

Źródło:
tvn24.pl, Policja Pomorska, PAP

Każde złamanie prawa zostanie rozliczone - oznajmił minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński we wpisie w mediach społecznościowych. Odniósł się w nim do dzisiejszej publikacji RMF FM, w której portal pisze, że "prezes Prawa i Sprawiedliwości ma odpowiedzieć za zniszczenie i kradzież wieńca sprzed pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej". Wniosek o uchylenie immunitetu Jarosława Kaczyńskiego miał już wpłynąć do Sejmu.

Kierwiński o immunitecie Kaczyńskiego: każde złamanie prawa zostanie rozliczone

Kierwiński o immunitecie Kaczyńskiego: każde złamanie prawa zostanie rozliczone

Źródło:
tvn24.pl, tvnwarszawa.pl, RMF FM

Minister w kancelarii prezydenta Wojciech Kolarski pouczał w radiowym wywiadzie, że to nie Rada Ministrów "wyznacza prezydentowi tematy i zakres rozmów" oraz że konstytucja "mówi o współdziałaniu". Co do współpracy prezydenta z rządem wypowiedział się już jednak kiedyś Trybunał Konstytucyjny. Przypominamy, co orzekł.

Współpraca prezydenta z rządem. Ministrowie Dudy vs wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Współpraca prezydenta z rządem. Ministrowie Dudy vs wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Źródło:
Konkret24

Z magazynów w dwóch głównych bazach kolumbijskiej armii zniknęło ponad milion sztuk amunicji wszelkiego rodzaju, w tym tysiące pocisków przeciwczołgowych i RPG - przekazał prezydent Kolumbii Gustavo Petro.

Z dwóch głównych baz wojskowych Kolumbii zniknęło ponad milion sztuk amunicji

Z dwóch głównych baz wojskowych Kolumbii zniknęło ponad milion sztuk amunicji

Źródło:
PAP

Amerykański myśliwiec F-16 rozbił się we wtorek w pobliżu bazy sił powietrznych USA Holloman w stanie Nowy Meksyk. Pilot katapultował się ze spadającej maszyny. Władze zaapelowały do osób, które nie należą do personelu ratowniczego, aby unikały obszaru katastrofy, gdyż na pokładzie samolotu znajdowały się niebezpieczne chemikalia.

Myśliwiec F-16 rozbił się w pobliżu bazy sił powietrznych USA Holloman w stanie Nowy Meksyk, pilot ocalał

Myśliwiec F-16 rozbił się w pobliżu bazy sił powietrznych USA Holloman w stanie Nowy Meksyk, pilot ocalał

Źródło:
PAP

Podczas tegorocznej majówki pogoda dopisuje i przynajmniej część Polaków wykorzysta ten czas na zorganizowanie grilla z rodziną lub znajomymi. Żeby nie zepsuć sobie odpoczynku, warto pamiętać, że nie wszędzie grillować swobodnie możemy, a za złamanie przepisów mandat może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

Dwie osoby zostały zatrzymane w związku z awanturą, do której doszło w Murowanej Goślinie pod Poznaniem. Trzeci uczestnik awantury zmarł na ulicy.

Awantura w Murowanej Goślinie. Nie żyje jeden z uczestników

Awantura w Murowanej Goślinie. Nie żyje jeden z uczestników

Źródło:
tvn24pl, PAP

Komenda Stołeczna Policji przyjęła zgłoszenie w sprawie próby podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie. O sprawie informował też szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski.

"Ktoś próbował podpalić synagogę Nożyków przy pomocy koktajlu Mołotowa"

"Ktoś próbował podpalić synagogę Nożyków przy pomocy koktajlu Mołotowa"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W pobliżu Mińska Mazowieckiego łoś przedostał się na autostradę. Podczas próby pokonania drogi w zwierzę uderzył kierowca samochodu osobowego. Pięć osób, w tym troje dzieci, trafiło do szpitala na badania. Łoś nie przeżył wypadku.

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorkowym losowaniu Lotto padła jedna szóstka. Główna wygrana wynosi ponad 14,3 miliona złotych. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 30 kwietnia 2024 roku.

Ogromna wygrana w Lotto. Kumulacja rozbita

Ogromna wygrana w Lotto. Kumulacja rozbita

Źródło:
tvn24.pl

Liczba zagranicznych turystów odwiedzających Portugalię w pierwszym kwartale 2024 roku przekroczyła trzy miliony - wynika ze wstępnych danych tamtejszego Narodowego Instytutu Statystycznego (INE). To najlepszy wynik za pierwszy kwartał w historii tego kraju.

Fala turystów. Europejski kraj pobił rekord

Fala turystów. Europejski kraj pobił rekord

Źródło:
Reuters

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem. W części kraju porywy wiatru mogą osiągać prędkość do 75 kilometrów na godzinę. Obowiązują też ostrzeżenia przed roztopami. Synoptycy wydali również prognozę zagrożeń, z której wynika, że w niektórych regionach w kolejnych dniach może zagrzmieć.

Porywy nawet do 75 kilometrów na godzinę. IMGW ostrzega

Porywy nawet do 75 kilometrów na godzinę. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW
Szczęśliwy jak Polak w Unii. Zarabiamy więcej, żyjemy dłużej. Ale czy to wystarczy?

Szczęśliwy jak Polak w Unii. Zarabiamy więcej, żyjemy dłużej. Ale czy to wystarczy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dokładnie 20 lat temu Polska, wraz z dziewięcioma innymi krajami, stała się członkiem Unii Europejskiej. Dziś politycy komentują rocznicę tego wydarzenia w mediach społecznościowych.

20 lat temu Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Komentarze polityków

20 lat temu Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Komentarze polityków

Źródło:
tvn24.pl

Z ministerstwa funduszy w czwartek niespodziewanie odeszła Małgorzata Szczepańska, która kierowała departamentem nadzorującym Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w czasie, gdy doszło do afery NCBR - ustalił tvn24.pl. Nasze informacje potwierdziła szefowa tego resortu Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, która powiedziała, że urzędniczka odeszła "przez NCBR". - Będzie trzęsienie ziemi. Była królową, która decydowała o rozdzielaniu miliardów i mówiła dyrektorom NCBR, co mają robić - mówi nasz informator.

Decydowała o miliardach dla NCBR i nagle odeszła z ministerstwa. "Będzie trzęsienie ziemi"

Decydowała o miliardach dla NCBR i nagle odeszła z ministerstwa. "Będzie trzęsienie ziemi"

Źródło:
tvn24.pl

Duralex, francuska firma zajmująca się produkcją naczyń ze szkła hartowanego, w tym popularnych w Polsce szklanek, ogłosiła upadłość - podają zagraniczne media. Trwają poszukiwania nowego nabywcy tego, co z zakładu pozostało. Pracownicy nie tracą nadziei, że uda się uniknąć utraty 230 miejsc pracy.

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Źródło:
"Le Monde"

W województwach zachodniopomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim trwa ćwiczenie Defender-24. Od 4 do 6 maja planowane są tam przemieszczenia kolumn wojskowych. Poinformował o tym we wtorek Sztab Generalny Wojska Polskiego, apelując o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze.

Kolumny wojskowe na drogach w trzech województwach

Kolumny wojskowe na drogach w trzech województwach

Źródło:
PAP

Maspex sfinalizował we wtorek proces przejęcia spółki Jan Becher - Karlovarská Becherovka, w wyniku czego polska spółka stała się właścicielem czeskiej marki alkoholu Becherovka oraz zakładu produkcyjnego i magazynu w Karlovych Varach. Transakcja została zrealizowana z firmą The Pernod Ricard Group.

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Źródło:
PAP

Jaki gest w polskim alfabecie palcowym symbolizuje literę "a"? Czy jest to wystawiony w górę mały palec, kciuk skierowany w dół, rozprostowana dłoń czy może zaciśnięta dłoń? Na takie pytanie za 125 tysięcy złotych w "Milionerach" odpowiadał Mateusz Kobos z Bytomia.

"Milionerzy". Gest, który symbolizuje literę "a" - pytanie za 125 tysięcy złotych

"Milionerzy". Gest, który symbolizuje literę "a" - pytanie za 125 tysięcy złotych

Źródło:
Milionerzy TVN
Lekka kraksa. Ich bawią zupełnie inne rzeczy, sorry

Lekka kraksa. Ich bawią zupełnie inne rzeczy, sorry

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Blockchain Kukiza za milion od Morawieckiego. "Przypomina telewizor z pękniętym kineskopem"

Blockchain Kukiza za milion od Morawieckiego. "Przypomina telewizor z pękniętym kineskopem"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Były prezes Orlen Trading Switzerland Samer A. na razie nie został wezwany przez prokuraturę, w związku z czym nie wiadomo, gdzie przebywa - powiedziała prokurator regionalna w Warszawie Małgorzata Adamajtys. Prokurator krajowy Dariusz Korneluk przekazał, że Prokuratura Regionalna w Gdańsku prowadzi wewnętrzne postępowanie wyjaśniające, dlaczego wobec Libańczyka zastosowano poręczenie majątkowe.

Co wiadomo w sprawie byłego prezesa Orlen Trading Switzerland Samera A.?

Co wiadomo w sprawie byłego prezesa Orlen Trading Switzerland Samera A.?

Źródło:
PAP, TVN24, RMF FM

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zdecydował o przekazaniu do windykacji kary pieniężnej od Radia ZET. Chodzi o kwotę 476 tysięcy złotych. Wcześniej szef KRRiT podobne decyzje podjął wobec spółki TVN S.A. oraz radia TOK FM. Działaniom Macieja Świrskiego sprzeciwiają się organizacje dziennikarskie.

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24