Rocznica rzezi wołyńskiej. Prezydent: Nie chodzi o zemstę. To, co się dzieje między Polakami a Ukraińcami, jest tego dowodem

Autor:
akr//now
Źródło:
PAP, TVN24
Prezydent Andrzej Duda na obchodach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa
Prezydent Andrzej Duda na obchodach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar LudobójstwaTVN24
wideo 2/10
TVN24Prezydent Andrzej Duda na obchodach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa

W poniedziałek obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Na uroczystościach w Warszawie prezydent Andrzej Duda wspominał ofiary rzezi wołyńskiej, mówiąc, że zbrodnia ta "w istocie była ludobójstwem". Mówił też, że "chcemy prawdy" i "chcemy grobów".

Prezydent Andrzej Duda wraz z między innymi premierem Mateuszem Morawieckim uczestniczył w poniedziałek w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa, zorganizowanych na Skwerze Wołyńskim w Warszawie.

- To dla nas Polaków trudny czas, zawsze, ten początek lipca każdego roku od tamtego pamiętnego 1943 roku, kiedy to dokładnie właśnie w lipcu, jedenastego, w krwawą niedzielę, doszło do największej fali, a w niedzielę do kulminacji zbrodni popełnianych w tamtych czasie na Polakach mieszkających w szczególności na Wołyniu, na wschodzie ówczesnej okupowanej przez Niemców Rzeczypospolitej - mówił prezydent. - Do zbrodni, która w istocie była ludobójstwem, albowiem celem jej było dokonanie czystki etnicznej poprzez wymordowanie Polaków, oczyszczenie tamtej ziemi z mniejszości polskiej - kontynuował.

Prezydent: nie chodzi o zemstę, odwet

Przypomniał, że tamte wydarzenie zabrały życie w sumie ponad 100 tysiącom ludzi. - Na samym Wołyniu między 40 a 60 tysięcy zostało zamordowanych, zabitych - co z wielkim bólem i rozpaczą podkreślamy - przez sąsiadów. Bo przecież tak to było, że mieszkali po sąsiedzku, często skoligaceni różnego rodzaju więziami rodzinnymi, przyjacielskimi, spokrewnieni - mówił prezydent.

Wskazywał, że prawda o rzezi wołyńskiej, tym ludobójstwie, musi być jasno i mocno wypowiedziana. - Nie chodziło i nie chodzi o zemstę, o żaden odwet. Nie ma lepszego dowodu na to niż ten czas, który mamy teraz. Choć tak trudny, to zarazem to, co dzisiaj dzieje się między Polakami i Ukraińcami, jest najlepszym tego dowodem – ocenił prezydent.

- Czego chcemy? Chcemy prawdy. Czego chcemy? Chcemy grobów - podkreślił. - Tego, co jest po prostu normalne w cywilizacji, w której oba nasze narody wyrosły - chrześcijańskiej, łacińskiej. Chcemy móc pomodlić się na grobach naszych najbliższych i naszych rodaków, wskazanych, jeśli tylko to jeszcze będzie możliwe, z imienia i nazwiska - dodał.

Powiedział przy tym, że "chcemy też zaoferować to samo". - Bo niech i tak będzie, na tym polega elementarna uczciwość, żeby i tam, gdzie na naszej ziemi pochowani są Ukraińcy, też był grób, też było imię i nazwisko - wskazywał.

Prezydent stwierdził, że nie będzie ich tyle "co na Wołyniu czy innych miejscach", ale - dodał - "nie licytujmy się dzisiaj na liczby".

- Wolę byśmy się licytowali na prawdę, na pokazaną prawdę: ile prawdy umiemy pokazać my, także tej dla nas wstydliwej, ile prawdy umieją pokazać nasi sąsiedzi. Niechże się na tej prawdzie rzeczywiście, w tej warstwie niewerbalnej, zbuduje dodatkowo ta nowa relacja między naszymi narodami i społeczeństwami, której - wierzę w to głęboko - oba nasze narody i oba nasze państwa bardzo na przyszłość potrzebują po to, by słabość przekuła się w siłę - oświadczył.

Duda o rzezi wołyńskiej: chcemy prawdy, chcemy grobów
Duda o rzezi wołyńskiej: chcemy prawdy, chcemy grobówTVN24

Duda: dzisiaj prezydent Zełenski skierował do parlamentu projekt ustawy o nadaniu Polakom specjalnego statusu na Ukrainie

Prezydent przekazał też, że "dzisiaj prezydent Wołodymyr Zełenski skierował do Werchownej Rady [ukraińskiego parlamentu - przyp. red.] projekt ustawy o nadaniu Polakom specjalnego statusu na Ukrainie".

- Można w tym widzieć sytuację odwrotną do tamtej, kiedy Polaków usiłowano się za wszelką cenę pozbyć, także zabierając im życie. Dzisiaj Ukraina poprzez ten akt i poprzez gest prezydenta składa symboliczne zaproszenie, mówi: jesteście tutaj na szczególnych prawach witani - kontynuował.

- Niechże to też będzie dla nas jakimś znakiem w tych wszystkich sprawach, w których mówić często trudno - powiedział.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wołodymyr Zełenski chce przyznać Polakom specjalny status w Ukrainie >>>

Prezydent Duda: dzisiaj prezydent Zełenski skierował do parlamentu projekt ustawy o nadaniu Polakom specjalnego statusu na Ukrainie
Prezydent Duda: dzisiaj Zełenski skierował do parlamentu projekt ustawy o nadaniu Polakom specjalnego statusu na UkrainieTVN24

Morawiecki: nie spocznę dopóki nie odnajdziemy ostatniego grobu

Później głos zabrał premier Mateusz Morawiecki. Jak ocenił, "Kresowian zamordowano dwa razy". - Raz ciosami siekiery, a drugi raz przez przemilczenie, a ta druga śmierć była straszniejsza od tej pierwszej - mówił, cytując księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego.

Dodał, że te słowa były, są i zawsze będą drogowskazem oraz wyznacznikiem walki o prawdę. - Bo chodzi tu przede wszystkim o prawdę, to coś ważniejszego niż pamięć - zaznaczył.

- Stojąc tutaj, patrzyłem na ten przepiękny w swojej symbolice i okrutny pomnik, na którym są ciosy siekier. Ciosy siekier nie były najokrutniejszym rodzajem zadawanej śmierci. Były o wiele okrutniejsze, dlatego ta zbrodnia ludobójstwa jest wyjątkowo barbarzyńska i wyjątkowa w swoim bestialstwie - kontynuował. - Dlatego też obowiązująca przez dziesiątki lat zmowa milczenia najpierw między władcami PRL, będącymi posłusznymi wykonawcami poleceń z Moskwy, zmowa milczenia później podtrzymywana przez elity III Rzeczpospolitej musi być przerwana - mówił dalej szef rządu.

- Dlatego to jest moje zobowiązanie: nie spocznę dopóki nie odnajdziemy ostatniego grobu, miejsca pochówku zamordowanych z Wołynia i całych kresów wschodnich. Ta rzeczywistość musi zostać w całości odkryta - zadeklarował Morawiecki.

Premier Morawiecki: nie spocznę dopóki nie odnajdziemy ostatniego grobu
Premier Morawiecki: nie spocznę dopóki nie odnajdziemy ostatniego grobuTVN24

Opowiadał też, że jego mama w czasie wojny żyła w Powiecie Stanisławów. - Wiele z jej opowiadań świadczyło o tym, czego Polacy doświadczyli od swoich sąsiadów, czasami członków rodzin - przekazał. W ocenie premiera "ta niewiarygodna nienawiść, która wtedy kierowała ukraińską ręką, nie może ulec zapomnieniu, bo gdy ktoś może nawet kierowany dobrą wolą, chce tamte fakty, tamtą rzeczywistość przykryć kurzem niepamięci, zapomnienia, to robi krzywdę obu naszym narodom".

- Dlatego nie będzie żadnego pojednania opartego o fałsz, opartego o zapomnienie, opartego o kłamstwo - dodał. - I to musi być punkt wyjścia i to jest punkt wyjścia do pojednania - ocenił premier Morawiecki.

Sellin: doszło do ludobójstwa o charakterze nacjonalistycznym

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin powiedział w poniedziałek, w rozmowie w Programie I Polskiego Radia, że aby móc spokojnie rozmawiać z Ukraińcami o trudnych relacjach polsko-ukraińskich z przeszłości, "trzeba przede wszystkim zadbać, żeby przetrwało państwo ukraińskie".

Wiceminister Sellin o upamiętnieniu ofiar rzezi wołyńskiej
Wiceminister Sellin o upamiętnieniu ofiar rzezi wołyńskiejProgram I Polskiego Radia

- Bo jak nie przetrwa państwo ukraińskie, a rosyjskie wojska będą nad Bugiem, to z kim będziemy rozmawiać? To jest, oczywiście, najważniejsze dzisiaj - zwłaszcza po lutym tego roku - żeby pomóc Ukrainie przetrwać, żeby przetrwała jako niepodległe państwo, bo to jest warunkiem dialogu historycznego między Polakami i Ukraińcami - stwierdził.

Wiceszef MKiDN zwrócił uwagę, że ten dialog "musi opierać się na prawdzie". - Prawda jest taka, że doszło do ludobójstwa o charakterze nacjonalistycznym z powodu szaleńczej, nacjonalistycznej ideologii konkretnych struktur - i politycznych, i militarnych - ukraińskich wtedy, w czasie II wojny światowej, w warunkach okupacji niemieckiej na Wołyniu, w Małopolsce wschodniej, na Podolu, Pokuciu. Od tego nie uciekniemy. Musimy o tym spokojnie z Ukraińcami rozmawiać - kontynuował.

Wiceminister: jest duża szansa, żebyśmy dokonali upamiętnienia ofiar rzezi wołyńskiej

Sellin wspomniał o wizytach wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego w czasie inwazji rosyjskiej w Kijowie i we Lwowie oraz prowadzonych przez niego rozmowach z ukraińskim ministrem kultury Ołeksandrem Tkaczenką.

- Zdecydowaliśmy, że powołamy wspólną ukraińsko-polską grupę roboczą, która będzie wskazywać, na czym nam zależy, na czym Ukraińcom zależy, jeśli chodzi o konkretne upamiętnienia, miejsca i na wyższy poziom polityczny rekomendować pewne działania. Po naszej stronie już ta grupa została sformułowana. Jest kilkuosobowa, ja stoję na czele tej grupy roboczej. Przedstawiliśmy ten skład stronie ukraińskiej. Czekamy na propozycje ich składu personalnego i po prostu będziemy regularnie spotykać się i wypracowywać procedury działania - wyjaśnił.

Według wiceszefa MKiDN "po stronie ukraińskiej jest dużo więcej zrozumienia, że te sprawy trzeba powyjaśniać i załatwić, żeby nie ciążyły już na naszych relacjach". - Myślę, że jest duża szansa, żebyśmy dokonali tego, na czym nam zależy - poszukiwania, ekshumacje i upamiętnienia ofiar rzezi wołyńskiej - podsumował.

Wiceminister Sellin o "dużej szansie" na poszukiwania, ekshumacje i upamiętnienie ofiar rzezi wołyńskiej
Wiceminister Sellin o "dużej szansie" na poszukiwania, ekshumacje i upamiętnienie ofiar rzezi wołyńskiej Program I Polskiego Radia

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa został ustanowiony uchwałą Sejmu z 22 lipca 2016 roku. Izba oddała hołd ofiarom mordów na obywatelach II RP (Polakach, Żydach, Ormianach, Czechach i przedstawicielach innych mniejszości narodowych), dokonywanych w latach 1943–45 przez ukraińskich nacjonalistów z szeregów OUN, UPA, SS-Galizien i innych formacji. W uchwale wyrażono też wdzięczność wobec tzw. Sprawiedliwych Ukraińców, którzy odmawiali udziału w mordach i ratowali Polaków.

Święto związane jest z rocznicą wydarzeń z 11 i 12 lipca 1943 r., kiedy UPA dokonała skoordynowanego ataku na polskich mieszkańców ok. 150 miejscowości w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim i łuckim. Wykorzystano fakt gromadzenia się w niedzielę 11 lipca ludzi w kościołach. W tym roku wypada 79. rocznica tak zwanej krwawej niedzieli.

Tego dnia doszło do mordów w świątyniach m.in. w Porycku (dziś Pawliwka) i Kisielinie. Około 50 kościołów katolickich na Wołyniu zostało spalonych i zburzonych. Zbrodnie na Polakach dokonywane były niejednokrotnie z niebywałym okrucieństwem: ludzi palono żywcem, wrzucano do studni, używano siekier i wideł, wymyślnie torturowano ofiary przed śmiercią, gwałcono kobiety. Badacze szacują, że tylko tego jednego dnia, 11 lipca, mogło zginąć ok. 8 tysięcy Polaków – głównie kobiet, dzieci i starców.

Dziesiątki tysięcy Polaków zamordowane

Akcja UPA była kulminacją trwającej już od początku 1943 r. fali mordowania i wypędzania Polaków z ich domów, w wyniku której na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tysięcy Polaków. Sprawcami Zbrodni Wołyńskiej były Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów – frakcja Stepana Bandery, podporządkowana jej Ukraińska Powstańcza Armia oraz ludność ukraińska uczestnicząca w mordach polskich sąsiadów. OUN-UPA nazywała swoje działania "antypolską akcją". To określenie ukrywało zamiar, jakim było wymordowanie i wypędzenie Polaków.

Za przeprowadzenie ludobójczej czystki etnicznej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej na polskiej ludności cywilnej bezpośrednią odpowiedzialność ponosi główny dowódca UPA, Roman Szuchewycz.

Określenie "zbrodnia wołyńska" dotyczy nie tylko masowych mordów dokonanych na terenach Wołynia, czyli byłego województwa wołyńskiego, ale także w województwach lwowskim, tarnopolskim i stanisławowskim (Galicja Wschodnia), a także w województwach lubelskim i poleskim.

Według szacunków polskich historyków ukraińscy nacjonaliści zamordowali około 100 tysięcy Polaków. Z nich 40-60 tys. zginęło na Wołyniu, 20-40 tys. - w Galicji Wschodniej, a co najmniej 4 tys. na ziemiach znajdujących się obecnie w granicach Polski. Terror UPA spowodował, że setki tysięcy opuściły swoje domy, uciekając do centralnej części kraju. Zbrodnia Wołyńska spowodowała polski odwet, w wyniku którego zginęło ok. 10-12 tys. Ukraińców, w tym 3-5 tys. na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, przy czym część ukraińskich ofiar zginęła z rąk UPA, za pomoc udzielaną Polakom lub odmowę przyłączenia się do sprawców rzezi.

W opinii znawcy problematyki polsko-ukraińskiej, historyka prof. Grzegorza Motyki "choć akcja antypolska była czystką etniczną, to jednocześnie spełnia ona definicję ludobójstwa". Celem było bowiem zniszczenie na Wołyniu w całości, a na innych terenach w części, polskiej grupy etnicznej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr//now

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Arch. TVN24

Pozostałe wiadomości

W Zespole Szkół Powiatowych w Kadzidle w powiecie ostrołęckim doszło do ataku nożownika. Trzy osoby zostały ranne, pierwszej pomocy udzielali im strażacy z OSP. Podejrzewany o atak został zatrzymany. W czwartek w szkole nie będą odbywały się zajęcia lekcyjne. Uczniowie i nauczyciele zostali objęci opieką psychologów.

Odwołane lekcje po ataku nożownika w szkole pod Ostrołęką. 18-letni uczeń zatrzymany. Ranne trzy osoby

Odwołane lekcje po ataku nożownika w szkole pod Ostrołęką. 18-letni uczeń zatrzymany. Ranne trzy osoby

Aktualizacja:
Autor:
dg,
ZiR/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Sejm odwołał w środę wieczorem członków komisji do spraw badania rosyjskich wpływów, określanej jako "lex Tusk". Głosowania w tej sprawie poprzedziła burzliwa dyskusja, podczas której rosły emocje.

Gorące momenty środowych głosowań w Sejmie

Gorące momenty środowych głosowań w Sejmie

Autor:
pp/tr
Źródło:
tvn24.pl

Zmarła nastolatka, która zaginęła we wtorek w Andrychowie (województwo małopolskie). Dziewczyna odnalazła się jeszcze tego samego dnia w centrum miasta. Wychłodzona i osłabiona trafiła do szpitala. Jak podały lokalne media, siedziała przed dużym sklepem kilka godzin, zanim udzielono jej pomocy.

Zmarła nastolatka, którą znaleziono wychłodzoną w centrum Andrychowa

Zmarła nastolatka, którą znaleziono wychłodzoną w centrum Andrychowa

Autor:
est/ft
Źródło:
Konatkt 24, wadowice24.pl, PAP

IMGW wydał ostrzeżenia przed silnym mrozem dla części powiatów na południu kraju. Według przewidywań synoptyków miejscami temperatura tej nocy może spaść nawet do -17 stopni Celsjusza. Z prognozy zagrożeń wynika, że nadchodzące dni będą obfitować w pogodowe niebezpieczeństwa.

IMGW prognozuje nawet -17 stopni. Alarmy

IMGW prognozuje nawet -17 stopni. Alarmy

Aktualizacja:
Autor:
anw,dd
Źródło:
IMGW

Sejm odwołał w środę wieczorem członków komisji do spraw badania rosyjskich wpływów, określanej jako "lex Tusk". - Gdyby ta nielegalna komisja miała odrobinę przyzwoitości, to rozpoczęłaby rzetelne wyjaśnianie rosyjskich wpływów w polskich rządzie - mówił szef klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka. Wcześniej komisja zaprezentowała raport cząstkowy.

Członkowie komisji "lex Tusk" odwołani

Członkowie komisji "lex Tusk" odwołani

Autor:
js
Źródło:
PAP, TVN24

Cała ta sprawa cuchnie politycznie od samego początku i dzisiaj mamy tego puentę - powiedział w środę przewodniczący Koalicji Obywatelskiej Donald Tusk, pytany o raport komisji "lex Tusk". - Nawet osoby neutralnie komentujące te kwestie wiedziały od samego początku, do czego miała być ta komisja - dodał. Wieczorem Sejm odwołał członków komisji.

Donald Tusk: cała ta sprawa cuchnie

Donald Tusk: cała ta sprawa cuchnie

Autor:
ks/ft
Źródło:
PAP

Sejm wybrał w środę wieczorem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego do komisji do spraw petycji. Z kolei prezes Suwerennej Polski Zbigniew Ziobro nie uzyskał poparcia większości, gdy starał się o wybór do komisji regulaminowej i komisji odpowiedzialności konstytucyjnej.

Sejmowe komisje nie dla Ziobry. Jarosław Kaczyński zajmie się petycjami

Sejmowe komisje nie dla Ziobry. Jarosław Kaczyński zajmie się petycjami

Autor:
ral/tr
Źródło:
tvn24.pl

Poseł PiS Dariusz Matecki został w środę wieczorem odwołany z sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Wcześniej informował, że "złożył prośbę o wypisanie". Odpowiedział w ten sposób na wpis Borysa Budki z Koalicji Obywatelskiej, który twierdził, że to PiS "wycofał Mateckiego". KO wnioskowała o pozbawienia Mateckiego miejsca w tej komisji i zarzucała mu stosowanie mowy nienawiści oraz udział w aferze hejterskiej.

Finał zamieszania z Mateckim. "To nie PiS mnie usuwa z komisji sprawiedliwości"

Finał zamieszania z Mateckim. "To nie PiS mnie usuwa z komisji sprawiedliwości"

Aktualizacja:
Autor:
ads/kg/ral
Źródło:
TVN24

Krzysztof Kwiatkowski oraz Kazimierz Michał Ujazdowski zostali w środę wybrani przez Senat jako członkowie do Krajowej Rady Sądownictwa. Zwycięskie kandydatury do neo-KRS zgłosili senatorowie reprezentujący pakt senacki.

Senat wybrał przedstawicieli do neo-KRS

Senat wybrał przedstawicieli do neo-KRS

Autor:
ks
Źródło:
PAP

Sejm przyjął w środę wieczorem nowelizację ustawy o finansowaniu in vitro z budżetu państwa. Wcześniej odbyła się debata. - Projekt przywraca szansę na realizacje marzeń dla 1,5 miliona par borykających się z problemem niepłodności - podkreślała Wioleta Tomczak z Polski 2050. Wanda Nowicka z Lewicy zaznaczyła, że "wszyscy mają prawo do szczęścia oraz do ukochanego potomstwa".

Sejm za finansowaniem in vitro z budżetu państwa

Sejm za finansowaniem in vitro z budżetu państwa

Aktualizacja:
Autor:
ads,js/ft
Źródło:
TVN24, PAP

W tym nie ma powagi państwa. Widać farsę, jaką rządzący fundują na odchodne obywatelom - powiedział w "Kropce nad i" wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL), odnosząc się do dwutygodniowego rządu bez większości Mateusza Morawieckiego. Premier przekazał w środę, że expose wygłosi 11 grudnia, w ostatnim konstytucyjnym terminie. - Wiemy, że to jest tylko po to, żeby wydłużyć ten czas, żeby część aparatu Prawa i Sprawiedliwości miała te odprawy, żeby mogły te niszczarki jeszcze pochodzić - komentował poseł Koalicji Obywatelskiej Adam Szłapka.

Dwutygodniowy rząd bez większości. "Twarz ma się jedną", "w tym nie ma powagi państwa, widać farsę"

Dwutygodniowy rząd bez większości. "Twarz ma się jedną", "w tym nie ma powagi państwa, widać farsę"

Autor:
pp/tr
Źródło:
TVN24

W tej historii jest skrzywdzona na całe życie ofiara, seksualny przestępca w sutannie i kuria, która nie chciała współpracować z prokuraturą i utrudniała śledztwo. W sprawie byłego już księdza Krzysztofa G. w końcu zapadł wyrok - osiem lat więzienia.

Były ksiądz Krzysztof G. skazany na 8 lat więzienia za seksualne wykorzystywanie ministranta

Były ksiądz Krzysztof G. skazany na 8 lat więzienia za seksualne wykorzystywanie ministranta

Źródło:
Fakty TVN

Watykańskie biuro prasowe informuje, że papież Franciszek nadal ma stan zapalny w płucach. Dzień wcześniej z powodu choroby odwołano jego podróż na konferencję klimatyczną COP28 w Dubaju.

Watykan: papież nadal ma stan zapalny w płucach i bierze antybiotyk

Watykan: papież nadal ma stan zapalny w płucach i bierze antybiotyk

Autor:
asty/tr
Źródło:
PAP

Najnowszy i największy blok elektrowni atomowej Olkiluoto, położonej na zachodnim wybrzeżu Finlandii, został ponownie, w odstępie około tygodnia, automatycznie odłączony od sieci. Do awarii doszło w trakcie przeprowadzania jednego z testów. Badane są przyczyny – przekazał w środę po południu operator TVO. 

Jeden z największych reaktorów na świecie odłączony od sieci. "Badane są przyczyny" awarii

Jeden z największych reaktorów na świecie odłączony od sieci. "Badane są przyczyny" awarii

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Prawdopodobną przyczyną śmierci czterech nastolatków z północnej Walii, których ciała odnaleziono 21 listopada w samochodzie, było utonięcie - przekazała koroner Kate Robertson. Dochodzenie w sprawie trwa.  

Ciała czterech nastolatków wewnątrz samochodu. Podano prawdopodobną przyczyną śmierci

Ciała czterech nastolatków wewnątrz samochodu. Podano prawdopodobną przyczyną śmierci

Autor:
jdw//am
Źródło:
The Guardian, BBC, TVN24.pl

W kolejnych dniach zima nie da o sobie zapomnieć. Pogodę w Polsce będą dyktować niże, które przyniosą śnieg. Największych opadów spodziewać się trzeba w weekend - miejscami na nizinach może spaść bowiem nawet 15 centymetrów świeżego puchu. Jeszcze więcej śniegu spadnie w górach. Mróz nie odpuści.

Do Polski nadciągają kolejne obfite opady śniegu, szczególnie intensywne w jednym rejonie

Do Polski nadciągają kolejne obfite opady śniegu, szczególnie intensywne w jednym rejonie

Autor:
dd
/ prpb
Źródło:
tvnmeteo.pl

Powiedziałem, że chciałbym wygłosić expose 11 grudnia. Marszałek Sejmu się z tym zgodził - przekazał premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z Szymonem Hołownią. Morawiecki ma zabrać głos o godzinie 10. Marszałek powiedział, że po południu powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla jego rządu. Dodał, że spodziewa się, iż tego samego dnia Sejm dokona wyboru nowego premiera. Wskazał dwa warianty w sprawie expose Donalda Tuska.

Po spotkaniu Morawiecki - Hołownia. Data i godzina expose

Po spotkaniu Morawiecki - Hołownia. Data i godzina expose

Autor:
js/kg
Źródło:
TVN24, PAP

Postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie wyborów kopertowych wydane przez prokuraturę stało się prawomocne - przekazał w środę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Szymon Banna. Sąd nie uwzględnił zażalenia Najwyższej Izby Kontroli w tej sprawie.

Odmowa wszczęcia śledztwa w sprawie wyborów kopertowych. Jest decyzja sądu

Odmowa wszczęcia śledztwa w sprawie wyborów kopertowych. Jest decyzja sądu

Autor:
ks/kg
Źródło:
PAP, tvn24.pl, "Rzeczpospolita"

Od 1 stycznia 2024 roku na stacjach paliw zostanie wprowadzone do sprzedaży nowy typ paliwa - benzyna E10. Nie do wszystkich aut będzie można ją zatankować, ale kierowcy będą mogli to sprawdzić za pomocą specjalnej wyszukiwarki. Resort klimatu na miesiąc przed zmianami przypomina, co warto wiedzieć o nowym paliwie.

Ważna zmiana na stacjach paliw. Ministerstwo wyjaśnia

Ważna zmiana na stacjach paliw. Ministerstwo wyjaśnia

Autor:
JW/dap
Źródło:
TVN24 Biznes/Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Prokuratura wszczęła śledztwo po śmierci Gabriela Seweryna, gwiazdora "Królowych Życia" stacji TTV. Seweryn zmarł wczoraj w szpitalu w Głogowie, po nagłej akcji zatrzymania krążenia. W mediach społecznościowych pojawił się zapis relacji na jego Instagramie, prowadzonej po wezwaniu pogotowia, a przed trafieniem przez mężczyznę do szpitala. Widać na niej, jak projektant skarżył się na brak pomocy ze strony ratowników medycznych. Pogotowie przekazuje nam swoją wersję wydarzeń.

Śmierć Gabriela Seweryna. Pogotowie o nowych faktach. Jest reakcja prokuratury

Śmierć Gabriela Seweryna. Pogotowie o nowych faktach. Jest reakcja prokuratury

Autor:
pk/AW/PKoz
Źródło:
tvn24.pl

Minister rolnictwa Anna Gembicka i minister infrastruktury Alvin Gajadhur przedstawili w środę Sejmowi informację prezesa Rady Ministrów o kryzysie na granicy z Ukrainą. Sejm w głosowaniu informację odrzucił. 

Ministrowie przedstawili informację o kryzysie na granicy z Ukrainą. Sejm ją odrzucił

Ministrowie przedstawili informację o kryzysie na granicy z Ukrainą. Sejm ją odrzucił

Autor:
ks/ft
Źródło:
TVN24, PAP

Tuż przed wtorkowym wystąpieniem Mateusza Morawieckiego w Sejmie do swojego szefa dosiadła się Dominika Chorosińska - nowa minister kultury i dziedzictwa narodowego w powołanym na dwa tygodnie rządzie. Kilka sekund później interweniował rzecznik rządu Piotr Muller. Minister wstała i zmieniła miejsce na fotel znajdujący się w drugim rzędzie.

Dosiadła się do Morawieckiego. Interweniował rzecznik rządu. Minister musiała ustąpić

Dosiadła się do Morawieckiego. Interweniował rzecznik rządu. Minister musiała ustąpić

Autor:
bż//mrz
Źródło:
tvn24.pl

Wystąpienie 24-letniego posła Adama Gomoły było zakłócane okrzykami z sali sejmowej, w których wypominano mu jego młody wiek. Polityk Polski 2050 mówił na temat coraz trudniejszej sytuacji finansowej studentów i podkreślał, że jest "jedynym przedstawicielem pokolenia Z w tej izbie". Siedzących na sali posłów w pewnym momencie uciszać musiał marszałek Szymon Hołownia, nie powstrzymując się przy tym przed komentarzem wobec jednego z polityków.

"Nie Jay-Z, panie pośle Kaleta, tylko Gen-Z". Riposta Szymona Hołowni w czasie wystąpienia najmłodszego posła

"Nie Jay-Z, panie pośle Kaleta, tylko Gen-Z". Riposta Szymona Hołowni w czasie wystąpienia najmłodszego posła

Autor:
pb//mm
Źródło:
tvn24.pl

Cztery razy więcej protestów wyborczych niż w 2019 roku wpłynęło do Sądu Najwyższego w związku z wyborami parlamentarnymi. To najwięcej w ciągu ostatnich 30 lat. Protestów w sprawie referendum wpłynęło ponad dwa tysiące. O ważności referendum Sąd Najwyższy zdecyduje już 7 grudnia. 

Rekordowa liczba protestów w sprawie wyborów i referendum. Dane Sądu Najwyższego

Rekordowa liczba protestów w sprawie wyborów i referendum. Dane Sądu Najwyższego

Autor:
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

Rosyjskie systemy walki elektronicznej sprawiają, że Ukraińcy nie mogą - jak wcześniej - skutecznie wykorzystywać dronów i z dużą precyzją trafiać w kluczowe cele. Ukraińscy żołnierze starają się przełamać potencjał niewidocznej ochrony, która skutecznie utrudniła wyzwalanie ukraińskiej ziemi spod rosyjskiej okupacji - podkreśla CNN.

Wojna elektroniczna na ukraińskim froncie. Tak Rosja zmniejsza potencjał nowoczesnej broni NATO

Wojna elektroniczna na ukraińskim froncie. Tak Rosja zmniejsza potencjał nowoczesnej broni NATO

Autor:
bż/ft
Źródło:
tvn24.pl, CNN

Młodzi Koreańczycy są niechętni małżeństwom. Na ślub zdecydowało się mniej niż 20 procent osób w wieku 19-34 lat - podał we wtorek portal lokalnego dziennika "Chosun Ilbo". Poza liczbą zawieranych małżeństw znacząco spada także wskaźnik urodzeń.  

Już ponad 80 proc. młodych osób żyje tam bez ślubu. Ogromna zmiana w ciągu ostatnich 20 lat

Już ponad 80 proc. młodych osób żyje tam bez ślubu. Ogromna zmiana w ciągu ostatnich 20 lat

Autor:
jdw//am
Źródło:
 Chosun Ilbo, PAP, TVN24.pl

Jeśli wziąłeś ślub w 1997 r., to jaką rocznicę obchodziłeś w 2022 r.: bawełnianą, skórzaną, srebrną czy tytanową? Na to pytanie za 500 złotych w programie "Milionerzy" odpowiadała Michalina Kwiecińska z Krakowa.

Pytanie w "Milionerach" o nazwę 25. rocznicy ślubu

Pytanie w "Milionerach" o nazwę 25. rocznicy ślubu

Autor:
mw//am
Źródło:
Milionerzy TVN

W królestwie paliw kopalnych i krainie ropy w czwartek rozpoczyna się COP28 - światowy szczyt klimatyczny. W Dubaju będą toczyły się rozmowy polityków i ekologów, jak ratować planetę. Decyzje potrzebne są tu i teraz, tym bardziej że szczyt w 2022 roku był kompletną klapą.  

COP28 rusza w czwartek. "Lobby paliwowe będzie starało się wykorzystać ten szczyt"

COP28 rusza w czwartek. "Lobby paliwowe będzie starało się wykorzystać ten szczyt"

Źródło:
Fakty TVN

Rosjanie wciąż prowokują przy wschodniej granicy NATO. Myśliwce krajów Sojuszu niemal codziennie podrywane są w powietrze, by przechwycić samoloty z czerwoną gwiazdą. Przykładem takiej bliskiej współpracy państw NATO jest misja Baltic Air Policing, której celem jest patrolowanie nieba nad Bałtykiem. Swoją misję kończą teraz Włosi, a zaczynają Francuzi.

Tak wygląda podniebna zmiana warty w ramach Baltic Air Policing

Tak wygląda podniebna zmiana warty w ramach Baltic Air Policing

Autor:
Artur
Molęda
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Spotify opublikowało właśnie muzyczne podsumowanie roku 2023. Najchętniej odtwarzanym na platformie wykonawcą w ostatnich miesiącach była Taylor Swift. Wśród polskich słuchaczy królował Taco Hemingway. Każdy użytkownik Spotify może też sprawdzić, kogo w minionym roku on sam słuchał najczęściej.

Podsumowanie 2023 roku w Spotify. Numerem jeden Taylor Swift, w Polsce dominuje rap

Podsumowanie 2023 roku w Spotify. Numerem jeden Taylor Swift, w Polsce dominuje rap

Autor:
kgo//am
Źródło:
Spotify

Wręczenie Nagród Gotham rozpoczyna co roku nowy sezon oscarowy. Tym razem za najlepszy film uznano melodramat Celine Song "Poprzednie życie", a dwie nagrody - za najlepszy scenariusz i film międzynarodowy - przypadły uhonorowanej Złotą Palmą w Cannes "Anatomii upadku" Justine Triet. Nie obyło się bez skandalu - Robert De Niro zarzucił organizatorom, że jego przemówienie zostało ocenzurowane.

Ruszył sezon oscarowy. Na początek skandal z Robertem De Niro

Ruszył sezon oscarowy. Na początek skandal z Robertem De Niro

Autor:
kob/kg
Źródło:
"The Hollywood Reporter", "Variety", Deadline, tvn24.pl

Ponad półtora miliona widzów obejrzało w ciągu sześciu tygodni od premiery "Chłopów" w reżyserii DK i Hugh Welchmanów. Tym samym nasz tegoroczny kandydat do Oscarów okazał się najchętniej oglądanym polskim filmem od wybuchu pandemii, która na nowo zdefiniowała branżę kinową.

"Chłopi" największym polskim hitem od czasu pandemii

"Chłopi" największym polskim hitem od czasu pandemii

Autor:
kob/kg
Źródło:
tvn24.pl

Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek i Robert Zieliński.

Siedem nominacji dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl