Kontrola w rządowym funduszu i "ogromne wątpliwości" w sprawie milionów. Posłowie Joński i Szczerba chcą unieważnienia konkursu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24
Kontrola w rządowym funduszu. Posłowie Joński i Szczerba chcą unieważnienia konkursu
Kontrola w rządowym funduszu. Posłowie Joński i Szczerba chcą unieważnienia konkursuTVN24
wideo 2/3
Kontrola w rządowym funduszu. Posłowie Joński i Szczerba chcą unieważnienia konkursuTVN24

Kontrolę poselską w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju przeprowadzili Michał Szczerba i Dariusz Joński (Koalicja Obywatelska). Ich uwagę zwróciły dwie firmy, które otrzymały łącznie 178 milionów w konkursie "Szybka ścieżka". Jak mówili, są "ogromne wątpliwości" wokół tych dotacji. NCBR w oświadczeniu napisało, że "wszelkie działania Centrum podejmowane są w zgodzie z obowiązującym prawem". Jednocześnie poinformowało, że Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przeprowadza kontrolę przebiegu konkursu.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba i Dariusz Joński na konferencji w Sejmie we wtorek mówili o kontroli, którą przeprowadzili w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NBCR). - To agencja wykonawcza działająca w ramach ustawy o finansach publicznych. Finansuje badania, naukę i innowacje. Zarządza miliardami złotych, które pochodzą z funduszy europejskich - wyjaśniał Szczerba.

Powiedział, że w czasie kontroli "pojawiły się uzasadnione wątpliwości" dotyczące realizowanego przez NCBR projektu "Szybka ścieżka".

- Od samego początku w tym konkursie działy się dziwne rzeczy. Przedłużono termin składania wniosków w ostatnim możliwym momencie, później już w trakcie rozpatrywania wniosków NCBR za zgodą ministerstwa zdecydowało się zwiększyć alokację funduszy, dosypało środków - mówił poseł.

Dodał, że "być może stało się po to, by dwa konkretne podmioty otrzymały dotację". Przekazał, że ich kontrola skupiła się na dwóch podmiotach, które otrzymały 23 procent wszystkich środków przyznanych w konkursie. - Te podmioty są dziwaczne. Przypominają mechanizm, który znamy z "willa plus". Bardzo szybko powstaje fundacja, bardzo szybko dostaje pieniądze - tłumaczył Michał Szczerba.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba i Dariusz Joński przeprowadzili kontrolę w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju

Joński: będziemy żądali unieważnienia konkursu

- Będziemy żądali unieważnienia konkursu "Szybka ścieżka" - powiedział Dariusz Joński. - Być może to była szybka ścieżka dla niektórych, by zdobyć ogromne pieniądze. Ale po zweryfikowaniu informacji dotyczących dwóch wniosków, które otrzymały 23 procent ogółu wszystkich środków przekazanych na 432 projekty, mamy ogromne wątpliwości - mówił. Zapowiedział, że wystąpią też do Najwyższej Izby Kontroli o kontrolę w NCBR. Później poseł Szczerba przekazał, że zamierzają o sprawie poinformował OLAF, czyli unijną agencję antykorupcyjną.

Pierwszy wniosek, o którym posłowie mówili, że wzbudził ich wątpliwości, złożył 26-latek. Według informacji przekazanych przez polityków Koalicji Obywatelskiej został zakwalifikowany do dofinansowania na kwotę 55 milionów złotych. - W dniu ogłoszeniu naboru w ogóle nie miał firmy. Założył ją w trakcie trwania naboru. Sprawdziliśmy kapitał zakładowy - pięć tysięcy złotych - mówił Joński.

- Złożył wniosek na monitoring ciągłości łańcucha dostaw poprzez czujniki lokalizacyjne. Każda firma logistyczna ma taki system. Jest mnóstwo firm, które sprzedają takie programy, rozszerzone, dużo bardziej nowoczesne. To nie jest żadna innowacja, a te pieniądze miały być przekazane na innowację - podkreślił poseł.

Dodał, że znaczenie ma też wydłużony przez NCBR czas na składanie wniosków. - Było tak, że do 4 listopada do godziny 16 można było składać wnioski. Nagle NCBR zgłosił wniosek o przedłużenie składania wniosków do godziny 23.59. Sprawdzamy, kiedy ten 26-latek złożył wniosek - o godzinie 23.22. Gdyby nie wydłużono, 26-latek by nie złożył wniosku - podkreślił Joński.

Siedziba NCBR w Varso Tower, WarszawaShutterstock

Szczerba: spółka nadaje się do likwidacji, a dostaje 123 miliony złotych

Druga firma, która wzbudziła wątpliwości polityków w czasie kontroli poselskiej, pochodzi z Białegostoku. - Została zarejestrowana w 2020 roku. W 2020 roku przychód tej firmy wyniósł 132 złote. W roku 2021 roku przychód to 92 tysiące złotych. Ta spółka w 2020 roku miała stratę pięć tysięcy złotych, w 2021 roku miała 11,5 tysiąca złotych straty. Rok do roku była strata - wyliczał Szczerba.

- Mamy do czynienia z tak zwanym kapitałem zakładowym ujemnym. Kapitał jest mniejszy niż deklarowane aktywa. Spółka nadaje się do likwidacji, to jest przesłanka do ogłoszenia upadłości - podkreślił. - A ta spółka otrzymuje 123 miliony złotych z NCBR - wskazał.

Poseł Koalicji Obywatelskiej dodał, że pieniądze z konkursu mają być przeznaczone na "projekt dotyczy cyberbezpieczeństwa podmorskiego".

- PiS dzieli się różnymi funduszami, ministerstwami, spółkami, pieniędzmi. Mamy ewidentny skok na kasę, wysysanie każdej złotówki majątku publicznego. W NCBR mamy naszym zdaniem podobną sytuację. Ze szkodą dla tej instytucji, bo ta instytucja jest bardzo potrzebna - skomentował poseł Joński.

Jest kontrola prawidłowości przebiegu konkursu

Także we wtorek Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wydało oświadczenie w tej sprawie.

"W odniesieniu do nieprawdziwych zarzutów i publikacji medialnych, jakoby Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało i wypłaciło środki finansowe podmiotom niedającym gwarancji prawidłowej realizacji projektów, zapewniamy, że wszelkie działania Centrum podejmowane są w zgodzie z obowiązującym prawem i ogłoszonym regulaminem konkursu" - napisano.

"Umowy o dofinansowanie nie zostały podpisane ze spółkami Chime Networks Sp. z o.o. oraz Postquant Sp. z o.o., a tym bardziej nie przekazano żadnych środków finansowych na rzecz tych podmiotów" - dodano.

Napisano, że "w Centrum podjęto szereg działań prawnych zmierzających do weryfikacji podmiotów, które złożyły wnioski o dofinansowanie w ramach ogłoszonego konkursu".

"Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej jako Organ nadzorujący NCBR, na podstawie decyzji Ministra Grzegorza Pudy, przeprowadza kontrolę prawidłowości przeprowadzenia konkursu Szybka Ścieżka - Innowacje cyfrowe (nr 1/1.1.1/2022) w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Okres objęty kontrolą: od rozpoczęcia prac nad przygotowaniem konkursu do dnia zakończenia kontroli" - napisano dalej w oświadczeniu.

Oświadczenie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

NCBR tłumaczy wydłużenie czasu na składanie wniosków

"Ponadto zapewniamy, że pracownicy NCBR weryfikują dokumenty przedłożone przez wnioskodawców oraz ich sytuację finansową, w tym możliwość realizacji określonych projektów. Dodatkowo, przed podpisaniem umowy o dofinansowanie, każdorazowo - nie tylko w odniesieniu do przedmiotowego konkursu, przeprowadzana jest analiza ryzyka możliwości wystąpienia nieprawidłowości dotyczących merytorycznej lub finansowej realizacji projektu" - czytamy dalej.

Przekazano także, że "wydłużenie naboru z godz. 16:00 do 23:59 spowodowane było spowolnieniem działania generatora wniosków o dofinansowanie wynikającego z dużej liczby zalogowanych użytkowników korzystających z generatora i nie miało związku z wydłużeniem naboru 'pod określonego' wnioskodawcę, a taka teza jest przedmiotem publikacji medialnych".

"Informujemy, że w ostatnich dwóch godzinach trwania naboru w konkursie do Centrum wpłynęły 23 zgłoszenia zewnętrzne dotyczące problemów ze złożeniem wniosków w generatorze. Nadmieniamy także, że między godziną 16:00 a 23:59 (w okresie wydłużenia czasu składania wniosków) wpłynęło do generatora 50 wniosków o dofinansowanie w przedmiotowym konkursie, z których 10 zostało rekomendowanych do dofinansowania" - podano.

"Jedyna i wyłączna podstawa" zmiany na czele instytucji

Nawiązano także do zmiany na czele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

"W odniesieniu do nieprawdziwych informacji, jakoby Pan Paweł Kuch został odwołany z pełnionej funkcji, dementujemy te doniesienia i wyjaśniamy, że jedyną i wyłączną podstawą, wobec której Pan Paweł Kuch przestał pełnić funkcję p.o. dyrektora Centrum, jest upływ czasu, na jaki został powołany" - napisała w oświadczeniu instytucja.

Autorka/Autor:ads, mjz//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na łuku drogi zderzyły się dwa samochody. Kierująca fordem, która jechała z trójką dzieci, zmarła. Nie żyje także jej 11-letnia córka. W sumie w autach podróżowało sześć osób. Do wypadku doszło w niedzielę na drodze wojewódzkiej numer 919 w Bargłówce w powiecie gliwickim. Droga jest zablokowana całkowicie.

Zderzenie dwóch aut. Nie żyją dziecko i matka. Droga zablokowana

Zderzenie dwóch aut. Nie żyją dziecko i matka. Droga zablokowana

Źródło:
tvn24.pl

Dzieci wyciągnęły 12-letnią koleżankę z rzeki, ale nie miały siły wnieść jej po stromej skarpie. Stały przy barierce na moście. Zauważył je policjant, który po służbie wracał do domu. Okazało się, że dziewczynka była półprzytomna, przemarznięta i pijana. Trafiła do szpitala.

Pijana 12-latka w hipotermii leżała na brzegu rzeki. Inne dzieci wyciągnęły ją z wody

Pijana 12-latka w hipotermii leżała na brzegu rzeki. Inne dzieci wyciągnęły ją z wody

Źródło:
tvn24.pl

Pomoc przychodzi chyba w ostatnim momencie - powiedziała Agnieszka Pomaska (KO) o przyjętym przez amerykańską Izbę Reprezentantów pakiecie pomocowym dla Ukrainy. Michał Kobosko (Polska 2050) stwierdził, że "gdyby tego pakietu nie było, to nie byłoby ratunku dla Ukrainy i tak to trzeba sobie brutalnie powiedzieć". Prezydencki minister Wojciech Kolarski powiedział, że "to jest dobry dzień dla Polski, dobry dzień dla Ukrainy, dobry dzień dla wolnego świata".

"To jest krytyczny moment, od którego zależą losy Ukrainy, ale także Polski i całej Europy"

"To jest krytyczny moment, od którego zależą losy Ukrainy, ale także Polski i całej Europy"

Źródło:
TVN24

Donald Trump odwołał wiec wyborczy z powodu nadchodzącej burzy. Kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta Stanów Zjednoczonych przekazał zgromadzonym w Karolinie Północnej sympatykom, żeby poszukali schronienia i obiecał wkrótce wrócić "na pole bitwy" .

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Źródło:
PAP

W parku rozrywki Universal Studios Hollywood doszło w sobotę wieczorem do wypadku turystycznego tramwaju. Obrażenia odniosło 15 osób.

Wypadek w parku rozrywki, kilkanaście osób rannych

Wypadek w parku rozrywki, kilkanaście osób rannych

Źródło:
BBC, LA Times

35-latek z Zabrza zmusił innego kierowcę do zatrzymania się na Drogowej Trasie Średnicowej, wysiadł z auta i - jak pisze policja - chciał "zadbać o porządek". Miał pecha, bo wszystko widzieli policjanci w radiowozie, którego kamera nagrała całe zdarzenie.

Chciał "zadbać o porządek na drodze", stracił prawo jazdy

Chciał "zadbać o porządek na drodze", stracił prawo jazdy

Źródło:
śląska policja

Państwowa Komisja Wyborcza zorganizowała pierwszą w czasie drugiej tury wyborów samorządowych konferencję prasową. - Wybory przebiegają w nadzwyczaj spokojnej atmosferze, ale oczywiście zdarzają się incydenty wyborcze - przekazał jej szef Sylwester Marciniak.

"Spokojna atmosfera", ale "zdarzają się incydenty". Pierwsza konferencja PKW

"Spokojna atmosfera", ale "zdarzają się incydenty". Pierwsza konferencja PKW

Źródło:
TVN24

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Lotnisko Kraków-Balice jako pierwszy port lotniczy w Polsce uruchomiło procedurę na zakup dziesięciu nowoczesnych systemów kontroli bezpieczeństwa bagaży kabinowych. Takie informacje przekazały władze małopolskiego portu w mediach społecznościowych. Pojawienie się urządzeń będzie oznaczało duże ułatwienia dla podróżnych.

To może być pierwsze takie lotnisko w Polsce. Duże ułatwienia dla pasażerów na horyzoncie

To może być pierwsze takie lotnisko w Polsce. Duże ułatwienia dla pasażerów na horyzoncie

Źródło:
tvn24.pl

41-latka zdenerwowało to, że w jego ocenie ktoś zaparkował swoje auto zbyt blisko niego. - Postanowił więc "ukarać" jego właściciela, urywając wycieraczkę, po czym wsiadł do swojego bmw i odjechał - opisuje rzeczniczka piaseczyńskiej policji. Wszystko nagrała kamera.

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

IMGW ostrzega przed przymrozkami. W ciągu najbliższych nocy w prawie całej Polsce temperatura przy gruncie może spadać do -4 stopni Celsjusza. Sprawdź, gdzie będzie niebezpiecznie.

Alerty IMGW dla 14 województw. Pogoda może zagrażać zdrowiu i życiu

Alerty IMGW dla 14 województw. Pogoda może zagrażać zdrowiu i życiu

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Konsekwencje przyjęcia przez Stany Zjednoczone nowego pakietu pomocy dla Ukrainy będą niemal natychmiastowe - pisze w niedzielę "The Economist". Jak dodaje, amerykańskie wsparcie pomoże zapobiec poważnym niepowodzeniom Ukraińców na polu bitwy w najbliższej perspektywie.

Konsekwencje decyzji USA będą "niemal natychmiastowe"

Konsekwencje decyzji USA będą "niemal natychmiastowe"

Źródło:
PAP

Reżim prezydenta Nikaragui Daniela Ortegi prześladuje nikaraguańską Miss Universe Sheynnis Palacios. "Zdrada ojczyzny" to tylko jedno z długiej listy oskarżeń wysuniętych wobec 23-latki.

Reżim prześladuje Miss Universe. "Konspiracja przeciwko ustrojowi"

Reżim prześladuje Miss Universe. "Konspiracja przeciwko ustrojowi"

Źródło:
PAP

W stanie Michigan w USA dwoje dzieci zginęło potrąconych samochodem przez kobietę podejrzaną o prowadzenie pod wpływem alkoholu. Do zdarzenia doszło w czasie przyjęcia urodzinowego.

Wjechała autem w uczestników przyjęcia urodzinowego, dwoje dzieci nie żyje. "Przerażające zdarzenie"

Wjechała autem w uczestników przyjęcia urodzinowego, dwoje dzieci nie żyje. "Przerażające zdarzenie"

Źródło:
PAP

Na brzegu w północnej Brazylii odnaleziono łódź afrykańskich imigrantów z dziewięcioma ciałami na pokładzie. Jak wynika z policyjnego śledztwa, łódź płynęła z Mauretanii przez kilka lub kilkanaście tygodni, spychana prądem morskim na południe.

27 telefonów, 25 płaszczy i ciała dziewięciu osób

27 telefonów, 25 płaszczy i ciała dziewięciu osób

Źródło:
PAP

Kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Wysp Kanaryjskich wzięło udział w protestach przeciwko masowej turystyce na tym hiszpańskim archipelagu. Największe demonstracje zorganizowano na Teneryfie i Gran Canarii.

"Wyspy pękają w szwach". Protesty przeciw masowej turystyce

"Wyspy pękają w szwach". Protesty przeciw masowej turystyce

Źródło:
PAP
Extra virgin czy ekstrapodróbka? Kolorują, rozcieńczają i zarabiają

Extra virgin czy ekstrapodróbka? Kolorują, rozcieńczają i zarabiają

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nie wrócił z wycieczki w góry. W czasie poszukiwań ratownicy natrafili na lawinisko i znaleźli poszukiwanego. Niestety, nie udało się go uratować.

Nie wrócił z wyprawy w góry, znaleźli go przy lawinisku. Nie żyje

Nie wrócił z wyprawy w góry, znaleźli go przy lawinisku. Nie żyje

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Najstarszy zapis nazwy Poznań znaleziono na denarze, którego datuje się na lata 998-1010. Monetę znaleziono pod Petersburgiem. Wybito ją za czasów Bolesława Chrobrego.

Ma ponad tysiąc lat, znaleziono ją w Rosji, jest na niej najstarszy znany zapis nazwy polskiego miasta

Ma ponad tysiąc lat, znaleziono ją w Rosji, jest na niej najstarszy znany zapis nazwy polskiego miasta

Źródło:
tvn24.pl

Wakacje już niedługo, a to oznacza, że wiele osób planuje letni wypoczynek. Miliony Polaków wybierają zorganizowane wycieczki z biurami podróży. Warto przed wybraniem touroperatora sprawdzić, czy jest to rzetelny partner, z którym spokojnie możemy się wybrać na wymarzony urlop. Z pomocą przychodzi strona internetowa Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. 

Planujesz wyjazd z biurem podróży? Te rzeczy warto sprawdzić

Planujesz wyjazd z biurem podróży? Te rzeczy warto sprawdzić

Źródło:
tvn24.pl, UFG

Jest w ciąży, pobił ją partner, z którym mieszka. Uciekła przez okno i poprosiła przechodnia o pomoc. Kobieta trafiła do szpitala, a jej partner do aresztu. 

Pobił kobietę w ciąży, uciekła przez okno

Pobił kobietę w ciąży, uciekła przez okno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aspirant sztabowy Łukasz Ziębiński w drodze na służbę zauważył leżący na dachu w rowie pojazd, z którego wydobywał się dym. Zatrzymał się w bezpiecznym miejscu i pobiegł na ratunek uwięzionemu we wraku auta kierowcy.

W drodze do pracy uratował kierowcę

W drodze do pracy uratował kierowcę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z jadącego auta wyrzuciła przez okno śmieci, spadły przed radiowozem policyjnym. Pasażerka została ukarana mandatem. Kierowcę czekają znacznie poważniejsze konsekwencje, łącznie z długim pobytem w więzieniu.

Wyrzuciła z jadącego auta śmieci, spadły przed radiowozem

Wyrzuciła z jadącego auta śmieci, spadły przed radiowozem

Źródło:
tvn24.pl

Dziennikarz TVN24 Radomir Wit napisał książkę "Negocjatorzy policyjni. Zawsze chodzi o życie". Mówił o niej w niedzielę w TVN24. - Rozmawiałem z ludźmi, którzy poświęcają całe swoje życie, żeby pomagać innym w bardzo różnych sytuacjach - powiedział. Jedną z książek podpisał i podarował prowadzącemu program.

"Każda akcja jest unikatowa i zaskakująca". Radomir Wit o nowej książce

"Każda akcja jest unikatowa i zaskakująca". Radomir Wit o nowej książce

Źródło:
TVN24

Międzynarodowa organizacja działająca w obronie wolności mediów Reporterzy bez Granic napisała w mediach społecznościowych, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wezwała organy podatkowe do wyegzekwowania od TVN kary pieniężnej, pomimo złożenia odwołania. Organizacja wyraziła "zaniepokojenie w związku z tą niebezpieczną praktyką dla finansów mediów".

Reporterzy bez Granic o decyzji KRRiT wobec TVN. "Zaniepokojenie w związku z niebezpieczną praktyką"

Reporterzy bez Granic o decyzji KRRiT wobec TVN. "Zaniepokojenie w związku z niebezpieczną praktyką"

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o antywojennym thrillerze "Civil War". Młodzi twórcy będą mogli powalczyć o 100 tysięcy złotych na realizację etiudy w konkursie organizowanym między innymi przez stację TVN. Powody do radości mają fani Shakiry, która zapowiedziała międzynarodowe tournée. Céline Dion z kolei przedstawi walkę z chorobą w filmie dokumentalnym.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl