Od października rusza pierwsza Narodowa Loteria Paragonowa. Inicjatorem jest Ministerstwo Finansów, które w ten sposób namawia Polaków, by walczyli z rosnącą szarą strefą. Materiał magazynu "Polska i świat".
Paragony fiskalne ciągle są w Polsce traktowane trochę "po macoszemu" - według danych Ministerstwa Finansów o niewydany paragon upomina się jedynie 5-7 proc. Polaków.
- Jak nawet wydrukuję ten paragon, to zazwyczaj wszyscy mówią: dobra, szkoda papieru, nie chcę - mówi Maria Bielecka, właścicielka salonu.
Nie tylko do reklamacji
O kwitku z kasy fiskalnej pamiętamy tylko, jeśli w grę wchodzi ewentualna reklamacja. Ministerstwo Finansów chce to zmienić i zachęcić Polaków, by wydawali i brali paragony. Dlatego resort proponuje, by od 1 października każdy fiskalny kwit na co najmniej 10 zł stawał się losem w Narodowej Loterii Paragonowej.
- Paragony zabieramy ze sobą, rejestrujemy je na stronie loterii paragonowej loteriaparagonowa.gov.pl i raz w miesiącu bierzemy udział w losowaniu - tłumaczy Izabela Leszczyna, wiceminister finansów, pełnomocnik rządu ds. informacji i edukacji finansowej.
Do wygrania przez kupujących są samochody, komputery i tablety. Ale żeby zachęcić do uczciwości sprzedawców nagrodę otrzyma także ten, kto wystawił zwycięski paragon. - Wszyscy korzystamy na tym, ze podatek VAT jest odprowadzany do budżetu państwa. A jeżeli ktoś nie rejestruje transakcji na kasie fiskalnej, to nie odprowadza tego podatku - wyjaśnia Leszczyna.
Ministerstwo bawi i uczy
Z powodu szarej strefy fiskus według różnych szacunków traci rocznie ok. 25 mld zł. Nie wszyscy są jednak przekonani, że ministerialna loteria cokolwiek w tej kwestii zmieni. - Paragony wydają tylko ci, którzy maja wśród swoich klientów osoby prywatne. A szara strefa to są te obszary polskiej gospodarki, gdzie ktoś realizuje biznes, który niezwiązany jest ze sprzedażą detaliczną - twierdzi Paweł Blajer z TVN24 Biznes i Świat. Ministerstwo podkreśla, że akcja jest jednak przede wszystkim edukacyjna. - Musimy uświadomić sobie, ze jesteśmy częścią obrotu gospodarczego, że wpływamy na to, czy on jest uczciwy, czy nie. Ta świadomość z pewnością spowoduje, że szara strefa się zmniejszy - wyjaśnia wiceminister finansów. Podobne loterie organizowało już wiele krajów, m.in. Portugalia i Słowacja. W Polsce loteria ma ma trwać rok, a jak spodoba się Polakom, może zostać przedłużona o kolejne 6 miesięcy.
Autor: mm/ja / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24