Według informacji polskich władz i służb oraz filmów zamieszczanych przez nie w mediach społecznościowych, od poniedziałkowego poranka duża grupa migrantów gromadziła się na granicy Białorusi z Polską, podejmując próby siłowego przekroczenia granicy. Obradował sztab kryzysowy z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, a następnie prezydenta Andrzeja Dudy. Na wtorek zwołano dodatkowe posiedzenie Sejmu. Reagują instytucje Unii Europejskiej i NATO oraz Stany Zjednoczone.
W poniedziałek od rana media obiegły pochodzące głównie od polskich władz i służb informacje o dużej grupie migrantów, planującej przekroczyć granicę Białorusi z Polską w okolicy przejścia granicznego Kuźnica Białostocka - Bruzgi. Sytuacja zaogniała się w ciągu dnia. Resort obrony narodowej poinformował po południu, że udało się zatrzymać masową próbę sforsowania granicy. Oto 10 spraw, o których warto wiedzieć w związku z napięciem na granicy. Przypominamy przy tym, źe relacjonując wydarzenia na granicy, media mogą korzystać niemal wyłącznie z oficjalnych rządowych nagrań i informacji. Do strefy objętej stanem wyjątkowym nie mają dostępu dziennikarze.
1. Rzecznik rządu: w pobliżu polskiej granicy jest od 3 do 4 tysięcy migrantów. To oświadczenie złożone po poniedziałkowych rozmowach sztabu kryzysowego najpierw u premiera Mateusza Morawieckiego, a potem u prezydenta Andrzeja Dudy.
2. MON: migranci rozbili obóz w rejonie Kuźnicy. Resort obrony udokumentował to filmem udostępnionym w mediach społecznościowych. To kolejne z nagrań publikowanych w poniedziałek przez polskie służby i resorty.
3. Straż Graniczna w poniedziałkowy wieczór informowała o sytuacji w rejonie Kuźnicy: czekamy, co nastąpi, jesteśmy przygotowani. Podobną deklarację złożyła policja, publikując nocne nagranie z pogranicza.
4. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wygłosiła w poniedziałek 8 listopada o godzinie 20 telewizyjne przemówienie w związku z napiętą sytuacją na granicy z Białorusią. - Rozpoczęła się największa do tej pory próba bezprawnego, masowego i siłowego naruszenia integralności wschodniej granicy Polski i Unii Europejskiej - oznajmiła Witek.
5. We wtorek 9 listopada specjalne posiedzenie Sejmu. Posłowie wysłuchają informacji rządu w tej sprawie.
6. Straż Graniczna: od wtorku 9 listopada rano zawieszony do odwołania został ruch graniczny na przejściu w Kuźnicy.
7. Tysiąc żołnierzy WOT wezwanych do jednostek w trybie alarmowym - w odpowiedzi na agresywne działania strony białoruskiej.
8. Komentarze społeczności międzynarodowej. "Białoruś musi przestać narażać życie ludzi". Szefowa Komisji Europejskiej wzywa do zatwierdzenia sankcji. Komentarze popłynęły i od innych przedstawicieli unijnych władz oraz z kwatery głównej NATO. Zareagowały władze USA. Do napiętej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy odniósł się chargé d'affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu. "Reżim Łukaszenki naraża życie i zdrowie migrantów" - napisał. Wieczorem opinię przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price, który podkreślił, że Stany Zjednoczone "mocno potępiają wykorzystywanie migrantów do celów politycznych".
9. Cztery literackie noblistki wystosowały apel do Unii Europejskiej w związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej: nie odwracajmy oczu od tragedii.
10. Sprawę komentują krajowi politycy, w tym opozycja, która domaga się zwołania przez prezydenta Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Lider PO Donald Tusk zasugerował, że powinniśmy się "zastanowić nad uruchomieniem artykułu 4 NATO".
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: MON