Rząd Donalda Tuska został zaprzysiężony. Pojawiają się szanse na uzyskanie unijnych pieniędzy. Z kolei Legia Warszawa będzie musiała zapłacić wysoką karę za zachowanie swoich kibiców w Wielkiej Brytanii. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 14 grudnia.
1. Rząd Tuska zaprzysiężony
W środę rano w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska. Poza prezydentem Andrzejem Dudą i członkami nowego rządu, wzięli w niej udział marszałek i wicemarszałkowie Sejmu, marszałek Senatu, przedstawiciele większości parlamentarnej, prezydenccy ministrowie, przewodnicząca neo-KRS Dagmara Pawełczyk-Woicka i zastępca prezesa NSA Jan Rudowski.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rząd Donalda Tuska zaprzysiężony
- Rozstrzygnięcie wyborcze dało zwycięstwo jednemu ugrupowaniu, ale w istocie dziś zakończyło się zwycięstwem innej części sceny politycznej - powiedział prezydent Andrzej Duda po zaprzysiężeniu rządu premiera Donalda Tuska. - Od dzisiaj tę odpowiedzialność za polskie sprawy dzierżymy wspólnie - dodał zwracając się do gabinetu Tuska. Jak mówił Duda, chciałby, żeby w przyszłą środę odbyła się Rada Bezpieczeństwa Narodowego.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prezydent po zaprzysiężeniu rządu Tuska: od dzisiaj odpowiedzialność za polskie sprawy dzierżymy wspólnie
2. Komisarz Hahn o funduszach unijnych dla Polski
Unijny komisarz do spraw budżetu i administracji Johannes Hahn przekazał Reutersowi, że Komisja Europejska znajdzie sposób, by udostępnić Polsce 111 miliardów euro w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) i Funduszu Spójności.
Reuters przypomina, że była to pierwsza od zmiany rządu w Warszawie oficjalna wypowiedź komisarza UE na temat unijnych funduszy dla Polski.
W środę premier Donald Tusk udał do Brukseli, by wziąć udział w szczycie UE–Bałkany Zachodnie oraz w posiedzeniu Rady Europejskiej
3. Zmiany w Orlenie
Janina Goss została odwołana ze składu rady nadzorczej Orlenu. Decyzję w tej sprawie podjął nowy minister aktywów państwowych Borys Budka, w imieniu akcjonariusza Skarbu Państwa. Goss to przyjaciółka prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zmiany w Orlenie. Przyjaciółka prezesa PiS odwołana
Nowy minister aktywów państwowych Borys Budka pytany o przyszłość prezesa Orlenu Daniela Obajtka, stwierdził że podanie się do dymisji wydaje się być oczywistym krokiem po jego deklaracjach. Podkreślił, że oczekuje, iż taka decyzja zostanie podjęta "bardzo szybko".
4. Ambasador przy Unii Europejskiej zwolniony
Ambasador Polski przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś został zwolniony z wykonywania obowiązków - ustalił w środę korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski.
Pełniącym obowiązki stałego przedstawiciela RP przy UE został Piotr Serafin, w przeszłości bliski współpracownik Donalda Tuska i minister do spraw europejskich.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ambasador przy Unii Europejskiej zwolniony. Pełniący obowiązki bliski współpracownik Tuska
5. Surowa kara dla Legii
Grzywna w wysokości 100 tysięcy euro oraz zakaz wyjazdowy dla kibiców na pięć meczów w europejskich pucharach - taką karę UEFA wymierzyła Legii Warszawa w efekcie zamieszek przed wyjazdowym spotkaniem Ligi Konferencji z Aston Villą.
Do zajść w okolicach stadionu dochodziło przed i w trakcie meczu w Birmingham, który odbył się 30 listopada. W stronę funkcjonariuszy rzucano m.in. racami, gałęziami czy kamieniami, a rozjuszeni fani gości próbowali się przedrzeć przez blokujący ich kordon bezpieczeństwa.
Źródło: PAP, TVN24, Eurosport