Rząd Donalda Tuska otrzymał wotum zaufania. Przed głosowaniem doszło do skandalicznego zdarzenia z udziałem posła Konfederacji Grzegorza Brauna. Po głosowaniu z kolei Sejm zdecydował o powołaniu członków komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 13 grudnia.
1. Sejm powołał rząd Donalda Tuska
Sejm udzielił wotum zaufania rządowi premiera Donalda Tuska. Potem marszałek Sejmu Szymon Hołownia wręczył liderowi Koalicji Obywatelskiej uchwałę w sprawie wyboru premiera i Rady Ministrów.
Wcześniej tego dnia szef rządu wygłosił exposé, a następnie odbyła się debata i zadawanie pytań. W środę rano w Pałacu Prezydenckim odbędzie się zaprzysiężenie rządu przez prezydenta Andrzeja Dudę.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sejm powołał rząd Donalda Tuska. Marszałek wręczył mu uchwałę
2. Braun zgasił świece chanukowe przy pomocy gaśnicy
Grzegorz Braun, poseł Konfederacji złapał za gaśnicę w holu sejmowym i zgasił świece chanukowe. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wykluczył go za to z obrad.
Marszałek Hołownia stwierdził, że "stała się rzecz absolutnie skandaliczna". Później przekazał, że prezydium Sejmu ukarało Brauna odebraniem połowy uposażenia na trzy miesiące i całości diety na pół roku.
Jeszcze we wtorek, późnym wieczorem, Kancelaria Sejmu skierowała do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Wskazano w nim, że zachowania Brauna "mogą być kwalifikowane jako czyny stanowiące przestępstwo przeciwko wolności sumienia i wyznania, przeciwko czci i nietykalności cielesnej oraz przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu"
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Grzegorz Braun złapał za gaśnicę w Sejmie i zgasił świece chanukowe. "Maksymalny wymiar kary"
3. Sejm powołał członków komisji śledczej ws. wyborów kopertowych
Posłowie wybrali członków komisji śledczej w sprawie wyborów kopertowych. W głosowaniu wzięło udział 449 posłow. Za głosowało 447 posłów (przy większości bezwzględnej 225), nikt nie był przeciw, dwóch posłów wstrzymało się od głosu. Jej pierwsze posiedzenie odbędzie się 19 grudnia.
Do komisji wybrano czterech posłów PiS: Waldemara Budę, Przemysława Czarnka, Pawła Jabłońskiego, Mariusza Krystiana. Klub KO będzie reprezentowany w komisji przez trzy osoby: Magdalenę Filiks, Dariusza Jońskiego i Jacka Karnowskiego. Z PSL-TD w komisji pracować będzie Agnieszka Maria Kłopotek. Lewicę będzie reprezentować Anita Kucharska-Dziedzic, Polskę 2050-TD - Bartosz Romowicz, a Konfederację Witold Tumanowicz.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sejm powołał członków komisji śledczej ws. wyborów kopertowych
4. Sąd Najwyższy uchylił wyrok ws. organizacji lotu do Smoleńska
Sąd Najwyższy uchylił we wtorek wyrok w sprawie organizacji lotu do Smoleńska w 2010 roku, między innymi wobec skazanych byłego szefa KPRM Tomasza Arabskiego i urzędniczki Moniki B.
Głównym powodem uchylenia wyroku - jak poinformował Sąd Najwyższy - była "nienależyta obsada" sądu drugiej instancji. Chodziło m.in. o wyłonienie dwojga sędziów rozpatrujących sprawę w Sądzie Administracyjnym w procedurze przeprowadzonej już przez nową Krajową Radę Sądownictwa po 2017 roku i reformie tej instytucji.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sąd Najwyższy uchylił wyrok ws. organizacji lotu do Smoleńska
5. Pytania o Nawalnego
Gdzie jest i jak czuje się Aleksiej Nawalny? Takie pytania zaczęły się mnożyć, gdy okazało się, że więziony przez reżim Putina opozycjonista nie pojawił się na zdalnej rozprawie sądowej.
Jego prawnicy podali, że Nawalny został przeniesiony do innej kolonii karnej. Nie wiadomo jednak, dokąd trafił. Warto zwrócić uwagę na to, że kontakt z Nawalnym urwał się w momencie, gdy Putin ogłosił chęć ponownego kandydowania w wyborach prezydenckich.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Aleksiej Nawalny zaginął
Źródło: PAP, TVN24