Ponad 32 kandydatów na miejsce. Oto najbardziej oblegane kierunki studiów w Polsce

Autor:
wac//az
Źródło:
tvn24.pl
Olga Tokarczuk z tytułem doktora honoris causa UJ
Olga Tokarczuk z tytułem doktora honoris causa UJTVN24
wideo 2/5
TVN24Olga Tokarczuk z tytułem doktora honoris causa UJ

Uczelnie publikują wyniki pierwszej tury naboru na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie na rok akademicki 2022/2023. Wśród najbardziej obleganych kierunków króluje psychologia. Na Uniwersytecie Wrocławskim na jedno miejsce na ten kierunek przypadło aż 32,4 kandydata. Na Uniwersytecie Jagiellońskim - ponad dwudziestu.

Najpopularniejszym kierunkiem na Uniwersytecie Jagiellońskim okazała się psychologia na Wydziale Filozoficznym. Zarejestrowało się na nią 2475 osób. Na drugim miejscu znalazło się prawo z 1837 kandydatów. Podium zamyka psychologia wykładana na Wydziale Zarządzania i Komunikacji (1589 kandydatów). W pierwszej turze naboru aplikacje złożyło 33 427 kandydatów na studia.

Jak podaje UJ, kierunki studiów, które przyciągają największą liczbę osób, nie muszą się pokrywać z listą kierunków, na których o jedno miejsce ubiega się najwięcej kandydatów. Wyniki tegorocznej rekrutacji pokazały, że najwięcej kandydatów na jedno miejsce (20,63) przypadło w przypadku psychologii. Kolejne pozycje zajęły: ekonomia (16 kandydatów na jedno miejsce), japonistyka (15,57), kierunek lekarsko-dentystyczny (11,85) oraz finanse, bankowość, ubezpieczenia (11,8).

Najpopularniejsze kierunki na Uniwersytecie Wrocławskim

Jeszcze więcej osób ubiegało się o przyjęcie na psychologię na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie na jedno miejsce przypadło aż 32,4 kandydatów. Oznacza to, że na 100 dostępnych miejsc zgłosiło się 3244 kandydatów. W pierwszej piątce uplasowała się również koreanistyka (28,1 kandydata na jedno miejsce), komunikacja wizerunkowa (19,4), anglistyka (14,5) oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna (13,2). W sumie na studia na wrocławskiej uczelni zarejestrowało się 28 711 kandydatów na wszystkie rodzaje studiów.

Kierunki informatyczne najpopularniejsze na AGH

Na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej najpopularniejsze w tym roku okazały się: informatyka (wpłynęło 1127 podań), informatyka i systemy inteligentne (1042 podań) oraz automatyka i robotyka (728 podań). Najwięcej kandydatów w stosunku do liczby miejsc planowanych na poszczególnych kierunkach złożyło aplikację na informatykę i systemy inteligentne (9,9 osób na jedno miejsce), informatykę społeczną (8,9) oraz inżynierię i analizę danych (8,5). AGH na nadchodzący rok akademicki przygotowała 4971 miejsc na studiach pierwszego stopnia.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ogłosi wyniki rekrutacji 18 lipca, dzień później zrobi to Uniwersytet Warszawski, a Uniwersytet Gdański - 29 lipca.

ZOBACZ TEŻ: Najlepsze uczelnie w Polsce. Jest nowy lider

Autor:wac//az

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości