Po ataku na łódzkie biuro Prawa i Sprawiedliwości czołowi politycy tej partii wskazują, że winna jest temu przede wszystkim "kampania nienawiści" wymierzona w PiS. Ale z sondażu SMG/KRC dla TVN24 wynika, że to właśnie partia byłego premiera Jarosława Kaczyńskiego postrzegana jest jako ta, która posługuje się najbardziej agresywnym językiem na polskiej scenie politycznej. Uważa tak aż 58 procent badanych.
O "kampanii nienawiści" pierwszy, jeszcze w dniu morderstwa w łódzkim biurze PiS, mówił szef partii. - Przestrzegał, że od teraz "każde słowo, które będzie kontynuacją tej kampanii, wszystko jedno ktokolwiek je wypowie - czy to będzie polityk, czy to będzie dziennikarz - to będzie wzywanie do morderstw". Jarosław Kaczyński stwierdził także, że początkiem wielkiej agresji wymierzonej w PiS były wypowiedzi Donalda Tuska, który zwolenników partii nazywał "moherowymi beretami". - Później mieliśmy już do czynienia z "dorzynaniem watahy" - przypominał prezes.
Według Polaków, zapytanych przez pracownię MillwardBrown SMG/KRC o to, "która partia ich zdaniem posługiwała się agresywnym językiem w debacie publicznej?", najwięcej wskazań padło właśnie na Prawo i Sprawiedliwość. Agresję językową u polityków tej partii dostrzegło aż 58 procent badanych.
Inni daleko z tyłu
Na drugim miejscu znalazła się Platforma Obywatelska, ale z dużo mniejszą ilością wskazań. O tym, że w debacie publicznej politycy rządzącej partii mówią agresywnie przekonanych jest 26 procent ankietowanych. Agresję respondenci dostrzegli jeszcze w języku działaczy Ruchu Poparcia Janusza Palikota (2 proc. badanych) i Sojuszu Lewicy Demokratycznej (1 proc.).
Wśród polityków pozostałych partii ujętych w sondażu - Samoobrony, PSL, LPR, Centrolewicy, Prawicy Rzeczpospolitej i SD - ankietowani języka agresji nie dostrzegli. 25 procent respondentów nie potrafiło jednak wskazać, która z partii takim językiem się posługiwała, a która nie. Udzielenia odpowiedzi odmówił jeden procent pytanych. Osoby, które w sondażu wzięły udział, mogły wskazać na więcej niż jedną "agresywną" partię.
Badanie SMG/KRC przeprowadzono w dniach 25-26 października metodą telefoniczną (telefony komórkowe i stacjonarne) na ogólnopolskiej reprezentatywnej grupie osób powyżej 18. roku życia.
Źródło: tvn24.pl