Naczelna Rada Adwokacka przedstawiła Radzie Ministrów, Sejmowi i Senatowi projekt nowelizacji Kodeksu postępowania karnego zakładający zakaz wykorzystywania przeciwko obywatelom dowodów pozyskiwanych w sposób nielegalny. Jak dodano, "dotyczy to na przykład nielegalnej inwigilacji obywateli".
Naczelna Rada Adwokacka poinformowała w piątkowym komunikacie, że "przedstawiła i skierowała do parlamentu oraz do Rady Ministrów projekt ustawy zakazujący wykorzystywania dowodów pozyskiwanych przeciwko obywatelom w sposób nielegalny", potocznie zwanych "owocami zatrutego drzewa". Jak dodano, "dotyczy to np. nielegalnej inwigilacji obywateli. Zakaz ten obowiązywał do 2016 roku".
Rada argumentuje, że "taka gwarancja ustawowa była pomyślana w interesie obywateli i dla ochrony ich konstytucyjnych praw. Nie jest możliwe zaakceptowanie stanu, w którym funkcjonariusze państwa, a więc władzy publicznej, mogliby gromadzić materiał dowodowy wbrew obowiązującemu prawu, a zgodnie z prawem, na podstawie tego materiału, obywatele mieliby ponosić odpowiedzialność karną".
"W obecnym stanie prawnym o legalizacji (zgodzie na wykorzystanie) materiałów uzyskanych poza zakresem prowadzonej kontroli operacyjnej nie decyduje niezawisły sąd, a decyduje prokurator" - napisano w uzasadnieniu przygotowanego przez NRA projektu ustawy zmieniający Kpk.
Projekt zakłada zmianę budzącego kontrowersję art. 168a Kodeksu postępowania karnego. Wykreślony ma być przepis, który dawał oskarżycielom publicznym możliwość legalizacji dowodów. "Niedopuszczalne jest przeprowadzenie i wykorzystanie dowodu uzyskanego do celów postępowania karnego za pomocą czynu zabronionego" - miałby brzmieć nowy zapis.
Dowodu nie można uznać za niedopuszczalny wyłącznie na tej podstawie, że został uzyskany z naruszeniem przepisów postępowania lub za pomocą czynu zabronionego, o którym mowa w art. 1 § 1 Kodeksu karnego, chyba że dowód został uzyskany w związku z pełnieniem przez funkcjonariusza publicznego obowiązków służbowych, w wyniku: zabójstwa, umyślnego spowodowania uszczerbku na zdrowiu lub pozbawienia wolności.
Projekt skierowano do Rady Ministrów, Sejmu i Senatu
"Władze publiczne nie mogą pozyskiwać, gromadzić i udostępniać innych informacji o obywatelach niż niezbędne w demokratycznym państwie prawnym (art. 51 ust. 2 Konstytucji RP) i są obowiązane respektować prawo obywateli do prywatności (art. 47 Konstytucji RP), prawo do wolności i ochrony tajemnicy komunikowania się (art. 49 Konstytucji RP), a także prawo do rzetelnego procesu karnego (art. 45 Konstytucji RP)" - czytamy.
CZYTAJ TAKŻE: Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej pisze do premiera i ministra sprawiedliwości. Pyta o inwigilację Pegasusem
Projekt nowelizacji Kodeksu postępowania karnego został skierowany do Rady Ministrów, Sejmu oraz Senatu. Autorem projektu jest adw. Przemysław Rosati, Prezes NRA. "Decyzję o złożeniu Petycji wraz z projektem zmiany w k.p.k podjęło Prezydium NRA uchwałą przyjętą na posiedzeniu 15 lutego bieżącego roku" - kończy komunikat NRA.
Źródło: tvn24.pl