Amerykańskie F-15E Strike Eagle w Powidzu. Wspólne ćwiczenia z polskim lotnictwem

Polska

Amerykańskie myśliwce F-15E Strike Eagle w drodze do PolskiU.S. Air Force - Elizabeth Taranto | public domain
wideo 2/29

Kilka amerykańskich myśliwców F-15E Strike Eagle przyleciało do bazy lotniczej w Powidzu - w poniedziałek poinformowała ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce. Maszyny wezmą udział w rozpoczynających się tego dnia ćwiczeniach wojskowych Rapid Panther.

W poniedziałkowym komunikacie ambasady nie sprecyzowano ani liczby amerykańskich myśliwców -ograniczając się do stwierdzenia "kilka", ani konkretnej daty ich przylotu do Polski. Z opublikowanych przez siły zbrojne USA nagrań wynika jednak, że do przebazowania doszło 22 marca.

Należące do 48. skrzydła myśliwskiego F-15E Strike Eagle przybyły z brytyjskiej bazy w Lakenheath wraz z załogami i personelem pomocniczym.

Wspólne ćwiczenia Polski i USA

Amerykańskie myśliwce wezmą udział w rozpoczynających się w poniedziałek ćwiczeniach wojskowych Rapid Panther.

"Przelot maszyn dowodzi zdolności 48. skrzydła myśliwskiego do szybkiego przemieszczania się w sile kilku samolotów i towarzyszącego personelu w celu przeprowadzenia ćwiczeń lotniczych wraz z polskimi Siłami Powietrznymi" - poinformowano na stronie ambasady.

Jak wskazano, tego typu wspólne ćwiczenia "doskonalą kolektywną gotowość, umacniają relacje z sojusznikami w NATO i krajami partnerskimi oraz dowodzą zaangażowania USA na rzecz regionalnego bezpieczeństwa".

W komunikacie podkreślono, że ćwiczenia Rapid Panther "nie mają odniesienia do jakiejkolwiek sytuacji rzeczywistej na świecie", a samoloty Sił Powietrznych USA są "rutynowo przemieszczane na terenie Europy w celu odbywania ćwiczeń oraz wspierania sojuszników NATO-wskich i państw partnerskich".

Amerykańskie myśliwce F-15E Strike Eagle w drodze do PolskiU.S. Air Force - Madeline Herzog | public domain

Autor: mm//rzw / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: public domain | U.S. Air Force - Madeline Herzog