Ministerstwo Spraw Zagranicznych w niekonwencjonalny sposób postanowiło walczyć z użyciem sformułowania "nazistowska Polska". Po tym jak słowa te pojawiły się w jednej z gier firmy Mattel, dyplomaci postanowili zrobić producentowi lekcję historii, wykorzystując do tego jego słynną planszówkę.
Nietypowy wpis pojawił się w piątek na oficjalnym, anglojęzycznym profilu polskiego MSZ na Twitterze. Dołączono do niego zdjęcie planszy do gry w Scrabble. Z literek wykorzystywanych w tej planszówce ułożono na niej po angielsku napis "W czasie II wojny światowej Polska była okupowana przez nazistowskie Niemcy".
To jedna z odpowiedzi polskiej dyplomacji na informację, że w edukacyjnej grze karcianej wyprodukowanej przez firmę Mattel, największego w USA producenta zabawek, pojawiło się określenie "nazistowska Polska".
Wybór akurat Scrabbli do wykorzystania w tym wpisie nie jest przypadkowy - firma Mattel jest właścicielem praw autorskich m.in. właśnie do tej planszówki.
Have U noticed @Mattel #Apples2Apples spreads distorted history? Join @GermanNaziCamps campaign for historical truth pic.twitter.com/Nnhue0T8FB— Poland MFA (@PolandMFA) kwiecień 24, 2015
We wpisie ze zdjęciem oznaczono także twitterowe konto Mattela. Producent jak dotąd jednak nie odpowiedział.
Zdjęcie MSZ doczekało się wielu komentarzy na Twitterze. "Trzeba przyznać, że bardzo celne", "Nie było czegoś takiego, jak nazistowska Polska. Kropka" - piszą internauci. "Nie było Polski, ale byli Polacy" - odpowiadają im inni, którzy w komentarzach zarzucają Polakom przypadki kolaboracji z nazistami w czasie II wojny światowej.
Popularna gra
Sformułowanie "nazistowska Polska" pojawiło się w grze karcianej "Apples to Apples". Gra jest w sprzedaży nie tylko w USA, ale i w innych krajach. Jak informuje na opakowaniu producent, jak dotąd sprzedano ponad 3 mln egzemplarzy tej gry.
Ambasada RP w Waszyngtonie już w czwartek poinformowała, że ambasador Ryszard Schnepf wysłał do prezesa koncernu Mattel list z prośbą o interwencję w tej sprawie. W piątek minister Grzegorz Schetyna powiedział w Sejmie, że Polska zażąda wycofania gry z rynku.
- Organizujemy też akcję twitterową wśród Polaków na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych, a także apel z solidarnym protestem, żeby ta gra została wycofana z obiegu. Jeśli ta akcja będzie wspólna i duża, to powinna odnieść skutek - powiedział szef polskiego MSZ.
Autor: ts\mtom\kwoj / Źródło: twitter, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Twitter / Poland MFA