MSZ i episkopat powołają wspólny zespół ds. misji. Wyjazdy do RŚA wstrzymane

Do czasu unormowania się sytuacji w Republice Środkowoafrykańskiej wstrzymane zostały wyjazdy kolejnych polskich misjonarzy do tego kraju; powstanie wspólny zespół episkopatu i MSZ ds. misji - poinformowało MSZ po spotkaniu ministra Radosława Sikorskiego z bp. Jerzym Mazurem.

O powołaniu wspólnego zespołu ds. misji zdecydowano na środowym spotkaniu. Jak poinformował rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski, ma on działać niezależnie od już powołanego przez MON, MSZ i stronę kościelną tymczasowego zespołu ds. bezpieczeństwa w RŚA.- Nowy zespół ma się zajmować sprawami i problemami wszystkich polskich misji, nie tylko w Afryce, ale także na innych kontynentach. Jego działania też mają być znacznie szersze: od problematyki bezpieczeństwa przez kwestie prawne dotyczące pracy duchownych, ale też świeckich wolontariuszy oraz kwestie finansowania, bo misjonarze katoliccy realizują za granicą zadania powierzone im przez MSZ i przez resort finansowane - powiedział rzecznik MSZ.Poinformował też, że strona kościelna już delegowała do nowego zespołu swojego przedstawiciela. Jest nim ks. Kazimierz Szymczycha, sekretarz Komisji ds. Misji przy episkopacie.Minister Sikorski - podał resort w komunikacie - "podkreślił, że nadal najlepszym sposobem zapewnienia bezpieczeństwa polskich misjonarzy w Republice Środkowoafrykańskiej jest ich natychmiastowa ewakuacja". - Wciąż jesteśmy gotowi ją przeprowadzić wraz z francuskimi partnerami. Ostrzegamy, że w razie zwłoki może być na to za późno - powiedział szef MSZ.

Wyjazdy wstrzymane

Przewodniczący Krajowej Rady Misyjnej przy episkopacie bp Jerzy Mazur zapewnił ministra spraw zagranicznych, że w "związku z dramatyczną sytuacją w Republice Środkowoafrykańskiej, do czasu unormowania się sytuacji, zostały wstrzymane wyjazdy kolejnych polskich misjonarzy do tego kraju"; "podkreślił, że misjonarze pozostają w tym kraju, by zapewnić opiekę i ochronę miejscowej ludności bez względu na wyznanie".Bp Mazur, podziękował resortowi spraw zagranicznych za współpracę. - Jesteśmy wdzięczni za wspólną troskę i harmonijną współpracę na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa polskich misjonarzy w RŚA – powiedział cytowany w komunikacie MSZ bp Mazur.

Co najmniej 75 ofiar

Obecnie polscy duchowni i wolontariusze świeccy w ramach misji katolickich pracują w 97 krajach w Afryce, Ameryce Płd. i Środkowej, Ameryce Pn., Azji i Oceanii. W sumie jest ich 2015, najwięcej w Afryce i Ameryce Płd.W walkach między muzułmanami i chrześcijanami w Republice Środkowoafrykańskiej zginęło ostatnio co najmniej 75 osób. Walki wybuchły z nową siłą po wycofaniu się w ubiegłym miesiącu ze stolicy kraju Bangi muzułmańskich rebeliantów z koalicji Seleka. Rebelianci z Seleki, będącej luźnym sojuszem przeważnie muzułmańskich milicji, doprowadzili w marcu 2013 r. do obalenia rządu, a ich przywódca Michel Djotodia obwołał się prezydentem. Jednak w styczniu został zmuszony do ustąpienia po fali krytyki w kraju i społeczności międzynarodowej, która zarzucała mu, że nie zdołał zapobiec pladze aktów przemocy.Obecność wojsk francuskich i sił pokojowych z krajów afrykańskich nie doprowadziła dotychczas do poprawy sytuacji. W Republice Środkowoafrykańskiej, byłej kolonii Francji, znajduje się teraz ok. 1600 żołnierzy francuskich i ok. 5000 z państw afrykańskich. Skupiają się oni jednak na przywracaniu porządku w stolicy kraju i częściowo na północy. Do aktów przemocy dochodzi natomiast w odległych rejonach kraju.Jak podaje sekretariat Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, polscy misjonarze prowadzą swoją działalność na terenie RŚA w: Yole -Bouar, Bouar, Wantguera-Bouar, Baboua, Ndim, Bocaranga, Ngaoundaye, Bimbo-Bangui, Bagandou, Rafi-Bangassou i Monasao. Według danych z ubiegłego tygodnia jest tam 38 misjonarzy.Według ONZ, aby skutecznie przywrócić spokój i porządek w Republice Środkowoafrykańskiej, trzeba by tam wysłać co najmniej 10 tys. żołnierzy.

Rebelia w sercu Afryki

Lincz na cywilu i ewakuacja muzułmanów z Bangi. Chrześcijanie wiwatują
Źródło: tvn24
Lincz na cywilu i ewakuacja muzułmanów z Bangi. Chrześcijanie wiwatują
Lincz na cywilu i ewakuacja muzułmanów z Bangi. Chrześcijanie wiwatują
Teraz oglądasz
MSZ ostrzega Polaków przebywających w Republice Środkowej Afryki
MSZ ostrzega Polaków przebywających w Republice Środkowej Afryki
Teraz oglądasz
Polacy w oku śmiertelnego cyklonu
Polacy w oku śmiertelnego cyklonu
Teraz oglądasz
Tak wygląda życie w "sercu Afryki"
Tak wygląda życie w "sercu Afryki"
Teraz oglądasz
Geneza konfliktu w RŚA
Geneza konfliktu w RŚA
Teraz oglądasz
MSZ: Zbliżamy się do rozwiązania zapewniającego bezpieczeństwo misjonarzom
MSZ: Zbliżamy się do rozwiązania zapewniającego bezpieczeństwo misjonarzom
Teraz oglądasz
MSZ wzywa misjonarzy do opuszczenia Republiki Środkowoafrykańskiej
MSZ wzywa misjonarzy do opuszczenia Republiki Środkowoafrykańskiej
Teraz oglądasz
"Pewnie czekamy na to, żeby krew się tutaj przelała"
"Pewnie czekamy na to, żeby krew się tutaj przelała"
Teraz oglądasz
Polscy misjonarze zaatakowani w sercu Afryki
Polscy misjonarze zaatakowani w sercu Afryki
Teraz oglądasz
Polscy żołnierze będą zapewniać wsparcie logistyczne i techniczne
Polscy żołnierze będą zapewniać wsparcie logistyczne i techniczne
Teraz oglądasz
Rzeź w centrum Afryki. "W dwa dni zginęło ok. tysiąca chrześcijan"
Rzeź w centrum Afryki. "W dwa dni zginęło ok. tysiąca chrześcijan"
Teraz oglądasz
RŚA to już państwo upadłe?
RŚA to już państwo upadłe?
Teraz oglądasz
Czy jest ratunek dla RŚA?
Czy jest ratunek dla RŚA?
Teraz oglądasz

Rebelia w sercu Afryki

Autor: db/tr / Źródło: PAP

Czytaj także: