Rebelia w sercu Afryki

Rebelia w sercu Afryki

Prezydent Republiki Środkowoafrykańskiej prosi o całkowite zniesienie obowiązującego embarga na broń - podała rosyjska agencja RIA Nowosti, która w piątek przeprowadziła wywiad z Faustinem-Archange'em Touadérą. Restrykcje zostały nałożone sześć lat temu, po wybuchu konfliktu zbrojnego w celu obalenia prezydenta Francois Bozize.

Rebelianci z Sojuszu Sił Demokratycznych (ADF), islamskiego ugrupowania wywodzącego się z Ugandy, zamordowali 22 osoby w zasadzce zorganizowanej w sobotę w nocy we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga - podały miejscowe władze.

Ledwie zdążono podliczyć i ogłosić wyniki wyborów w Ugandzie i Republice Środkowoafrykańskiej, a już do elekcji ruszyli mieszkańcy pustynnego Nigru i wyspiarskich Komorów. W tym roku przywódców wybierać będzie jedna trzecia afrykańskich państw.

Polski misjonarz został porwany w Republice Środkowoafrykańskiej. Ks. Mateusz Dziedzic pochodzi z diecezji tarnowskiej. Zdaniem MSZ, "porwało go ugrupowanie o charakterze raczej rabunkowym niż politycznym". Przedstawiciele duchowieństwa podają, że celem porywaczy jest wymiana misjonarza na ich uwięzionego przywódcę. Resort powołał zespół kryzysowy, który zajmuje się sprawą.

Uzbrojeni napastnicy, prawdopodobnie z Boko Haram, zastrzelili 29 osób w Chukku Nguddoa - wiosce na północnym wschodzie kraju. 10 innych osób zostało rannych. Zniszczono większość budynków w wiosce, w tym spichlerz - podała w czwartek policja.

Rada Bezpieczeństwa ONZ w piątek nałożyła sankcje wizowe i finansowe na osoby odpowiedzialne za wywołanie krwawego konfliktu w Rep. Środkowoafrykańskiej. Są to: były prezydent kraju Francois Bozize oraz przywódcy dwóch zwalczających się rebelianckich koalicji.

Francja wyśle do Republiki Środkowoafrykańskiej (RŚA) dodatkowych 400 żołnierzy, którzy dołączą do liczącego już 1600 komandosów francuskiego kontyngentu w tym kraju - poinformowały w piątek służby prasowe prezydenta Francji Francois Hollande'a.

Wojna domowa w Republice Środkowoafrykańskiej to przykład straszliwej, ale tylko jednej z plag nękających Afrykę. Jak pomagać temu kontynentowi? Ostatnio modna jest odpowiedź: "nie pomagać w ogóle, żeby od tej pomocy nie uzależniać". Modna, bo taka przekorna. Ale i w tym tekście znajdą Państwo argumenty za tą tezą, i to od jednej z najwybitniejszych młodych ekonomistek z Afryki. Do mnie coraz mocniej przemawia jednak inna odpowiedź: pomagać trzeba wytrwale i równie wytrwale trzeba Afrykę poznawać.

Nie możemy na siłę nikogo ewakuować, ale jeśli zainteresowani będą gotowi do ewakuacji, zrobimy co w naszej mocy, by pomóc - mówił premier Donald Tusk pytany o scenariusze pomocy polskim misjonarzom pracującym w ogarniętej konfliktem Republice Środkowoafrykańskiej.

- To miejsce, w którym absolutnie nie wolno przebywać, w którym nie jesteśmy w stanie zapewnić ochrony - ocenił Radosław Sikorski, szef MSZ, aktualną sytuację w Republice Środkowej Afryki. Ministerstwo stanowczo ostrzega Polaków przed wyjazdami w ten rejon. - To jest państwo upadłe, wszelkie struktury państwowe, poza stolicą nie działają, nie ma szkolnictwa, nie ma sądów, policji i wojska - dodał.