Rebelia w sercu Afryki

Rebelia w sercu Afryki

Afrykański kraj chce zniesienia embarga na broń i prosi Rosję o dostawy

Prezydent Republiki Środkowoafrykańskiej prosi o całkowite zniesienie obowiązującego embarga na broń - podała rosyjska agencja RIA Nowosti, która w piątek przeprowadziła wywiad z Faustinem-Archange'em Touadérą. Restrykcje zostały nałożone sześć lat temu, po wybuchu konfliktu zbrojnego w celu obalenia prezydenta Francois Bozize.

Krwawy atak w Kongo. Mieli karabiny i maczety

Rebelianci z Sojuszu Sił Demokratycznych (ADF), islamskiego ugrupowania wywodzącego się z Ugandy, zamordowali 22 osoby w zasadzce zorganizowanej w sobotę w nocy we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga - podały miejscowe władze.

Satrapowie śpią spokojnie. Rok wyborów w Afryce

Ledwie zdążono podliczyć i ogłosić wyniki wyborów w Ugandzie i Republice Środkowoafrykańskiej, a już do elekcji ruszyli mieszkańcy pustynnego Nigru i wyspiarskich Komorów. W tym roku przywódców wybierać będzie jedna trzecia afrykańskich państw.

Polski misjonarz porwany w Afryce. "Czuje się dobrze, porywacze nic mu nie zrobili"

Polski misjonarz został porwany w Republice Środkowoafrykańskiej. Ks. Mateusz Dziedzic pochodzi z diecezji tarnowskiej. Zdaniem MSZ, "porwało go ugrupowanie o charakterze raczej rabunkowym niż politycznym". Przedstawiciele duchowieństwa podają, że celem porywaczy jest wymiana misjonarza na ich uwięzionego przywódcę. Resort powołał zespół kryzysowy, który zajmuje się sprawą.

Napastnicy z Boko Haram zastrzelili 29 osób

Uzbrojeni napastnicy, prawdopodobnie z Boko Haram, zastrzelili 29 osób w Chukku Nguddoa - wiosce na północnym wschodzie kraju. 10 innych osób zostało rannych. Zniszczono większość budynków w wiosce, w tym spichlerz - podała w czwartek policja.

"Czarna lista" ONZ. Kary dla dowódców stron i byłego prezydenta

Rada Bezpieczeństwa ONZ w piątek nałożyła sankcje wizowe i finansowe na osoby odpowiedzialne za wywołanie krwawego konfliktu w Rep. Środkowoafrykańskiej. Są to: były prezydent kraju Francois Bozize oraz przywódcy dwóch zwalczających się rebelianckich koalicji.

Francja wyśle więcej żołnierzy do RŚA

Francja wyśle do Republiki Środkowoafrykańskiej (RŚA) dodatkowych 400 żołnierzy, którzy dołączą do liczącego już 1600 komandosów francuskiego kontyngentu w tym kraju - poinformowały w piątek służby prasowe prezydenta Francji Francois Hollande'a.

Jan Niedziałek: Jak pomagać Afryce? Wytrwale!

Wojna domowa w Republice Środkowoafrykańskiej to przykład straszliwej, ale tylko jednej z plag nękających Afrykę. Jak pomagać temu kontynentowi? Ostatnio modna jest odpowiedź: "nie pomagać w ogóle, żeby od tej pomocy nie uzależniać". Modna, bo taka przekorna. Ale i w tym tekście znajdą Państwo argumenty za tą tezą, i to od jednej z najwybitniejszych młodych ekonomistek z Afryki. Do mnie coraz mocniej przemawia jednak inna odpowiedź: pomagać trzeba wytrwale i równie wytrwale trzeba Afrykę poznawać.

Tusk: nie możemy nikogo ewakuować na siłę

Nie możemy na siłę nikogo ewakuować, ale jeśli zainteresowani będą gotowi do ewakuacji, zrobimy co w naszej mocy, by pomóc - mówił premier Donald Tusk pytany o scenariusze pomocy polskim misjonarzom pracującym w ogarniętej konfliktem Republice Środkowoafrykańskiej.

Sikorski o RŚA: miejsce, w którym absolutnie nie wolno przebywać

- To miejsce, w którym absolutnie nie wolno przebywać, w którym nie jesteśmy w stanie zapewnić ochrony - ocenił Radosław Sikorski, szef MSZ, aktualną sytuację w Republice Środkowej Afryki. Ministerstwo stanowczo ostrzega Polaków przed wyjazdami w ten rejon. - To jest państwo upadłe, wszelkie struktury państwowe, poza stolicą nie działają, nie ma szkolnictwa, nie ma sądów, policji i wojska - dodał.