MSW analizuje raport NIK o bezpieczeństwie na drogach - poinformował resort w komunikacie. Najwyższa Izba Kontroli wytknęła m.in. brak szkoleń i stary sprzęt policyjny. Postulowała też odebranie strażom miejskim i gminnym uprawnień do obsługi fotoradarów mobilnych. Ministerstwo zapewnia, że jego priorytetem jest poprawa warunków na drogach.
"Kursy na bieżąco"
Do raportu Najwyższej Izby Kontroli o bezpieczeństwie na drogach odniosło się Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
"Policja na bieżąco prowadzi kursy specjalistyczne dla policjantów, większość funkcjonariuszy wzięła już udział w takich szkoleniach. Ponadto w tym roku takie kursy ukończy dodatkowo ok. 400 funkcjonariuszy. Większość z nich już się zakończyła" - czytamy w oświadczeniu.
I dalej: "Jednocześnie należy pamiętać, że brak szkolenia specjalistycznego nie oznacza, że policjanci nie mogą pracować na drodze. Po kursie podstawowym mogą wykonywać najważniejsze zadania m.in. w zakresie kontroli drogowej, obsługi wideorejestratora czy zabezpieczenia miejsca zdarzenia.
Raport do analizy
Odnosząc się do koncepcji włączenia Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego do struktur policji, MSW stwierdziło, że wymaga ona "szczegółowej analizy merytorycznej, konsultacji oraz przeprowadzenia ewentualnych zmian prawnych". "Ministerstwo Spraw Wewnętrznych będzie analizowało zawarte w raporcie NIK propozycje" - stwierdzono.
Przy okazji resort zaznaczył, że poprawa bezpieczeństwa na drogach jest jednym z jego priorytetów. "Wszystkie komendy wojewódzkie Policji oraz Komenda Stołeczna Policji do końca 2013 roku zwiększyły liczbę etatów policyjnych w komórkach ruchu drogowego do wartości minimum 10 proc. w stosunku do całego stanu etatowego komend wojewódzkich" - poinformował.
MSW pochwaliło się, że 100 mln złotych zostanie przeznaczonych w przyszłorocznym budżecie policji na wymianę środków transportu.
Co ze strażami miejskimi?
Szef NIK Krzysztof Kwiatkowski mówił we wtorek w TVN24: - Wychodzimy z wnioskiem: zostawmy fotoradary te, które są stacjonarne, a odbierzmy uprawnienia strażom gminnym i miejskim do obsługi fotoradarów mobilnych.
W komunikacie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych napisało, że "oczekuje od straży większej aktywności w sprawach związanych z utrzymaniem spokoju i porządku publicznego". I podkreśla, że w 2013 roku "dzięki fotoradarom strażnicy (miejscy i gminni - red.) ujawnili 1 111 516 wykroczeń związanych z łamaniem przepisów ruchu drogowego. Przy pomocy urządzeń rejestrujących straże wystawiły 940 551 mandatów na ponad 160 mln zł".
Autor: nsz//rzw / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24