Szeroka definicja molestowania w pracy, dłuższe urlopy macierzyńskie i odszkodowania za bezpodstawne zwolnienie z pracy - to tylko niektóre zmiany planowane w Kodeksie Pracy - pisze "Gazeta Prawna".
Wydłużenie urlopu macierzyńskiego oraz możliwość ubiegania się w sądzie cywilnym o odszkodowanie od pracodawcy za bezprawne zwolnienie z pracy to najważniejsze zmiany, jakie w najbliższym czasie zostaną wprowadzone do kodeksu pracy - pisze "Gazeta Prawna".
Molestowanie w pracy pod lupą
Pracodawcy mogą też spodziewać się wprowadzenia do kodeksu rozszerzonej definicji molestowania. Pojęcie to będzie oznaczać nie tylko naruszenie godności albo poniżenie pracownika, ale także stworzenie wobec niego m.in. zastraszającej atmosfery.
Gdzie kucharek pięć...
Nie znajdzie się w kodeksie natomiast propozycja zwolnienia małych firm z obowiązku płacenia za podróż służbową podwładnych. Jak sprawdziła "GP", pracodawcy są jednak często zdezorientowani, które zmiany w prawie pracy zaczną wkrótce obowiązywać. To dlatego, że równolegle rząd, Sejm i Senat pracują nad pięcioma różnymi projektami nowelizacji kodeksu pracy. Zdaniem ekspertów powoduje to, że polskie prawo pracy jest skomplikowane i niespójne.
Źródło: "Gazeta Prawna"
Źródło zdjęcia głównego: TVN24