Miller: Tusk jak zdradzony mąż, dowiaduje się ostatni

Miller: Tusk jak zdradzony mąż
Miller: Tusk jak zdradzony mąż
tvn24
tvn24Miller: Jeśli premier i minister skarbu nic nie wiedzieli o memorandum, to źle to o nich świadczy

- Donald Tusk zachowuje się jak zdradzony mąż, tzn. dowiaduje się ostatni, a nie powinien. Jeśli premier i minister skarbu rzeczywiście nic nie wiedzieli, to źle o nich świadczy - stwierdził szef SLD Leszek Miller, odnosząc się do tego, że szef rządu nie wiedział o podpisaniu memorandum ws. budowy drugiej nitki gazociągu jamalskiego. Zostało ono podpisane przez rosyjski Gazprom i polsko-rosyjską spółkę EuRoPol Gaz. - To projekt, który polskie władze powinny poważnie potraktować - zaznaczył Miller.

Miller nie wykluczył, że może być tak, iż premier wiedział o podpisaniu memorandum, ale nie chciał o tym przedwcześnie mówić.

- Tego typu kontrakty, często są ogłaszane w odpowiednim momencie, ani pięć minut wcześniej, ani pięć minut później - powiedział szef SLD.

Jeśli jednak rzeczywiście Tusk i minister skarbu nic by nie wiedzieli o memorandum podpisanym przez Gazprom i spółkę EuRoPol Gaz, to - w opinii Millera - źle by to świadczyło o rządzie i premierze.

- Tego rodzaju inwestycje, o tak istotnym znaczeniu, nie tylko ekonomicznym, ale i politycznym, muszą być prowadzone na decyzyjnych szczeblach polskiego rządu - powiedział Miller, dodając, że słowa premiera mogą świadczyć, iż tak nie było.

"Zachować rozwagę i spokój"

Jego zdaniem, polskie władze powinny poważnie potraktować plany budowy drugiej nitki gazociągu jamalskiego.

- Jeśli to jest projekt tranzytowy, na końcu - jak rozumiem - są odbiorcy na Węgrzech i na Słowacji, to jest to opłacalne, bo Polska na tranzycie zawsze zarabiała, niezależnie od tego, czy chcemy odbierać gaz, czy też nie - powiedział Miller.

Dodał, że od strony ekonomicznej warto więc bardzo dokładnie to zbadać.

- Sam fakt, że przez Polskę będzie przechodził ten rurociąg jest dla nas rozwiązaniem korzystnym - powtórzył szef SLD.

Skrytykował jednocześnie ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego, który powiedział m.in., że do pomysłów budowy drugiej nitki gazociągu jamalskiego "podchodzi z dużą ostrożnością".

- Wydaje się, że minister Budzanowski szybciej mówi niż myśli - stwierdził Miller.

- Jamał II to była przed laty bardzo ważna koncepcja, która mocno interesowała Polskę, zrobiono nawet część infrastruktury dla tego przedsięwzięcia. Trzeba więc zachować rozwagę i spokój, i poznać ekonomiczne aspekty projektu - przypomniał szef SLD.

Autor: MAC/ ola/k / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości