TVN24 | Polska

Migranci na granicy. Szef Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje do prezydenta i premiera

TVN24 | Polska

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
Sytuacja na granicy z Białorusią
Sytuacja na granicy z BiałorusiąTVN24
wideo 2/4
TVN24Sytuacja na granicy z Białorusią

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej profesor Andrzej Matyja wystosował apel do prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie pomocy medycznej i humanitarnej dla migrantów na granicy Polski z Białorusią. Ocenił, że "obecna sytuacja jest wyrazem zobojętnienia na cierpienie drugiego człowieka i przynosi wstyd naszemu narodowi, który wielokrotnie był pozbawiany praw, zmuszany do życia na uchodźstwie i szukania pomocy u innych".

"W obliczu dramatycznych wydarzeń rozgrywających się na granicy z Białorusią, apeluję o zezwolenie medykom i organizacjom humanitarnym na udzielenie pomocy uchodźcom, którzy przepędzeni z własnych domów, utknęli na ‘ziemi niczyjej’" - zaapelował prezes Naczelnej Rady Lekarskiej profesor Andrzej Matyja w piśmie skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Profesor Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady LekarskiejNaczelna Izba Lekarska

"Pragnę podkreślić, że nie odnoszę się do decyzji rządu o zamknięciu granic i wprowadzeniu w tym rejonie stanu wyjątkowego. Jednakże ochrona naszego kraju nie powinna wykluczać niesienia pomocy i okazania empatii tym, którzy są w potrzebie" - stwierdził.

Szef Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje, by zezwolić medykom na udzielenie pomocy uchodźcom

Profesor Matyja ocenił, że "obecna sytuacja jest wyrazem zobojętnienia na cierpienie drugiego człowieka i przynosi wstyd naszemu narodowi, który wielokrotnie był pozbawiany praw, zmuszany do życia na uchodźstwie i szukania pomocy u innych".

"Ta pomoc była nam udzielana, tak samo, jak i my ją udzielaliśmy w przeszłości. Jaki damy przykład przyszłym pokoleniom Polaków, jeśli teraz nie wyciągniemy dłoni do potrzebujących?" - pytał prezes NRL.

"Apeluję wyłącznie o zezwolenie nam, lekarzom, na dopełnienie obowiązującej nas przysięgi Hipokratesa, m.in. następującego fragmentu: według najlepszej mej wiedzy przeciwdziałać cierpieniu i zapobiegać chorobom, a chorym nieść pomoc bez żadnych różnic, takich jak rasa, religia, narodowość, poglądy polityczne, stan majątkowy i inne, mając na celu wyłącznie ich dobro i okazując im należny szacunek" - zaznaczył profesor Matyja. "Wspólnie dajmy dowód na to, że Polska rzeczywiście dąży do bycia częścią świata bez dyskryminacji, bez obrażania godności człowieka, świata opartego na międzyludzkiej i międzypaństwowej solidarności" - napisał prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, zwracając się do prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego.

Stan wyjątkowy na wschodniej granicyPAP

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości