TVN24 | Polska

Nowe nagrania z granicy. Żaryn: Kluczową rolę pełnią dzieci. Gra emocjami prowadzona pod kontrolą białoruskich służb

TVN24 | Polska

Autor:
akr//now
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Dzieci na granicy z Białorusią trzymają transparenty z napisem "sorry". Nagranie opublikowane przez Żaryna
Dzieci na granicy z Białorusią trzymają transparenty z napisem "sorry". Nagranie opublikowane przez ŻarynaTwitter/@StZaryn
wideo 2/27
Twitter/@StZarynDzieci na granicy z Białorusią trzymają transparenty z napisem "sorry". Nagranie opublikowane przez Żaryna

"Dziś migranci koczujący przy granicy RP skupiają się na akcji propagandowej. Kluczową rolę pełnią dzieci" - napisał Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, publikując w internecie serię nagrań z polsko-białoruskiej granicy. Na udostępnionych przez niego filmach widać między innymi dzieci z transparentami z hasłem "sorry". Inne nagrania udostępniła Straż Graniczna. Przedstawiają one między innymi uzbrojonych białoruskich żołnierzy rozmawiających przy zasiekach z migrantami.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn opublikował w czwartek na Twitterze serię nagrań i kilka zdjęć, które mają ilustrować sytuację na granicy Polski z Białorusią.

"Dziś migranci koczujący przy granicy RP skupiają się na akcji propagandowej. Kluczową rolę pełnią dzieci. Gra emocjami prowadzona jest pod kontrolą białoruskich służb" - podał. Do wpisu dołączył wideo, na którym widać grupę dzieci, które stoją tuż przy zasiekach i krzyczą.

"W jednej z zainscenizowanych scenek udział bierze chłopiec już wcześniej angażowany w działania propagandowe" - dodał rzecznik, opisując kolejne udostępnione wideo, na którym słuchać między innymi okrzyki "sorry".

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Żaryn napisał, że akcja "Sorry Poland" to "forma przeprosin za zniszczenie zapór granicznych i agresję wobec Polaków". W kolejnym wpisie dodał, że "działania poprzedziły staranne przygotowania, dzieci były cynicznie wykorzystywane do udziału w happeningu". Dołączył do niego nagranie, na którym również rozlegają się okrzyki o takiej treści. Widać też dziecko, które dorosły mężczyzna ustawia przodem do zasieków. Dziecko ma smoczek w ustach i trzyma transparent z napisem "sorry". Chwilę później mężczyzna bierze je na ręce, trzymając przodem do polskiej strony granicy. Na wideo widać też inne dzieci z podobnymi tablicami.

>>> Stanisław Żaryn: w Mińsku gromadzą się kolejne grupy migrantów, zapewne będą transportowani na zachód <<<

Kolejne opublikowane przez Żaryna wideo również pokazuje obozowisko, widać na nim rozstawione namioty, pojawia się także mężczyzna z kamerą. Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych skomentował je słowami: "Wśród migrantów znaleźli się także propagandyści, którzy mają zadbać o odpowiedni przekaz dla mediów w Polsce i na świecie".

Nagrania pokazane przez Straż Graniczną

Sytuację z pasa przygranicznego pokazała także na nagraniach Straż Graniczna. "Okolice Kuźnicy dzisiaj. Kolejne instrukcje od służb białoruskich, kolejne nagrania materiałów propagandowych. Eksponowane są dzieci, aby wzbudzić jeszcze większe emocje" - napisała SG w czwartek na Twitterze.

Straż Graniczna opublikowała trzy filmy pokazujące między innymi obozowisko, dzieci z transparentami, białoruskich żołnierzy z bronią rozmawiających z migrantami przy zasiekach, a także osoby nagrywające sytuację z granicy.

Nocna zmiana policji rozpoczęła służbę

Podlaska policja przekazała zaś na Twitterze po godzinie 18, że nocna zmiana funkcjonariuszy "właśnie zaczęła służbę na granicy". "Dzienna życzy spokojnego wieczoru" - dodano.

Autor:akr//now

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/Stanisław Żaryn

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości