"Melchiory" 2025. Dziennikarka "Superwizjera" Ewa Galica laureatką w kategorii reportaż wideo

Nagrodzona Ewa Galica podczas gali Konkursu o Nagrodę Reporterską Polskiego Radia „Melchiory”, 27 bm. w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie.
Dziennikarka "Superwizjera" Ewa Galica laureatką w kategorii reportaż wideo
Źródło: TVN24

Dziennikarka "Superwizjera" Ewa Galica została laureatką Ogólnopolskiego Konkursu o Nagrodę Reporterską Polskiego Radia "Melchiory". Galica wygrała w kategorii reportaż wideo za materiał "Krąg Putina. Tajemnice rosyjskich majątków w Europie". Statuetki rozdano w ośmiu kategoriach.

Dziennikarka "Superwizjera" Ewa Galica, a także Agnieszka Szwajgier i Dorota Salus, Magda Skawińska, Katarzyna Michalak, Piotr Król, a także Adrian Bąk, Przemysław Wilczyński - to tegoroczni laureaci Ogólnopolskiego Konkursu o Nagrodę Reporterską Polskiego Radia "Melchiory". Nagrodę specjalną otrzymała Anna Dudzińska, a twórcą roku został Artur Giordano.

Zwycięzców ogłoszono podczas gali, która odbyła się w czwartek w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej.

Redaktor naczelny Polskiego Radia Paweł Majcher podziękował członkom jury za to, że pomagają w odbudowaniu prestiżu i renomy Polskiego Radia. - To ważny moment dla Polskiego Radia, ponieważ w tym roku mamy jego stulecie, a za kilka dni obchodzimy 63-lecie Trójki - mówił.

Dziennikarka "Superwizjera" Ewa Galica z "Melchiorem"

Statuetki przyznano w ośmiu kategoriach. W kategorii reportaż wideo "Melchiora" zdobyła dziennikarka "Superwizjera" Ewa Galica za "Krąg Putina. Tajemnice rosyjskich majątków w Europie". Galica w swoim dokumencie, podążając za pieniędzmi wyprowadzonymi z Rosji, dociera aż na Teneryfę, gdzie spotyka zamieszanych w pranie brudnych pieniędzy Rosjan. Dziennikarka rozmawia między innymi z hiszpańskim prokuratorem, który od 20 lat, ryzykując życiem, ściga rosyjską mafię, a teraz prowadzi najtrudniejszą sprawę w swojej karierze. W filmie występuje też amerykański biznesmen Bill Browder, którego Putin wydalił z Rosji.

ZOBACZ REPORTAŻ: Krąg Putina. Tajemnice rosyjskich majątków w Europie

Nagrodzona Ewa Galica podczas gali Konkursu o Nagrodę Reporterską Polskiego Radia "Melchiory"
Nagrodzona Ewa Galica podczas gali Konkursu o Nagrodę Reporterską Polskiego Radia "Melchiory"
Źródło: PAP

W tej samej kategorii nominowany był także dziennikarz "Superwizjera" Bertold Kittel za reportaż "Król amfetaminy. Breaking Bad po polsku". W swoim reportażu opowiedział historię Ryszarda Jakubczyka – bezwzględnego i niebezpiecznego przestępcy, który wykorzystał swoją znajomość chemii i zbudował wiele narkotykowych fabryk. Policje całego świata walczące z narkobiznesem uważają, że produkował jedne z najgroźniejszych i najbardziej śmiercionośnych środków odurzających.

ZOBACZ REPORTAŻ: Król amfetaminy. "Breaking Bad" po polsku

nagroda 1
Ewa Galica: mimo, że publikacja była już dawno to niestety jest aktualna
Źródło: TVN24

"Melchiory" 2025. Laureaci

W kategorii audioserial reporterski lub dokumentalny statuetkę "Melchiora" otrzymały Agnieszka Szwajgier i Dorota Salus za "Kryptoscam" (Radio 357), a w kategorii dokument (historyczny, biograficzny, artystyczny) - Magda Skawińska za "Węzełek" (Studio Reportażu Polskiego Radia). Z kolei nagrodę w kategorii reportaż (społeczny, interwencyjny, śledczy) otrzymała Katarzyna Michalak za "Maski" (Polskie Radio Lublin), a Piotr Król ("Maski", "Jeszcze jedna zima") z Polskiego Radia Lublin zwyciężył w kategorii realizacja akustyczna.

W kategorii podcast autorski zwyciężył natomiast Adrian Bąk za "Bunt. Decydujący bój o ziemię" (Radio 357), natomiast w kategorii reportaż prasowy/internetowy - Przemysław Wilczyński za "Nasze dzieci, nasza sprawa" ("Tygodnik Powszechny").

Ponadto nagrodę specjalną otrzymała reportażystka, redaktorka z radiowej Trójki, współpracowniczka Studia Reportażu Polskiego Radia Anna Dudzińska za audioserial "Saamowie. Wyrzut sumienia Skandynawii" (Fundacja Pismo) oraz dokument "Siedem taktów od sławy" (Trójka – Polskie Radio, Radio 357).

Nagrodzeni twórcy podczas gali Konkursu o Nagrodę Reporterską Polskiego Radia "Melchiory"
Nagrodzeni twórcy podczas gali Konkursu o Nagrodę Reporterską Polskiego Radia "Melchiory"
Źródło: PAP/Paweł Supernak

Z kolei twórcą roku został wielokrotnie wspominany podczas czwartkowej gali Artur Giordano - realizator dźwięku, kompozytor, mentor, twórca niezależny. Realizator powiedział, że współpracuje zarówno z doświadczonymi, jak i młodymi twórcami. Zapewnił, że nadal będzie ich wpierał swoją wiedzą i pomocą, ale zaznaczył, że nadeszła pora, aby teraz młodzi radiowcy mogli realizować swoje materiały.

Laureaci każdej kategorii oprócz statuetki "Melchiora" otrzymają także nagrodę pieniężną. Łączna pula nagród wynosi ponad 100 tys. zł.

19. edycja konkursu

Ogólnopolski Konkurs o Nagrodę Reporterską Polskiego Radia "Melchiory" odbył się po raz 19. Skierowany był do pracowników i współpracowników Polskiego Radia, regionalnych rozgłośni radiowych oraz autorów i producentów audycji radiowych zawodowo zajmujących się taką działalnością, a publikujących również poza antenami publicznej radiofonii, także do dziennikarzy telewizyjnych i prasowych. Mogli wziąć w nim udział również studenci wyższych uczelni.

Patronem konkursu jest wybitny reportażysta, pisarz i publicysta Melchior Wańkowicz, a pomysłodawczynią - dziennikarka radiowa i reportażystka Irena Piłatowska. Organizatorem "Melchiorów" jest Studio Reportażu Polskiego Radia.

W skład jury tegorocznej nagrody weszli dziennikarze, reportażyści i eksperci: Karolina Wigura (przewodnicząca), Andrzej Brzoska, Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, Agata Kasprolewicz, Ilona Łepkowska, Bartosz Panek (redaktor naczelny Studia Reportażu Polskiego Radia), Paweł Reszka, Magdalena Rigamonti, Tomasz Sekielski i Małgorzata Żerwe.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: