W argentyńskim Kongresie pojawił się projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie nowej waluty o nazwie argentum. Nowy środek płatniczy miałby zastąpić obecne peso, którego wartość znacznie spadła w wyniku wieloletniej inflacji.
Projekt autorstwa posła z partii Zjednoczeni Republikanie (RU) Ricardo Lopeza Murphy'ego zakłada wprowadzenie nowej waluty 1 stycznia 2026 roku. Nie wiązałoby się to z reformą systemu finansowego, a jedynie techniczną zamianą pesos na argentum po kursie 1 do 1000. Pozwoliłoby to uniknąć używania liczb z wieloma zerami w codziennych transakcjach i "obcięłoby" trzy zera z cen.
Kolejne takie podejście
1 argentum dzieliłoby się na 100 centavos. Umowy i zobowiązania automatycznie miałyby zostać przeliczone z pesos na argentum, a w sześciomiesięcznym okresie przejściowym w obiegu miałyby funkcjonować obie waluty. Na podobną zmianę zdecydowano się w Argentynie w 1985 roku, gdy używane wówczas peso zastąpiono australem, również po kursie 1:1000. Kolejne lata przyniosły jednak dalsze wzrosty cen, a bank centralny musiał emitować coraz wyższe nominały. Gdy w 1992 roku wprowadzono nowe peso o wartości sztywno powiązanej z dolarem, za jedno peso płacono 10 tys. australi.
Polityka radykalnego zaciskania pasa
Prezydent Argentyny Javier Milei, który w 2023 roku wygrał wybory na fali niezadowolenia z długotrwałego kryzysu gospodarczego, prowadzi politykę radykalnego zaciskania pasa. Strategia ta pozwoliła na znaczne ograniczenie inflacji, która w 2023 roku wyniosła ponad 200 proc. Cięcia budżetowe doprowadziły jednak do pogorszenia sytuacji finansowej wielu rodzin.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Guaxinim / Shutterstock.com