Matura z matematyki to od lat największa zmora maturzystów i przedmiot, który jest najczęściej poprawiany. W tym roku z powodu pandemii materiał wymagany na maturze został nieco okrojony, ale same zasady egzaminu i próg zdawalności nie uległy zmianie.
To już trzecia pandemiczna matura. W 2020 roku uczniowie odesłani do domów na zdalne nauczanie w połowie marca, nie wrócili już do szkół na lekcje, a matura po raz pierwszy i na razie ostatni została przeprowadzona w czerwcu.
Rok później matury odbyły się w maju, ale nadal towarzyszył im reżim sanitarny i okrojenie materiału wynikające z przedłużającej się nauki zdalnej. W tym roku maturzyści również materiał wymagany na maturze również mają nieco zawężony. Nie zmienił się za to czas przewidziany na rozwiązywanie zadań. Egzamin z matematyki na poziomie podstawowym potrwa 170 minut.
Trudna jak matematyka
W ubiegłym roku maturę oblało 25,5 procent zdających, a około 48 tysięcy osób (17,7 procent maturzystów) nie zdało tylko jednego przedmiotu, więc mogła przystąpić do poprawki jeszcze w sierpniu. Większość "poprawkowiczów" ponownie musiała zdawać właśnie matematykę. Maturę z matematyki oblało 21 proc. ubiegłorocznych maturzystów.
By zaliczyć egzamin z matematyki - jeden z trzech obok języka polskiego i obcego egzaminów obowiązkowych na poziomie podstawowym - należy uzyskać 30 procent punktów możliwych do zdobycia.
Matura 2022. Co dalej?
5 maja absolwenci podejdą do egzaminu z matematyki, a 6 maja - część z nich - do egzaminu z języka angielskiego na poziomie podstawowym. To najpopularniejszy język obcy. W kolejnym tygodniu absolwenci liceów i techników podejdą do obowiązkowego egzaminu na poziomie rozszerzonym, ten nie ma jednak progu zdawalności. Nie można go oblać.
ZOBACZ TEŻ >> Matura 2022. Terminy i harmonogram egzaminów z poszczególnych przedmiotów Matura 2022. Kiedy wyniki? Kiedy matury poprawkowe?
#bezprzerwy
W tvn24.pl przyglądamy się pomysłom ministra Przemysława Czarnka i jego doradców. Urzędniczy język ustaw i rozporządzeń przekładamy dla Was na język szkolnej praktyki. Z ekspertami oceniamy, czy to, co się za tymi pomysłami i postulowanymi rozwiązaniami kryje, będzie korzystne dla uczniów i nauczycieli.
Sprawdzamy, czy autonomia szkół jest zagrożona i czy rodzice rzeczywiście będą mieli wpływ na edukację i wychowanie swoich dzieci. Wszystko to - artykuły, wywiady, materiały wideo, interaktywne infografiki, omówienia badań - możecie znaleźć w naszym serwisie pod hasłem #bezprzerwy.
Źródło: tvn24.pl