Zakończył się pierwszy tegoroczny egzamin maturalny - język polski na poziomie podstawowym. Już wiadomo, z czym musieli się mierzyć maturzyści. Poniżej publikujemy arkusze z zadaniami z języka polskiego - poziom podstawowy.
Tegoroczni absolwenci szkół ponadpodstawowych zmierzyli się z pierwszym egzaminem maturalnym. Był to pisemny egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Zdecydowana większość maturzystów przystąpiła do niego w Formule 2023. Ci, którzy edukację zakończyli w latach poprzednich, napisali go w Formule 2015. Co znalazło się w każdym z arkuszy?
Matura 2024. Arkusze z języka polskiego
Na rozwiązanie przygotowanego w Formule 2023 arkusza maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym zdający mieli 240 minut. Składał się on z trzech części rozdzielonych na dwa arkusze. W pierwszej części pierwszego arkusza do zdobycia możliwe było 10 punktów. Pytania odnosiły się m.in. do tekstów "Zarządzanie czasem" Richarda Luecke czy "Masz wrażenie, że czas płynie za szybko?" Hanny Gadomskiej. W drugiej uzyskać można było 15 punktów. Pytania sprawdzały rozumienie m.in. "Pieśni o Rolandzie" i "Trenu X" Jana Kochanowskiego.
Drugi arkusz, stanowiący trzecią część matury, obejmował napisanie wypracowania. Do wyboru były dwa tematy: 1. Bunt i jego konsekwencje dla człowieka 2. Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?
Za jego napisanie maturzyści mogli uzyskać maksymalnie 35 punktów. W swoich pracach musieli powołać się na: wybraną lekturę obowiązkową (utwór epicki albo dramatyczny), inny utwór literacki (mógł to być również utwór poetycki), wybrane konteksty. Tekst musiał być odpowiedniej długości, tj. nie krótszy niż 300 wyrazów.
ZOBACZ TEŻ: Tego najbardziej boją się maturzyści na egzaminie z polskiego. Czym jest błąd kardynalny?
Matura w formule 2015. Język polski
Na rozwiązanie arkusza z języka polskiego na poziomie podstawowym w Formule 2015 absolwenci mieli 170 minut. Arkusz składał się z dwóch części. W pierwszej do zdobycia było 20 punktów, a zadania dotyczyły m.in. tekstu "Kultura - komunikowanie wartości" Grzegorza Żuka oraz "Artyści jako specyficzna grupa społeczna i zawodowa" Jarosława Działka i Moniki Murzyn-Kupisz.
Druga część arkusza - za aż 50 punktów - poświęcona była wypracowaniu pisemnemu. Maturzyści mogli napisać je na jeden z trzech poniższych tematów: 1. Bunt czy pokora - którą postawę życiową powinien wybrać człowiek, by uczynić świat lepszym? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu "Dziadów cz. III", całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury. 2. Co sprawia, że człowiek zyskuje szacunek innych ludzi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów "Potopu" Henryka Sienkiewicza oraz do wybranych tekstów kultury. 3. Zinterpretuj podany utwór ("Ulga na wiosnę" Urszuli Kozioł). Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij.
Matura 2024. Co dalej?
W 2024 roku matury potrwają do 25 maja. Poza przeprowadzonym dziś egzaminem z jęz. polskiego maturzyści obowiązkowo podejść muszą także do egzaminów z matematyki i języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym, a także co najmniej jednego egzaminu z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Muszą również przystąpić do dwóch egzaminów ustnych - z języka polskiego i języka obcego. Szczegółowy harmonogram matur można znaleźć tutaj. Wyniki tegorocznych matur zostaną ogłoszone 9 lipca.
ZOBACZ TEŻ: Co, jeśli zachoruję, spóźnię się, nie zdam? Osiem rzeczy, które warto wiedzieć przed maturą
Źródło: TVN24.pl