Dzisiaj od egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczęły się egzaminy maturalne. Potrwają do 25 maja. Przystępuje do nich około 263 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. Jak wygląda ten pierwszy egzamin?
We wtorek rano o godzinie 9:00 rozpoczął się egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Tego dnia nie będzie żadnego egzaminu po południu.
Matura 2024. Jak wygląda egzamin pisemny z języka polskiego?
Większość uczniów podchodzi do matury w formule 2024. W jej przypadku egzamin pisemny z języka polskiego potrwa 240 minut (cztery godziny). Uczniowie otrzymują arkusz, który składa się z trzech części. W pierwszej sprawdzone zostaną ich umiejętności czytania ze zrozumieniem, argumentowania i posługiwania się poprawną polszczyzną. W drugiej maturzyści będą musieli odpowiedzieć na pytania (głównie otwarte) dotyczące polskich lektur, a w trzeciej będą mieli za zadanie napisanie wypracowania o długości przynajmniej 300 wyrazów. Pojawią się dwa tematy do wyboru, które nie będą zawierały odwołania do konkretnych lektur. W pierwszej części egzaminu do zdobycia jest 10 punktów, w drugiej 15, a w trzeciej 35. Razem można uzyskać 60 punktów, a do zdania egzaminu potrzebnych jest 18. Próg zdawalności, tak samo jak w przypadku wszystkich egzaminów maturalnych, wynosi 30 proc.
Matura 2024. Jakie egzaminy w kolejnych dniach
W środę maturzyści przystąpią do egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym, a po południu czekają na nich egzaminy z języka kaszubskiego, z łemkowskiego oraz z języka łacińskiego i kultury antycznej. W czwartek rano odbędzie się egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym, a po południu egzaminy na poziomie podstawowym z języka francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i z języka włoskiego. W piątek rano odbędzie się natomiast egzamin z wiedzy o społeczeństwie, a po południu egzaminy z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym. ZOBACZ TEŻ: Co, jeśli zachoruję, spóźnię się, nie zdam? Osiem rzeczy, które warto wiedzieć przed maturą
W następnych tygodniach egzaminy na poziomie rozszerzonym
13 maja w poniedziałek maturzyści zmierzą się z egzaminami z języka angielskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym, a po południu z filozofii. Następnego dnia będzie egzamin z biologii, a po południu z języka rosyjskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym. 15 maja rano będzie egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym, po południu – z języka francuskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym. 16 maja rano będzie egzamin z chemii, po południu - z historii muzyki. 17 maja rano z geografii, a po południu z języków mniejszości narodowych: białoruskiego, litewskiego i ukraińskiego na poziomie podstawowym. 20 maja (poniedziałek) rano będzie egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, a po południu egzaminy z języków mniejszości narodowych na poziomie rozszerzonym. 21 maja (wtorek) rano zostanie przeprowadzony egzamin z historii, po południu z języka hiszpańskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym. 22 maja (środa) rano będzie egzamin z informatyki, a po południu z historii sztuki. 23 maja rano (czwartek) to egzamin z fizyki, a po południu z języka włoskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym. 24 maja (piątek) przeprowadzone będą egzaminy w językach obcych z matematyki, geografii, chemii, fizyki, biologii i historii, zdawane przez absolwentów szkół i oddziałów dwujęzycznych.
Kiedy egzaminy ustne
Sesja ustnych egzaminów maturalnych odbędzie się w dniach 11-16 maja (z wyjątkiem 12 maja) i w dniach 20-25 maja. Egzaminy przeprowadzane będą według harmonogramów ustalanych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych w szkołach. Centralna Komisja Egzaminacyjna 9 lipca ogłosi wyniki tegorocznych matur. Tego dnia maturzyści poznają również swoje indywidualne wyniki.
ZOBACZ TEŻ: Koniec roku szkolnego dla maturzystów. Szef CKE o tym, na co powinni zwrócić uwagę na egzaminach
Źródło: PAP, tvn24.pl