Sygnały o przecieku tematów maturalnych z polskiego. Jest reakcja Ministerstwa Edukacji i Nauki

TVN24 | Polska

Autor:
mjz//rzw
Źródło:
PAP
Maturzyści po egzaminie z języka polskiegoTVN24
wideo 2/3
TVN24Maturzyści po egzaminie z języka polskiego

Dotarły do nas informacje o potencjalnym przecieku dotyczącym egzaminu z języka polskiego. To doniesienia medialne, które wymagają szczegółowej weryfikacji ze strony odpowiednich służb – oświadczyła rzeczniczka Ministerstwa Edukacji i Nauki Anna Ostrowska. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej składa zawiadomienie na policję, "aby wyjaśnić sprawę".

We wtorek rano egzaminem pisemnym z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczęły się matury. Jest on obowiązkowy dla wszystkich maturzystów. Po jego zakończeniu portal Interia podał informację, że mogło dojść do przecieku treści egzaminu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Resort edukacji: informacje o możliwym przecieku wymagają weryfikacji

"Uprzejmie informuję, że dotarły do nas informacje o potencjalnym przecieku dotyczącym egzaminu z języka polskiego. To doniesienia medialne, które wymagają szczegółowej weryfikacji ze strony odpowiednich służb. W takiej sytuacji dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej składa zawiadomienie na policję, aby wyjaśnić sprawę" – tak skomentowała sygnały o przeciekach rzeczniczka prasowa Ministerstwa Edukacji i Nauki Anna Ostrowska.

Poinformowała też, że w tym roku wprowadzono zmiany w procedurze wydawania i przyjmowania arkuszy. "Obecnie dyrektorzy szkół muszą przyjmować arkusze w towarzystwie drugiego członka zespołu egzaminacyjnego. A wydając je przewodniczącym zespołów nadzorujących, mają obowiązek pokazać list przewozowy członkom zespołu i przedstawicielowi uczniów. W liście jest informacja, ile dokładnie pakietów zostało dostarczonych do danej szkoły. Osoby, które uczestniczą w przekazaniu arkuszy, muszą na piśmie potwierdzić tę liczbę pakietów" – wyjaśniła.

"Na naszą skrzynkę mailową dostaliśmy kilka jednakowych informacji"

Wcześniej dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik poinformował, że Centralna Komisja Egzaminacyjna jest w trakcie przygotowania zawiadomienia dotyczącego przecieku z matur. Podał, że zawiadomienie na policję ma zostać złożone w środę.

- Na naszą skrzynkę mailową dostaliśmy kilka jednakowych informacji: skany z Google Trends, na których jest pokazane, że dziś po godzinie 7.30 poszukiwana była fraza 'ambicje Lalka', czyli słowa klucze z jednego z wypracowań" – wyjaśnił dyrektor CKE. Dyrektor CKE zaznaczył, że trudno ustalić wiarygodność tej informacji. - Na podstawie tej informacji trudno na razie powiedzieć, czy był przeciek, czy nie. Mamy wątpliwości, więc przekazujemy sprawę do wyjaśnienia policji – powiedział.

ZOBACZ ARKUSZ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO >>>

Matury 2021

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części. Maturzyści musieli rozwiązać test i napisać tekst własny. Mieli wybór między napisaniem rozprawki na jeden z dwóch podanych tematów a analizą tekstu poetyckiego.

Pierwszy z tematów rozprawki brzmiał: "Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu 'Lalki' Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury", a drugi: "Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu 'Ziemi obiecanej' Władysława Stanisława Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury".

Maturzyści, którzy wybrali trzeci z tematów, interpretowali wiersz Beaty Obertyńskiej "Strych".

ZOBACZ TEMATY WYPRACOWAŃ NA EGZAMINIE MATURALNYM Z JĘZYKA POLSKIEGO >>>

Dyrektor CKE Marcin Smolik o reżimie sanitarnym podczas egzaminów maturalnych
Harmonogram egzaminów maturalnych 2021PAP/Maciej Zieliński

Autor:mjz//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Darek Delmanowicz/PAP