TVN24 | Polska

Matura 2021. Zobacz arkusze z języka polskiego

TVN24 | Polska

Autor:
Justyna
Suchecka
Źródło:
tvn24.pl
Maturzyści po egzaminie z języka polskiegoTVN24
wideo 2/9
TVN24Maturzyści po egzaminie z języka polskiego

Obowiązkową pisemną maturą z języka polskiego rozpoczął się egzaminacyjny maraton dla absolwentów liceów i techników. Do sprawdzianu przystąpiło we wtorek ponad 270 tysięcy maturzystów. Już wiemy, przed jakimi stanęli wyzwaniami.

Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym jest egzaminem obowiązkowym. Żeby otrzymać świadectwo dojrzałości, trzeba uzyskać z niej minimum 30 procent punktów. W tym roku oprócz języka polskiego obowiązkowe są tylko pisemne egzaminy z języka obcego i matematyki. Materiał wymagany na wszystkich testach został też nieco okrojony w związku z pandemią i przedłużającym się nauczaniem zdalnym.

Justyna Suchecka i Przemysław Staroń o rozpoczynających się maturach TVN24

Tegoroczna matura z języka polskiego trwała 170 minut - maturzyści 20 punktów mogli zdobyć za część z tzw. czytania ze zrozumieniem, a 50 punktów za wypracowanie.

Matura 2021. Język polski - trzy wypracowania do wyboru

W części pierwszej absolwenci liceów i techników odpowiadali m.in. na pytania dotyczące tekstów: Ewa Kołodziejek "Czy zwrot 'ciężko powiedzieć' zasługuje na potępienie?", "O komizmie" Bohdana Dziemidoka, a także fragmentu "Zemsty" Aleksandra Fredry.

ZOBACZ ARKUSZ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO >>>

Maturzyści mieli do wyboru trzy tematy wypracowania. Pierwszy: "Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu 'Lalki' Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury". Drugi brzmiał: "Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu 'Ziemi obiecanej' Władysława Stanisława Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury". Trzeci temat dotyczył interpretacji wiersza - maturzyści mieli przeanalizować "Strych" Beaty Obertyńskiej.

ZOBACZ TEMATY WYPRACOWAŃ NA EGZAMINIE MATURALNYM Z JĘZYKA POLSKIEGO >>>

Wśród tegorocznych maturzystów są osoby, które zdecydowały się przystąpić do egzaminów oblanych w poprzednich latach lub takich, z których chcą poprawić wynik. Takich osób jest w tym roku jest blisko 96 tysięcy.

Maturzyści o egzaminie z języka polskiegoTVN24

Matura 2021. Harmonogram

W tym tygodniu odbędą się wszystkie egzaminy obowiązkowe (chyba, że ktoś zdaje język inny niż najpopularniejszy wśród maturzystów angielski) i pierwsze egzaminy z przedmiotów dodatkowych.

5 maja rano odbędzie się egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, a po południu – z historii muzyki.

6 maja rano będzie egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym, po południu – z historii sztuki.

7 maja rano będzie egzamin z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym, po południu – z filozofii.

Jak będzie wyglądała matura w 2022 roku?

Wszystkie egzaminy odbywają się w reżimie sanitarnym, zgodnie z wytycznymi sanitarnymi przygotowanymi wspólnie przez Centralną Komisję Egzaminacyjną i Ministerstwo Edukacji i Nauki, a zatwierdzonymi przez Główny Inspektorat Sanitarny. Są one zbliżone do obowiązujących w marcu podczas próbnych egzaminów maturalnych i próbnego egzaminu ósmoklasisty i do tych z egzaminów przeprowadzonych w ubiegłym roku, również w reżimie sanitarnym.

PAP/Maciej Zieliński

Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl