Mamy zadania, z którymi zmierzyło się dziś około 272 tysięcy absolwentów liceów i techników. Matematyka od lat jest tym przedmiotem, który większości egzaminowanych sprawia najwięcej trudności.
Matura z matematyki na poziomie podstawowym jest egzaminem obowiązkowym, z którego trzeba uzyskać minimum 30 procent punktów, by otrzymać świadectwo dojrzałości. We wtorek 9 czerwca, z ponad miesięcznym opóźnieniem spowodowanym pandemią, podeszło do niej około 272 tysięcy tegorocznych absolwentów oraz około 30 tysięcy tych, którzy chcieli poprawić wynik z poprzednich lat.
Kto poradził sobie z ostrosłupem?
Maturzyści na rozwiązanie 34 zadań otrzymali 170 minut. Najwyżej punktowane zadanie (za 5 punktów) dotyczyło ostrosłupów. Zdający mieli policzyć objętość ostrosłupa prawidłowego czworokątnego, którego krawędź boczna ma długość 6, a ściana boczna tego ostrosłupa jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem, którego tangens jest równy 7 .
Wysoko punktowane - za 4 punkty - były też zadania z geometrii i ciągów.
Niektórym został już tylko jeden egzamin
W tym roku, oprócz podstawowej matematyki, obowiązkowe są jeszcze trzy egzaminy pisemne: język polski na poziomie podstawowym (maturzyści zdawali go w poniedziałek 8 czerwca), język obcy na poziomie podstawowym (w środę 10 czerwca - najpopularniejszy angielski) oraz jeden egzamin z dowolnego przedmiotu na poziomie rozszerzonym (ten nie ma jednak progu zdawalności).
Jeśli ktoś zdawał język polski na poziomie rozszerzonym (w poniedziałek po południu) to znaczy, że by zdobyć świadectwo dojrzałości, wystarczy mu już tylko jeden egzamin.
Matematyka najczęściej oblewana
Odkąd ponownie stała się egzaminem obowiązkowym, matematyka jest największą zmorą wielu maturzystów. W ubiegłym roku to na niej poległa największa grupa absolwentów – w liceach oblał ją co dziesiąty, a w technikach co piąty maturzysta. Dla porównania, polskiego nie zdało cztery procent abiturientów z liceów i siedem procent abiturientów z techników.
Jeśli matematyka będzie jedynym przedmiotem, na którym potkną się maturzyści, będą mogli poprawić egzamin jeszcze w tym roku. Dotąd poprawki przeprowadzano w sierpniu, ale w tym roku, w związku z epidemią, zaplanowano je na wrzesień. Część pisemna egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym odbędzie się we wtorek 8 września o godzinie 14.
W tym tygodniu egzaminy odbywają się jeszcze w środę 10 czerwca. O godzinie 9 - język angielski na poziomie podstawowym, po południu - na poziomie rozszerzonym. Później maturzyści mają przerwę związaną z Bożym Ciałem i długim weekendem. Do egzaminów wrócą w poniedziałek 15 czerwca - wtedy odbędzie się egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym.
Źródło: tvn24.pl