TVN24 | Polska

Morawiecki: Nie mogę cofnąć czasu, sam bym dziś pewne kwestie opisywał inaczej. Za te momenty chcę przeprosić

TVN24 | Polska

Autor:
momo
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Morawiecki: ten rok był dla mnie lekcją pokoryFacebook/MorawieckiPL
wideo 2/3
Facebook Morawiecki: ten rok był dla mnie lekcją pokory

Ten rok jest dla nas wszystkich lekcją pokory. Żyjemy w najbardziej rozwiniętej cywilizacji w dziejach, a jednak wobec wirusa wszystkie państwa okazały się bezradne i kruche. Ten rok był również lekcją pokory dla mnie - powiedział w opublikowanym w piątek nagraniu premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że "rzeczywistość epidemiczna nieraz okazała się bardziej skomplikowana" niż jego nadzieje.

Premier Mateusz Morawiecki opublikował w piątek na swoim profilu na Facebooku nagranie, na którym - składając życzenia świąteczne - apeluje o pozostanie w Wielkanoc w domu, w gronie najbliższej rodziny, a także o zgłaszanie się na szczepienia przeciwko COVID-19. Podkreślił, że jesteśmy w najtrudniejszym momencie walki z pandemią.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Ten rok był lekcją pokory również dla mnie"

- Ten rok jest dla nas wszystkich lekcją pokory. Żyjemy w najbardziej rozwiniętej cywilizacji w dziejach, a jednak wobec wirusa wszystkie państwa okazały się bezradne i kruche. Ten rok był również lekcją pokory dla mnie. Rzeczywistość epidemiczna nieraz okazała się bardziej skomplikowana niż moje nadzieje - podkreślił szef rządu.

Jak dodał w walce z pandemią "nie ma i nie było łatwych rozwiązań". - Ale nasz rząd bierze za nie wszystkie odpowiedzialność. Za te, które ochroniły nas przed pierwszą falą, za te, które pozwoliły uruchomić ponad 200 miliardów złotych wsparcia dla firm i pracowników. Oraz za te, które pozwoliły uratować 6,5 miliona Polaków przed bezrobociem - powiedział Morawiecki.

- Ale odpowiedzialność ponosimy również za te decyzje, które okazały się błędne. Przez ten rok wielokrotnie, jako Polacy, daliśmy sobie powody do dumy. Każdy, nawet najmniejszy gest solidarności, to dobro, które do nas wróci. Żałuję, że postawy odpowiedzialności czasami zabrakło nam jako politykom. Nie mogę cofnąć czasu, ale sam też bym dziś pewne kwestie opisywał inaczej. Dlatego dziś za te momenty chcę państwa przeprosić z nadzieją, że ten gest pojednania będzie nam towarzyszył w nadchodzących, trudnych tygodniach - dodał szef rządu.

Morawiecki: jesteśmy dziś w najtrudniejszym momencie walki z koronawirusemFacebook/MorawieckiPL

Morawiecki: szczepienia są jedyną drogą ku normalności

Morawiecki podkreślił, że jedyną drogą "ku normalności" jest program szczepień i przypomniał, że pierwszą dawkę szczepionki przyjęło już ponad cztery miliony Polaków, a ponad dwa miliony otrzymały już obie dawki.

- Nasze możliwości sięgną nawet 10 milionów szczepień każdego miesiąca lub więcej. Do końca lata zaszczepimy wszystkich chętnych, a to sprawi, że będziemy mogli zapomnieć o najbardziej uciążliwych ograniczeniach - przewidywał szef rządu.

Premier zaapelował o szczepienie się i zaufanie naukowcom oraz ekspertom. - Zgłaszajmy się na szczepienia. Wszystkie szczepionki stosowane w Polsce są bezpieczne, skontrolowane i zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków oraz polskie służby. Moja mama przyjęła dwa tygodnie temu pierwszą dawkę szczepionki. I ja również poddam się szczepieniu, kiedy tylko przyjdzie kolej na osoby w moim wieku - zapowiedział Morawiecki. - W poczuciu odpowiedzialności za siebie, za moją rodzinę i za wszystkich, z którymi pracuję, zrobię to w pierwszym możliwym terminie. I do tego samego zachęcam wszystkich państwa - dodał.

Premier podziękował samorządom za pomoc w walce z pandemią i współpracę w ramach Narodowego Programu Szczepień.

- Tylko działając wspólnie odzyskamy to, co ponad rok temu zabrała nam pandemia – bezpieczeństwo, spokój, swobodę. Tylko tak wrócimy do normalności i będziemy mogli myśleć z nadzieją o lepszym jutrze. Jestem pewien, że tak się stanie. Jestem pewien, bo codziennie widzę, jak tysiące ludzi pracuje, by dać nam na to szansę - powiedział szef rządu. Premier skierował też podziękowania dla służb medycznych, służb porządkowych i wszystkich "walczących na pierwszym froncie" pandemii.

"Nawet po najczarniejszej nocy w końcu przychodzi dzień"

Na koniec premier złożył także Polakom życzenia z okazji nadchodzących świat.

- Święta Wielkiej Nocy, to święta nadziei, święta Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. One przypominają nam, że życie jest silniejsze niż śmierć. Niech ta prawda nas zjednoczy, niech nas pokrzepi i doda nam sił - powiedział Morawiecki.

- Życzę wszystkim moim rodakom w kraju i za granicą zdrowych i bezpiecznych Świąt. Nawet po najczarniejszej nocy w końcu przychodzi dzień. I również po pandemii wróci normalność. Wszystko jest w naszych rękach - dodał szef rządu.

Życzenia wielkanocne i apel Mateusza Morawieckiego do PolakówFacebook/MorawieckiPL

Autor:momo

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: KPRM

Tagi:
Raporty: