Reforma wymiaru sprawiedliwości w Polsce oraz przygotowania do negocjacji budżetowych były tematem piątkowej rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego i przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Clauda Junckera - poinformowała kancelaria premiera.
Juncker i Morawiecki rozmawiali telefonicznie. Według informacji podanych przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów rozmowa dotyczyła reformy wymiaru sprawiedliwości oraz przygotowań do negocjacji budżetowych.
"Premier Mateusz Morawiecki i przewodniczący KE Jean-Claude Juncker, w kontekście dyskusji o praworządności, wyrazili przekonanie, że sprawa może i powinna być uzgodniona w interesie obu stron" - podkreślono w komunikacie na stronie internetowej kancelarii.
"Dialog trwa"
Wcześniej rzeczniczka Komisji Europejskiej Mina Andreewa, która w piątek poinformowała o rozmowie Junckera i Morawieckiego, powiedziała, że omawiali oni kwestie, które znajdują się obecnie na agendzie europejskiej. Pytana, czy rozmowa dotyczyła praworządności, odpowiedziała jedynie, że "dialog (w tej sprawie) trwa". Polski rząd i Komisja Europejska próbują się porozumieć w sprawie konfliktu dotyczącego praworządności.
Stanowisko "znacznie bardziej konstruktywne"
Wiceszef MSZ Konrad Szymański mówił w poniedziałek w Radiu Plus, że dzięki stanowisku wielu krajów Unii Europejskiej sceptycznych wobec wszczęcia wobec Polski procedury z artykułu 7 Traktatu o Unii Europejskiej oraz dzięki korekcie reformy wymiaru sprawiedliwości stanowisko Komisji w rozmowach z rządem polskim jest obecnie "znacznie bardziej konstruktywne".
Zastrzegł jednak, że w Brukseli jest wciąż wiele ośrodków zainteresowanych storpedowaniem ewentualnego porozumienia rządu polskiego z Komisją w tej sprawie.
Krytyczne stanowisko w sprawie skargi nadzwyczajnej
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans oświadczył w poniedziałek w Brukseli, że podtrzymuje swoje krytyczne stanowisko w sprawie skargi nadzwyczajnej wprowadzonej przez polskie władze w ramach zmian w wymiarze sprawiedliwości. - W rekomendacjach, które wydaliśmy w sprawie praworządności w Polsce, bardzo krytycznie odnieśliśmy się do skargi nadzwyczajnej. Podtrzymuję swoje stanowisko - oświadczył Timmermans.
Komisja Europejska 2 maja ma przedstawić projekt budżetu na lata 2021-2027.
Autor: js//now / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: W. Kompała / KPRM