We wtorek o godzinie 10 rozpocznie się posiedzenie sejmowej komisji śledczej do spraw wyborów korespondencyjnych. Jako pierwszy ma zostać przesłuchany były prezes zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych w latach 2018-2023 Maciej Biernat. Drugim świadkiem będzie natomiast były szef MSWiA Mariusz Kamiński.
Maciej Biernat i Mariusz Kamiński zostali wezwani do złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenckich w 2020 roku w formie głosowania korespondencyjnego - podano w zapowiedzi.
Decyzja o druku kart
6 kwietnia 2020 roku ówczesny premier Mateusz Morawiecki wydał decyzję zobowiązującą Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych ( PWPW) do podjęcia działań przygotowujących wyborów prezydenckich, w których głosowanie, z powodu pandemii COVID-19, miało się odbyć drogą korespondencyjną. Decyzja ta zobowiązywała m.in. ministra spraw wewnętrznych i administracji do podpisania umowy z wytwórnią na wydrukowanie pakietów wyborczych.
MSWiA umowy nie podpisało, ponieważ - jak twierdził członek gabinetu politycznego i doradca byłego szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego oraz były członek rady nadzorczej Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych Wiktor Klimiuk - do PWPW wysłano zamówienie Poczty Polskiej (24 kwietnia 2020 r.) Na realizację tego zamówienia również nie została zawarta umowa.
Wybory prezydenckie, zgodnie z zarządzeniem marszałek Sejmu z lutego 2020 roku, miały odbyć się 10 maja 2020 roku w formule głosowania korespondencyjnego z powodu pandemii COVID-19. Jednak 7 maja Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że ponieważ obowiązująca regulacja prawna pozbawiła PKW instrumentów koniecznych do wykonywania jej obowiązków, głosowanie 10 maja 2020 r. nie może się odbyć. Ostatecznie wybory odbyły się 28 czerwca (I tura), a głosowano w lokalach wyborczych.
Pięć godzin przesłuchania
W poniedziałek Mariusz Kamiński zeznawał przed sejmową komisją śledczą do spraw afery wizowej. Przesłuchanie trwało przez około pięć godzin.
Kamiński był ministrem spraw wewnętrznych i administracji w latach 2019-2023 oraz koordynatorem służb specjalnych w latach 2015-2023.
Źródło: PAP