Polska

Błaszczak w Waszyngtonie: jest realna szansa na stałą obecność wojsk USA w Polsce

Polska

Mariusz Błaszczak z wizytą w Waszyngtonie
Mariusz Błaszczak z wizytą w Waszyngtonietvn24
wideo 2/35

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak był w piątek w Waszyngtonie. Podczas spotkań na Kapitolu i w Pentagonie rozmawiał o polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, w tym o stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce.

Podczas rozmów z przedstawicielami Kongresu i w trakcie czterogodzinnego spotkania w ramach polsko-amerykańskiej grupy roboczej w Pentagonie, szefowi polskiego resortu obrony towarzyszyli wiceminister obrony Tomasz Szatkowski i attaché wojskowy RP w Waszyngtonie generał Cezary Wiśniewski.

Minister Błaszczak przypomniał po zakończeniu spotkań na Kapitolu, że była to jego trzecia wizyta w Waszyngtonie od czasu objęcia stanowiska ministra obrony narodowej.

Spotkał się z przewodniczącym wpływowej Komisji Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów USA kongresmenem Williamem Thornberrym, republikaninem ze stanu Teksas oraz z kongresmenem ze stanu New Jersey, republikaninem Chrisem Smithem, członkiem między innymi Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów.

"Argumenty przemawiające za stałą obecnością wojsk amerykańskich"

- Podziękowałem kongresmenowi Smithowi za list, jaki razem z sześciorgiem kongresmenów podpisał w sprawie Polski. List był skierowany w lipcu tego roku do sekretarza Mattisa (Jamesa - sekretarza obrony USA - red.) i przedstawiał argumenty przemawiające za stałą obecnością wojsk amerykańskich w Polsce - poinformował minister Błaszczak.

Zapytany o to, kiedy mogłoby dojść do stałego rozmieszczenia wojsk amerykańskich w Polsce, minister Błaszczak odparł, że był to temat rozmów polsko-amerykańskiej grupy roboczej w Pentagonie, którym ze strony polskiej przewodniczył wiceminister obrony Tomasz Szatkowski.

- Nie będę wskazywał terminu, bo nie o to chodzi, jeszcze raz podkreślam, że to jest proces - powiedział Błaszczak.

Zdaniem szefa MON fakt, że polsko-amerykańska grupa robocza rozpoczęła pracę, świadczy o tym, że "jest konkretna, realna szansa" na stałą obecność wojsk USA w Polsce.

- Gdyby nie było na to szansy (...), to skończyłoby się wyłącznie na rozmowach ogólnych (...). Dziś mówimy o szczegółach - podkreślił minister.

Polska gotowa do inwestycji "w potrzebną infrastrukturę"

Błaszczak poinformował, że prowadzone w Pentagonie rozmowy dotyczyły także zakupu przez Polskę sprzętu wojskowego, jednak odmówił podania szczegółów.

- Przyjąłem taką zasadę, że o kontraktach mówimy wtedy, gdy one są sfinalizowane, a nie gdy toczą się negocjacje - dodał polski minister.

Szef MON powiedział też, że podczas swoich spotkań przekonywał amerykańskich rozmówców, iż obecność sił USA w Polsce poprawia bezpieczeństwo nie tylko naszego kraju, ale też Europy i świata oraz jest "odpowiednią odpowiedzią na agresywną politykę Rosji".

Minister obrony, odpowiadając na pytanie, czy miał okazję w Waszyngtonie rozmawiać o raporcie dotyczącym zasadności stacjonowania wojsk amerykańskich w Polsce, do którego opracowania Kongres w "Ustawie o autoryzacji wydatków na obronę im. Johna McCaina" zobowiązał ministra obrony USA do 1 marca przyszłego roku, przyznał że planowany dokument był tematem jego rozmowy z kongresmenem Williamem Thornberrym, który powiedział, że "także bardzo liczy na rezultaty tych działań".

- Podczas rozmowy z Williamem Thornberrym wskazałem, że wojska amerykańskie dwukrotnie w ubiegłym stuleciu ratowały Europę przed zagładą - podczas pierwszej i drugiej wojny światowej - i argumentowałem, że lepiej jest działać prewencyjnie i wzmacniać zdolności obronne. Tym bardziej, że Polska jest przygotowana na wysiłek w tej sprawie - powiedział minister obrony narodowej.

Błaszczak poinformował, że zapewnił swoich amerykańskich rozmówców, że jesteśmy gotowi w związku z tym "zainwestować w potrzebną infrastrukturę".

Duda z Trumpem o obronności

Szef polskiego resortu zapowiedział, że będzie towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas rozmów, które polski prezydent przeprowadzi w Białym Domu z prezydentem Donaldem Trumpem w przyszły wtorek.

- Z pewnością w trakcie tych rozmów będą poruszane sprawy związane z obronnością - podkreślił Mariusz Błaszczak.

Autor: ads//plw / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości