Prokuratorzy nie będą już musieli uczestniczyć w postępowaniach w sprawach transkrypcji zagranicznych aktów małżeństw jednopłciowych oraz aktów urodzenia dziecka, którego rodzicami są osoby jednej płci - informuje Prokuratura Krajowa. Stanowisko poparł minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar.
Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk uchylił w maju polecenia, które nakładały na prokuratorów obowiązek uczestnictwa w postępowaniach w sprawach transkrypcji zagranicznych aktów małżeństwa osób tej samej płci oraz aktów urodzenia dziecka, w których jako rodzice wpisane są osoby tej samej płci - poinformowała w piątek Prokuratura Krajowa.
Uchylone zostały polecenie Zastępcy Prokuratora Generalnego z 18 stycznia 2017 r. oraz polecenia Dyrektora Departamentu Postępowania Sądowego PK z 12 lutego 2020 r. oraz z 17 stycznia 2020 r., które zobowiązywały również prokuratorów do prezentowania stanowiska negującego możliwość dokonania takiej transkrypcji.
Stanowisko Prokuratora Krajowego poparł Prokurator Generalny Adam Bodnar.
Stan cywilny ustalony w innym państwie "powinien skutkować uznaniem"
"Akty stanu cywilnego i wiążące się z nim normy dotyczące małżeństwa należą do kompetencji państw członkowskich. Wykonywanie tych kompetencji przez państwo nie może jednakże naruszać prawa UE do swobodnego przemieszczania się i przebywania na terytorium państw członkowskich, co powinno skutkować uznaniem stanu cywilnego osoby, ustalonego w innym państwie członkowskim (poszanowanie godności jednostki art. 1 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej)" - zaznaczyła w komunikacie prok. Anna Adamiak, rzecznik prasowy Prokuratora Generalnego.
Wynika z tego, że Prokurator Krajowy i Prokurator Generalny postulują uznanie na terytorium Polski stanu cywilnego osoby, który został ustalony w innym kraju członkowskim UE i pozostaje w związku jednopłciowym.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PitukTV/Shutterstock