Posłowie Lewicy złożyli wniosek do Centralnego Biura Antykorupcyjnego w związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi majątku Mateusza Morawieckiego i jego żony, Iwony. - Układ biznesowo-towarzyski wokół państwa Morawieckich nadaje się na świetny materiał na sensacyjny serial, który zatytułować można "Zysk premiera, strata państwa" - powiedziała przed siedzibą CBA posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Posłowie Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i Krzysztof Śmiszek złożyli wniosek do szefa CBA Andrzeja Stróżnego o "przeprowadzenie czynności sprawdzających w zakresie sprzedaży w latach 2007-2015 i dalszego obrotu nieruchomościami należącymi wcześniej do Banku Zachodniego WBK S.A.", którego prezesem był wtedy premier Mateusz Morawiecki, "w szczególności poprzez weryfikację, czy w związku z omawianym procederem nie doszło do popełnienia przestępstwa" z artykułu 296. Kodeksu karnego lub "jednego z przestępstw lub wykroczeń skarbowych" z Kodeksu karnego skarbowego.
§ 1. Kto, będąc obowiązany na podstawie przepisu ustawy, decyzji właściwego organu lub umowy do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, przez nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku, wyrządza jej znaczną szkodę majątkową, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. § 1 a. Jeżeli sprawca, o którym mowa w § 1 przez nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku, sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody majątkowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. § 2. Jeżeli sprawca przestępstwa określonego w §1 lub 1a działa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. § 3. Jeżeli sprawca przestępstwa określonego w § 1 lub 2 wyrządza szkodę majątkową w wielkich rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. § 4. Jeżeli sprawca przestępstwa określonego w § 1 lub 3 działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. § 4 a. Jeżeli pokrzywdzonym nie jest Skarb Państwa, ściganie przestępstwa określonego w § 1a następuje na wniosek pokrzywdzonego. § 5. Nie podlega karze, kto przed wszczęciem postępowania karnego dobrowolnie naprawił w całości wyrządzoną szkodę.
W uzasadnieniu posłowie powołali się na publikację "Gazety Wyborczej", w której - jak opisali posłowie - napisano, że "nieruchomości sprzedawane przez bank WBK trafiały do osób i podmiotów gospodarczych związanych z przedsiębiorcą Pawłem Marchewką, który miał udzielić pożyczki na zakup działki we Wrocławiu, należącej do żony Premiera".
"Rzeczona działka miała zostać sprzedana przez Iwonę Morawiecką po wielokrotnie zaniżonej cenie rynkowej, co mogło doprowadzić do znacznego zaniżenia należności publicznoprawnej" - napisano dalej.
Posłowie Lewicy podsumowali, że śledztwo dziennikarzy "wykazuje, że krąg osób, który może mieć związki z rodziną Premiera Morawieckiego od lat zajmuje się skupowaniem nieruchomości należących niegdyś do Banku Zachodniego WBK S.A".
Posłowie wyjaśniali, że w związku z tym, iż Mateusz Morawiecki "piastuje jedno z najważniejszych stanowisk w państwie i w przeszłości był prezesem liczącego się na rynku banku, zasadne jest zbadanie przez Centralne Biuro Antykorupcyjne", czy z związku z wyprzedażą wspomnianej nieruchomości "nie doszło do popełnienia przestępstwa wyrządzania szkody w obrocie gospodarczym".
- Układ biznesowo-towarzyski wokół państwa Morawieckich nadaje się na świetny materiał na sensacyjny serial, który zatytułować można "Zysk premiera, strata państwa" - uznała Dziemianowicz-Bąk na konferencji przed CBA.
- Moglibyśmy oczywiście myśleć, że mamy do czynienia z wieloma zbiegami okoliczności, że to szczęście państwa Morawieckich, że trafiają na takie świetne okazje, na które nie może liczyć nikt spoza ich najbliższego kręgu znajomych. Ale my nie wierzymy w szczęśliwą gwiazdę, pod jaką urodził się premier Morawiecki - dodała.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/AgaBak/