Przy lubelskim szpitalu klinicznym ruszyło centrum wsparcia psychicznego dla osób pomagających uchodźcom i przyjmujących ich do swojego domu. Bezpłatnych porad w formie telekonsultacji udzielają specjaliści.
Jak tłumaczy Jolanta Masiak, psychiatra z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, "sytuacja jest nagła". - Te osoby, które przyjęły (uchodźców - red.) i chcą pomagać, to nie są osoby, które mają łatwą orientację, gdzie można uzyskać pomoc dla siebie czy dla osób, które przyjęły, w zakresie zdrowia psychicznego. Więc my wychodzimy naprzeciw - mówi lekarka.
Otwarcie centrum wsparcia zapowiedziała w zeszłym tygodniu rzeczniczka Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 w Lublinie Anna Guzowska. Inicjatywa ruszyła w poniedziałek.
- Trudny czas wojny i napływ milionów osób szukających schronienia w naszym kraju sprawił, że Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 w Lublinie poprzez swoją nową inicjatywę postanowił wesprzeć psychicznie tych, którzy zaangażowali się w pomaganie, szczególnie poprzez przyjęcie pod swój dach uchodźców wojennych – podała Guzowska.
Czytaj też: Mózg na wojnie. Czy długotrwały stres może zmienić struktury komórek nerwowych osób uchodźczych?
W czym mogą pomóc?
Pomoc skierowana jest głównie do osób, które w związku z zaangażowaniem w pomoc uchodźcom odczuwają zniechęcenie, apatię, brak sił, nie wiedzą, w jaki sposób rozmawiać z uchodźcami o traumie wojny, stracie, śmierci bliskich osób. Pomoc skierowana jest także do osób, które nie potrafią poradzić sobie z ich zachowaniami swych gości i podopiecznych, czasem nadmiernie emocjonalnymi reakcjami, agresją lub przeciwnie – rezygnacją lub wycofaniem. Z teleporady mogą skorzystać również osoby potrzebujące rozmowy w związku z własnym strachem przed wojną.
- Umożliwimy takim osobom rozmowę w formie teleporady ze specjalistą z jednej z dwóch funkcjonujących w naszym szpitalu klinik psychiatrycznych, przede wszystkim w celu omówienia bieżących problemów natury psychologicznej lub psychicznej, które wynikają z przyjęcia pod swój dach ofiar wojny – wyjaśniła rzeczniczka.
Aby skorzystać z telekonsultacji, należy wcześniej zarejestrować się telefonicznie, podając wymagane dane i swój numer telefonu, na który w wyznaczonym dniu oddzwoni specjalista. Zapisy możliwe są od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-10.00 pod numerem telefonu 81-743-83-82. Teleporady są udzielane w godz. 12.00-15.00.
Oglądaj telewizję na żywo w TVN24 GO
Źródło: PAP / TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock