TVN24 | Polska

Lex TVN. Poseł Michał Szczerba opublikował wniosek o reasumpcję głosowania

TVN24 | Polska

Autor:
mart/kab
Źródło:
TVN24
Witek: odbędzie się reasumpcja głosowania
Witek: odbędzie się reasumpcja głosowaniaTVN24
wideo 2/20
TVN24Witek: odbędzie się reasumpcja głosowania

Poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba opublikował na swoim profilu na Twitterze wniosek o reasumpcję środowego głosowania w sprawie odroczenia obrad. Posłowie na tym posiedzeniu, po reasumpcji, przegłosowali ustawę anty-TVN. Zdaniem Szczerby wniosek nie mógł stanowić podstawy do ponownego głosowania.

W środę po godzinie 17 rozpoczął się w Sejmie blok głosowań, w planie było między innymi głosowanie nad projektem ustawy anty-TVN. Nieoczekiwanie posłowie, na wniosek opozycji, przegłosowali odroczenie obrad do września. Tuż po głosowaniu marszałek Sejmu Elżbieta Witek z Prawa i Sprawiedliwości zarządziła przerwę.

Przegrane głosowanie, potem reasumpcja

Gdy posłowie po dwóch godzinach wrócili na salę obrad, Witek poinformowała, że otrzymała wniosek o reasumpcję głosowania w sprawie odroczenia posiedzenia Sejmu. Ten wniosek - mówiła - powołuje się na to, "że nie była podana data". - Zasięgnęłam opinii pięciu prawników, którzy potwierdzili, że ten wniosek może być głosowany na tym posiedzeniu - oświadczyła. W ponownym głosowaniu Sejm odrzucił wniosek o odroczenie obrad. Tego dnia poddano pod głosowanie lex TVN, która została uchwalona 228 głosami. 

Ustawa zwana anty-TVN zmienia zasady przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Nowe przepisy, których projekt złożyli w Sejmie posłowie PiS, w zgodnej opinii komentatorów wymierzone są w niezależność stacji TVN. Przeciwko zmianom w ustawie medialnej zaprotestowało wielu dziennikarzy, polityków i instytucji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO 

Jedno zdanie uzasadnienia we wniosku

Poseł KO Michał Szczerba (głosował przeciw lex TVN) opublikował w czwartek na Twitterze dokument, który według niego jest wnioskiem o reasumpcję głosowania ze środy o odroczenie obrad, który miał zdobyć wspólnie z posłem KO Dariuszem Jońskim (także głosował przeciw lex TVN).

We wniosku opublikowanym przez Szczerbę poza szeregiem podpisów znalazło się jedno zdanie uzasadnienia. "Z uwagi na nieprecyzyjne zarządzenie głosowania o odroczenie bez podania daty odroczenia wnosimy o reasumpcję niniejszego głosowania" - napisano.

"Jedno zdanie uzasadnienia. Wynik nie budził wątpliwości. Ten wniosek nie mógł stanowić podstawy do reasumpcji" - skomentował wniosek Szczerba. "Pozaregulaminowe bezprawie!" - dodał.

Autor:mart/kab

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości