Andrzej Duda zawetował lex TVN. Prawnicy komentują

KOMENTARZE LEX TVN
"Pan prezydent wypowiedział się zarówno jako prawnik, prezydent i obywatel"
Źródło: TVN24

Andrzej Duda poinformował, że zawetował lex TVN. Teraz ustawa wróci do Sejmu. Decyzję prezydenta w TVN24 komentowali prawnicy. Agnieszka Wiercińska-Krużewska z kancelarii WKB oceniła, że prezydent "wypowiedział się zarówno jako prawnik, ale także jako obywatel". Mecenas Mikołaj Sowiński (kancelaria SK&S), pełnomocnik TVN Grupa Discovery, wyraził nadzieję, ze weto "da impuls KRRiT do tego, żeby jak najszybciej skończyć postępowania koncesyjne dotyczące TVN7".

TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

17 grudnia sejmowa większość przyjęła lex TVN, czyli nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, odrzucając tym samym weto Senatu. Przepisy te, autorstwa posłów PiS, wymierzone są w niezależność stacji TVN. Ustawa trafiła na biurko prezydenta 20 grudnia. Andrzej Duda miał czas do 9 stycznia na decyzję w tej sprawie.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO W poniedziałek 27 grudnia w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda ogłosił, że wetuje ustawę - oznacza to, że trafi do Sejmu do ponownego rozpatrzenia. Wcześniej prezydent wspomniał, że rozważał również skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. RELACJA Z KONFERENCJI PREZYDENTA

Prezydent: Odmawiam podpisania nowelizacji i kieruję ją do Sejmu do ponownego rozpatrzenia
Prezydent: Odmawiam podpisania nowelizacji i kieruję ją do Sejmu do ponownego rozpatrzenia. Wetuję ją

Do decyzji prezydenta odnieśli się w TVN24 adwokat Agnieszka Wiercińska-Krużewska, partner w kancelarii WKB (Wierciński, Kwieciński, Baehr) oraz mecenas Mikołaj Sowiński, pełnomocnik TVN Grupa Discovery, kancelaria SK&S (Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak).

Adwokat: prezydent wypowiedział się zarówno jako prawnik, ale także jako obywatel

- Muszę powiedzieć, że to jest ogromna przyjemność móc komentować w tej chwili wypowiedź pana prezydenta, dlatego, że tak naprawdę wszyscy na to czekaliśmy - mówiła Agnieszka Wiercińska-Krużewska.

Jak stwierdziła, "pan prezydent wypowiedział się zarówno jako prawnik, prezydent, ale także jako obywatel". - Zwrócił uwagę na bardzo wiele kwestii prawnych, tak, że wydaje mi się, że cała argumentacja przedstawiona przez pana prezydenta jest bardzo spójna - mówiła.

komentarze 2
"Pan prezydent wypowiedział się zarówno jako prawnik, prezydent i obywatel"
Źródło: TVN24

Według Wiercińskiej-Krużewskiej, "prezydent dotknął zarówno kwestii konstytucji, jak i umów międzynarodowych, ale także wypowiedział się trochę jako obywatel, rozjemca". - Zwrócił uwagę na to, że spory w tej chwili wokół mediów, TVN-u, wokół prawa, które zostało wprowadzone w nie do końca konstytucyjny sposób, nie są nam potrzebne. Bardzo dobra decyzja, bardzo się z niej cieszę - dodała.

Mecenas Sowiński: mamy nadzieję, że to weto prezydenta da impuls KRRiT

- Trudno inaczej powiedzieć o tym, niż w ten sposób, że po prostu się cieszymy, że ta ustawa, która byłaby niezgodna z konstytucją, która naruszałyby umowy międzynarodowe, została zawetowana - powiedział mecenas Mikołaj Sowiński.

Jak dodał, "to jest ogromna satysfakcja". - Dlatego, że od początku mówiliśmy, że ten tryb prowadzenia prac legislacyjnych i takie rozwiązania, które zaproponowano w tym projekcie, są nie do pogodzenia z porządkiem prawnym - mówił.

Mecenas Sowiński jednocześnie podkreślał, że "cały czas w tej chwili jesteśmy w różnych procesach koncesyjnych". - I mamy nadzieję, że to weto prezydenta da impuls KRRiT do tego, żeby jak najszybciej pokończyć toczące się postępowania koncesyjne dotyczące TVN7 - powiedział.

komentarze 1
"Mamy nadzieję, że to weto prezydenta da impuls KRRiT do tego żeby jak najszybciej skończyć postępowania koncesyjne"
Źródło: TVN24

Na uwagę, że jeśli ustawa weszłaby w życie, zmuszałaby koncern Discovery w bardzo krótkim czasie do wyprzedawania swoich udziałów, Sowiński przypomniał, że wielokrotnie mówił, że "ta ustawa po prostu wywłaszcza TVN".

- Zgadzam się z panem prezydentem, że sześć miesięcy to jest bardzo krótki okres, żeby dokonać jakichkolwiek zmian własnościowych u nadawcy. Ale przede wszystkim po prostu Discovery TVN nie chciał takich zmian wprowadzać, dlatego że od samego początku mówiliśmy, że chcemy nadawać z Polski, że to jest polska spółka, polski nadawca i nie ma żadnej konieczności, żeby dokonywać zmian w strukturze własnościowej. Tym bardziej, że ta struktura własnościowa jest w pełni zgodna z ustawą - zwrócił uwagę.

Dodał, że "kiedy mówimy o państwie ogólnie, musimy zdać sobie sprawę z jeszcze jednej rzeczy". - To nie tylko państwo, ale ten sam organ, czyli KRRiT i przewodniczący KRRiT najpierw umożliwiają działanie, a potem zmieniają zdanie w sytuacji, w której nie nastąpiła żadna zmiana prawa czy stanu faktycznego. Dlatego tym bardziej mamy nadzieję, że KRRiT nie będzie już zwlekała i czekała na zakończenie jakiegokolwiek procesu legislacyjnego, tylko zgodnie z literą prawa udzieli koncesji stacji TVN7 - podsumował mecenas.

Czytaj także: