Decyzja w sprawie lex TVN należy do prezydenta. Autonomicznie analizuje przesłanki w oparciu o swoją najlepszą wiedzę - mówił premier Mateusz Morawiecki. Również szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot zapewniał, że Andrzej Duda podejmie decyzję w sprawie lex TVN zupełnie samodzielnie.
Sejmowa większość przyjęła w piątek lex TVN, czyli nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, odrzucając tym samym weto Senatu. Decyzja należy teraz do prezydenta. Przepisy te, autorstwa posłów PiS, w zgodnej opinii komentatorów wymierzone są w niezależność stacji TVN. W niedzielę w wielu polskich miastach odbywały się manifestacje w obronie TVN i innych wolnych mediów.
Morawiecki: prezydent analizuje przesłanki w oparciu o swoją najlepszą wiedzę
Mateusz Morawiecki pytany o decyzję prezydenta, powiedział: - Absolutnie nie chcę się wypowiadać na temat prerogatyw prezydenta.
- Są one w pełni autonomiczne, prezydent zawsze podejmuje decyzje wyłącznie w oparciu o przesłanki, które analizuje, o swoją najlepszą wiedzę. To jego wola, jego decyzja. Jaka będzie? Nie wiemy. Decyzja jest w rękach pana prezydenta - dodał.
Szrot: prezydent podejmie decyzję zupełnie samodzielnie
Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot był w środę gościem Radia Zet. Był pytany, z jakim wyprzedzeniem prezydent Duda dowiedział się, że lex TVN wróci pod obrady Sejmu. - To nie była niespodzianka dla pana prezydenta, kiedy ustawa została wyjęta z szuflady pani marszałek - odpowiedział.
Nie chciał odpowiadać na pytanie, jaka będzie decyzja prezydenta w sprawie tej nowelizacji. - Jeżeli ktoś uważa, że można jakimiś naciskami, presją, wymusić na panu prezydencie określoną decyzję w tej sprawie, to się gorzko myli. Pan prezydent jest politykiem samodzielnym, samodzielnie prowadzi analizę i podejmie decyzję zupełnie samodzielnie - przekonywał.
Dopytywany, czy "Nowogrodzka naciska" na przyjęcie lex TVN, odpowiedział, że "z władzami Prawa i Sprawiedliwości nasze stanowiska zostały wymienione dawno temu". - Wszystko jest jasne. Pan prezydent też publicznie prezentował swoje zastrzeżenia do tego projektu. Nie jest tajemnicą, że ma argumenty zarówno za, jak i przeciwko - mówił.
Szef gabinetu prezydenta: są bardzo poważne argumenty przeciwko lex TVN
W ocenie Szrota "są bardzo poważne argumenty przeciwko tej regulacji". - Otoczenie międzynarodowe Polski jest bardzo ważną sprawą, a w zakresie bezpieczeństwa od lata tego roku wiele się zmieniło - niestety na niekorzyść Polski. Chodzi o atak hybrydowy ze strony Białorusi, sytuację na granicy, o sytuację wokół Ukrainy. To wszystko trzeba brać pod uwagę w ramach polityki sojuszy Polski - podkreślał Szrot.
- Nie jest tajemnicą, że wprowadzone poprawki stanowią naruszenie prerogatyw pana prezydenta, jeśli chodzi o mianowanie członków ciał konstytucyjnych. Chodzi o poprawkę Konfederacji - dodał. Poprawka ta, wprowadzona do lex TVN, zmienia przepisy dotyczące wyboru członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Źródło: Radio Zet, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24